Egy brazil óriáskígyó mérgében találhatták meg a kutatók a koronavírus ellenszerét. A kutatók a Bothrops jararacussu nevű kígyó mérgében ugyanis egy olyan molekulára bukkantak, ami a kísérleti majmok testében 75 százalékkal lecsökkentette a koronavírus reprodukciós rátáját. A Sao Paulo-i egyetem professzorai azt állítják, a molekula a vírus egyik fontos fehérjéjét támadják meg, ami miatt a koronavírus nem tud olyan gyorsan szaporodni a majmok testében.
A molekula a koronavírus PLPro nevű enziméhez ragasztja hozzá magát, emiatt a vírus csak nehezen tud tovább szaporodni. A kutatók szerint a molekula viszont nem káros az élőlények sejtjeire, hanem kifejezetten a vírust veszi célba.
A Bothrops jararacussu mérgében található molekulát egyébként már régóta ismerik a kutatók, az előállítására labori körülmények között is képesek. A molekulát magát eddig az antibakteriális hatásai miatt használták, emiatt tesztelték le a koronavírus ellen is az anyagot.
A kutatók azonban azt mondják, a méreg egymagában nem képes ilyen eredményt elérni a vírus ellen, ezért azt is kérik a brazil lakosoktól, hogy ne vadásszanak jararacussukra, mert baj lehet belőle.
A kutatók a jövőben azt vizsgálják majd, hogy a molekula különböző mennyiségekben milyen hatást vált ki a vírus ellen, a brazilok szerint még az is elképzelhető, hogy a méregnek köszönhetően egyszer sikerül majd megakadályozniuk azt, hogy a vírus egyáltalán bejusson az emberi sejtekbe. A Sao Paulo-i egyetem munkatársai abban reménykednek, hogy hamarosan megkezdhetik majd az emberi kísérleteket, ám erre egyelőre nem adtak pontos dátumot.
A Bothrops jararacussu Brazília egyik legnagyobb kígyója, a kifejlett példányok akár 2 méteresre is megnőhetnek. A kígyó többnyire Brazília erdőiben él, de megtalálható Bolíviában, Paraguayban és Argentínában is.