Az Egészségügyi Világszervezet bővítette azt a listáját, amin a koronavírus figyelemreméltó variánsait tartják számon. A listára azok a variánsok kerülnek fel, amelyek képesek nagyobb körben is fertőzni, így a delta variáns is megtalálható a felsorolásban. A WHO most egy újabb változatot, a B.1.621-et is megnevezte, mint figyelemreméltó mutációt, a variánsnak már nevet is adtak.
A Mu névre elkeresztelt mutációt előszőr Kolumbiában fedezték fel, azóta pedig megjelent még 38 másik országban. A Mu augusztus 30-án került fel a WHO listájára, a világszervezet azt írja róla, hogy a variáns több olyan mutáción is keresztülment, ami segítségével a vírus kikerülheti azokat az immunválaszokat, amelyet egy korábbi koronavírus-fertőzés váltott ki a betegekből. A szakértők szerint ebből a szempontból a Mu nagyban hasonlít a béta variánsra, amit először Dél-Afrikában sikerült azonosítani.
A Mu egyébként már régóta velünk van, legelőször Kolumbiában találtak rá, 2021 januárjában. Azóta több kisebb-nagyobb gócpontban, világszerte megtalálták már a variánst, többek között az Egyesült Királyságban, Hongkongban, az USA-ban de Európa több más országában is. A Mu viszont még nem túl elterjedt, a világ koronavírus-megbetegedéseinek mindössze 0,1 százalékáért felel. Kolumbiában és Ecuadorban a megbetegedések 39 és 13 százalékát a Mu okozza, írja a Guardian.
A szakértők jelenleg azt vizsgálják, hogy a Mu variáns mennyire fertőző, az előzetes tapasztalatok alapján egyelőre továbbra is a delta variáns a leggyorsabban terjedő mutáció. Azt, hogy a Mu mekkora fenyegetést jelent a világ lakossága számára, egyelőre nem tudni, a kutatók szerint még több vizsgálatra lesz szükség, hogy kiderítsék, pontosan mennyire veszélyes a variáns. Az előzetes adatok alapján viszont arra lehet következtetni, hogy a B.1.621 nem annyira fertőző, mint a delta variáns, hiszen az utóbbi sokkal gyorsabb terjedést mutat, mint a Kolumbiában megtalált változat.