Egyre nehezebben tudják eljuttatni a kitermelt kávébabokat a vietnámi kereskedők Ho Si Minh-város kikötőibe. Az országban ugyanis megjelent a koronavírus delta variánsa, ami az előző hullámokhoz képest sokkal agresszívabban terjed az emberek között. A vietnámi kormány ezért kemény vírusvédelmi korlátozásokat vezetett be, emiatt viszont akadozik a kávéellátás.
Vietnám a világ második legnagyobb kávétermelő országa, a Ho Si Minh-városra kivetett kijárási korlátozások mellett még az is nehezíti a kereskedők munkáját, hogy néhány termesztő helyen is megjelent a delta variáns, emiatt az ország középső részén szinte teljesen leállt a kávébabok előállítása. Eközben a vietnámi kávé és kakaó egyesület azt kéri a kormánytól, hogy lazítsanak a szabályokon, különben globális hiány jöhet létre a kávéból.
Az országban egyébként a járvány első hullámait már sikeresen letörték a korlátozásoknak köszönhetően, emiatt Vietnám gazdasága az elsők között állt talpra. Az országban azonban még alacsony az oltottak száma, emiatt a delta variáns komoly pusztítást okozhat. Vietnámban hétfőn 14 ezer 219 új megbetegedést regisztráltak, ami a második legmagasabb napi ugrás a járvány kezdete óta. Az országban eddig közel fél millióan betegedtek meg, ami azért is ijesztő, mivel 2020-ban mindössze 1 500 beteget regisztráltak.
Az országban több előállító üzemet is be kellett zárni a korlátozások miatt, vagy azért, mert a szabályok annyira megbontották az ellátási láncolatot, hogy az embereknek egyszerűen nincs mivel dolgozniuk. Az országban több nagy világmárka is jelen van, köztük a Samsung, az Adidas, vagy éppen a Nike állíttatja elő a termékeit a vietnámi dolgozókkal, írja a Guardian.
Vietnám az EU kávé ellátásának 20 százalékáért felel, az elemzők szerint viszont nem csak az országban tomboló járvány csaphat oda a globális kávépiacnak. Brazíliában, a világ legnagyobb kávéelőállító országában kemények voltak a nyári évszakok, a szeszélyes időjárás pedig megrongálta a kávéültetvényeket is. Ennek következtében egy ideje már drágul a kávé, a helyiek szerint a korán érkező fagy viszont még a 2022-23-as aratószezon terméseit is megcsonkította, így az árak a jövőben is emelkedni fognak.