Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón bejelentette, a munkaadók javaslatára a cégeknek és vállalkozásoknak joguk lesz előírni a védőoltást, ha ezt szükségesnek látják.
Ezt az állam, mint munkaadó is érvényesíteni fogja, az önkormányzatoknál pedig a polgármester dönthet az oltás előírásáról - tette hozzá. Ugyanakkor - bár az állami intézményekben kötelező lesz a védőoltást - ha az Alkotmánybíróság szerint mégis alaptörvény-ellenes a kötelezővé tétel, az ellen az állam nem tehet semmit.
"Őszintén bízunk abban, hogy a döntéseik az európai normáknak megfelelőek"
- tette hozzá egy újságírói kérdésre.
Szintént újságírói kérdésre azt mondta: a munkáltatók két oltást tehetnek kötelezővé a koronavírus elleni vakcinából, ugyanakkor orvosi papírral igazolható, ha valaki egészségügyi okok miatt nem kaphat oltást.
A többi esetben azonban a munkáltató fizetés nélküli szabadságra küldheti azokat, akik ennek ellenére sem oltják be magukat, egy év elteltével pedig a munkaviszonyukat is meg lehet szüntetni.
Ingyenes antigén-gyorstesztet és regisztráció nélküli oltást követel az ellenzék
A védőoltás sajnos nem akadályozza meg a járvány terjedését, de megakadályozza a betegség súlyossá válását. A kormány semmilyen hatékony intézkedést nem tesz a járvány terjedésének csökkentésére - írák az ellenzéki pártok a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben. Követeljük, hogy a járvány megfékezésének érdekében az alábbi intézkedéseket haladéktalanul hozzák meg: 1./ A kombinált védekezést lehetővé téve, az önkormányzatok és minden intézmény kapjon jogosultságot a kötelező maszkhasználat előírására.
Emellett november 1-jétől a közösségi közlekedési eszközökön kötelező a maszkviselés, az egészségügyi intézményekben pedig látogatási tilalmat rendeltek el. Hozzátette: az intézményekben az intézményvezetők dönthetnek a tilalomról.
Gulyás hansúlyozta: az intézkedések célja, hogy minél többen olttassák be magukat.
Kérdésre válaszolva közölte: nem fogják az országot még egyszer lezárni.
Újságírói kérdésre azt mondta: mivel fővállalkozó és alvállalkozó esetén mindkét esetben munkáltatóról van szó, ezért a fővállalkozó nem kötelezheti az alvállalkozót a védőoltás beadására. Home office esetében, ha egy dolgozó, aki nem akarja beoltatni magát, de el tudja látni a munkáját otthon is, akkor a munkáltató dönthet úgy, hogy maradhat a dolgozó.
Szintén kérdésre hozzátette: ha egy munkahely szeretné a dolgozóit egyszerre beoltatni, akkor abban partnerek lesznek a kormányhivatalok.
Most fog hanyatt vágódni: erősödik a migrációs nyomás
A koronavírus-járvány elleni intézkedések után egy régi slágerhez kanyarodtunk vissza. Mint mondta:
"Egész Európában ismét nagy a migrációs nyomás és várhatóan a jövőben tovább fog erősödni"
Hozzátette: jó lenne, ha az Európai Bizottság a migráció pártjáról a külső határvédelem pártjára állna, mert "ha nem akarjuk, hogy a járvány és a gazdaság újraindításának idején destabilizálódjon Európa, hatékony határvédelemre és ehhez megfelelő európai hozzájárulásra van szükség".
A kormány levélben fordul a bizottsághoz, hogy legalább részben térítse meg az EU a kerítésépítés árát - közölte.
"Magyarország, szemben a Brüsszelben megszokott intoleranciával, mindig a tolerancia álláspontján volt"
- mondta Gulyás, aki hozzátette: az Európai Bizottság nem szólhat Magyarország migrációs politikájába.
Látta és tetszett neki az Elkxrtuk, vizsgálják a benzinárat
"Láttam, és jó filmnek tartom" - mondta az Elkxrtuk kapcsán a miniszter.
Közölte azt is: vizsgálják, hogy a gazdaságnak és háztartásoknak milyen terhet jelent a rekordot döntő benzinár, ugyanakkor emlékeztetett: a jövedéki adó mértékét a kormány 2010 óta nem emelte, sőt, csökkentette is. Úgy vélte, ez eddig csak szerény mértékben csökkentette az üzemeanyagárakat.
A kormány már vizsgálja az üzemanyagárak befagyasztásának a lehetőségét
Nem zárta ki az üzemanyagárbefagyasztás lehetőségét Orbán Viktor a parlamentben a jobbikos Dudás Róbert kérdésére, írja a Népszava. Orbán észszerűnek nevezte az "ellenzéki felvetést", és elmondta, hogy az EU egy hónapra engedélyez ilyen lépéseket. A kormányfő viszont kiemelte, hogy ha a befagyasztás alatt tovább drágulnak az árak, akkor a feloldáskor hirtelen ugorhatnak hatalmasat a tarifák, tehát nagyon nehéz lenne visszajönni a befagyasztásból.
Gulyás ugyanakkor nem hozta szóba Orbán Viktor szerdai, parlamenti kijelentését, amiben azt mondta: nem zárja ki a benzinár befagyasztásának lehetőségét. Erről bővebben itt olvashat:
A kormány már vizsgálja az üzemanyagárak befagyasztásának a lehetőségét
Nem zárta ki az üzemanyagárbefagyasztás lehetőségét Orbán Viktor a parlamentben a jobbikos Dudás Róbert kérdésére, írja a Népszava. Orbán észszerűnek nevezte az "ellenzéki felvetést", és elmondta, hogy az EU egy hónapra engedélyez ilyen lépéseket. A kormányfő viszont kiemelte, hogy ha a befagyasztás alatt tovább drágulnak az árak, akkor a feloldáskor hirtelen ugorhatnak hatalmasat a tarifák, tehát nagyon nehéz lenne visszajönni a befagyasztásból.
Tudta? Márki-Zay Péter is migrációpárti és a baloldal része
Az állami Magyar Nemzet kőkemény kérdése szerint Márki-Zay Péter migrációpárti kijelentéseket tet az elmúlt időszakban (nem tett, de mindegy - a szerk). A miniszter erre közölte: Márki-Zay a baloldal része és feltétlen híve a migrációnak, "hiszen ez minden kijelentéséből látszik".
Gulyás szerint Márki-Zay Pétert "még a sajátjai is kinevették", amikor nyilvánosságra hozta azokat a dokumentumokat, amiket szerinte a Fidesz adott át a DK-nak. Szerinte ezek az adatok a sajtóban is megtalálhatóak.
A szintén állami HírTV kérdésére, miszerint Márki-Zay Péter ellenzéket váltott, azt mondta: Csatlakozott ahhoz az ellenzékhez, amely 2002 és 2010 között kormányzott".