Ünnepi hangulatban indult a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottságának rendkívüli ülése hétfőn a győri városházán, miután Borsi Róbert (Fidesz), a bizottság elnöke egy borítéknyi szaloncukrot osztott ki a jelenlévők között. Ezután elindult az ülés, amely egyetlen napirendi pontot tárgyalt: a Győr-Szollal kapcsolatban egy tulajdonosi döntést.
Mint arról korábban írtunk: a gázáremelkedés miatt a gázkereskedőcégek nyomás alá helyezték az önkormányzatokat, hogy módosítsák a szerződéseket, ez történik Győrben is.
Először Prédl Antal, a távhőszolgáltatást végző Győr-Szol vezérigazgatója szólalt fel, ismertetve a napirendi pont tartalmát. Elmondta: nyáron kötött szerződést a Győr-Szol egy gázkereskedővel, de az elmúlt időszakban elszabadultak az árak az energiapiacon. A gázkereskedő ezért egyeztetést kezdeményezett a Győr-Szollal, hogy az áremelkedésre megfelelő megoldást találjanak.
A Győr-Szol ragaszkodott ahhoz, hogy van szabályos szerződésük az egész szolgáltatási időszakra, de a kereskedő kijelentette, hogy sajnos ők a megnövekedett gázárak miatt ezt egyáltalán nem szeretnék tartani.
Ehelyett ők azt kezdeményezték, hogy a lejárt gázszolgáltatási időszakra visszamenőlegesen is fizessen a Győr-Szol kompenzációt, a mostani időszakra pedig csak a szerződésben vállalt mennyiség 100 százalékáig szeretné a megállapodott árakon fizetni, a többletet viszont már – eltérve az élő szerződéstől – napi piaci áron biztosítaná. Ha ez nem történik meg, akkor pedig megvizsgálja, hogyan állhat el a szerződéstől.
Épp összeomlik a távhőpiac a gázáremelkedés miatt
Legalább egy tucat magyarországi nagyváros távhőcége kapott figyelmeztetést az utóbbi hetekben a gázkereskedőjétől: vagy írják alá az október 1. óta érvényes szerződéseik módosítását, és fizessenek többet a gázért, vagy mondják fel a szerződésüket - írja a 444.
Prédl elmondása szerint innentől kezdve ez már túllép a cég hatáskörén, ezért fordultak a tulajdonsohoz, és már így is lement egy kör tárgyalás, de a cég továbbra is csak az általuk hozott új feltételek alapján hajlandó tárgyalni. Ezután viszont az lett a megállapodás, hogy rendkívüli közgyűlés dönt a cég feltételeiről. Prédl kiemelte: a lejárt szerződéssel kapcsolatos kompenzáció kifizetését egyáltalán nem támogatják továbbra sem; a bizottságnak és a közgyűlésnek arról kell döntenie, hogyan – ha egyáltalán – járulnak hozzá a meglévő szerződés módosításához.
Kedden kettőkor közgyűlési döntés születik az ügyről, négykor fognak leülni tárgyalni a kereskedővel. Prédl Antal felhívta a figyelmet: nem tudni, hogy a kereskedő a következő hónapokban nem áll-e elő hasonló szerződésmódosítási igénnyel.
Ha a kereskedőcég kilépne a jelenlegi szerződésből, akkor hét nap alatt kell új kereskedőt találni, és velük már a mostani árakon tudnának szerződni, ami nem érné meg a városnak. A gázszolgáltatás ebben az esetben is folyamatos lenne. Ha új céggel kéne szerződni, akkor 5-6 milliárd forintos többletköltsége lenne, a szerződésmódosításnak pedig nagyjából félmilliárd forinttal többet kéne fizetni.
Ha új céggel kéne szerződni, akkor 5-6 milliárd forintos többletköltsége lenne, a szerződésmódosításnak pedig nagyjából félmilliárd forinttal többet kéne fizetni. A Győr-Szol távhőigazgatója, Milanovich László kifejetette: a számok azért bizonytalanok, mert nem tudni előre, hogy egy gázévben mennyi gázt fog használni a cég. A távhőhöz geotermikus energiát is használnak, de ebből először az Audi vételezhet.
Ez azért fontos, mert az éves szerződésben ezért plusz-mínusz harminc százalékos eltérésre van lehetőség. Így jöhet ki, hogy a szerződésben foglalt 100 százaléknál több gázt használnak el távhőre. De éppen azért így szerződnek, hogy a Győr-Szol ne legyen kitéve a gázár piaci változásainak. Az új szerződésben egyébként nem lenne ilyen lehetőség, havi bontásban vizsgálnák, és a piaci áron felüli felárat kell fizetni azért, ha túllép a fogyasztás a szerződésben vállalt 100 százalékon. A bizottság részéről Borsi Róbert bizottsági elnök tett fel egy sor kérdést, többek között kiderült, hogy Győrben 25 ezer távfűtött lakás van.
Balla Jenő független képviselő arról beszélt: biztos benne, hogy Győr ezt ki fogja, és ki tudja fizetni, de lesznek olyan önkormányzatok, amelyek nem. Emiatt azt gondolja, hogy központi megoldás lesz a problémára, ami így okafogyottá fog válni. Szerinte az lenne a jó megoldás, ha az önkormányzatok is hatósági áron vásárolhatnák a gázt. Felvetette azt a kérdést is, hogy miért akarunk most ötszörös áron gázt venni, ha tele vannak a gáztározók.
Kun András volt szocialista alpolgármester is szólásra emelkedett, először megkérdezte, hogy ez közbeszerzés volt-e, erre nemleges választ kapott. Ezután konkrét dátumok iránt érdeklődött az üggyel kapcsolatban, illetve aziránt is, hogy miért nem a szerződéskötéskor jelezte a cég, hogy nem lesznek jók az árak, hiszen a szerződött árak – ha jól látja – már akkor is irreálisak voltak. Emellett azt is megkérdezte, hogy át tud-e állni a távhőszolgáltatás tekintetében olajra a Győr-Szol, mert ő úgy emlékszik, hogy igen.
A bizottság végül úgy szavazott, hogy a Győr-Szol által hozott dokumentumot tárgyalja holnap a közgyűlés.