„Brüsszel megtámadta Magyarországot”
– kezdte beszédét Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban.
A miniszterelnök ezt azzal indokolta, hogy a héten az Európai Bizottság egy 54 oldalas anyagot juttatott el a magyar kormánynak, amelyben „azt követelik, hogy változtassuk meg a magyar gyermekvédelmi törvényt.”
Orbán Viktor: Brüsszel a nemváltó műtéteket akarja reklámozni a gyermekeinknek
Orbán Viktor szerdán délelőtt egy sejtető üzenetet posztolt ki a Facebook-oldalára. A maradék nem-kormányközeli szerkesztőségek meg is próbálták kitalálni, mivel kapcsolatban lesz a nagy bejelentés.
Orbán úgy véli, Brüsszel minden elképzelhető módon nyomást gyakorol a magyar kormányra, például
„késleltetik a nekünk járó pénzek kifizetését".
„Nagyon nehéz hónapok előtt állunk, nyilvánvalóan hatalmi visszaélésről és pénzügyi zsarolásról van szó"
– közölte a miniszterelnök.
Elmondása szerint két lehetőségünk van: engedünk vagy nem, de mivel a gyermekeink jövője a tét, nem engedhetünk, ezért van szükség a gyermekvédelmi népszavazásra.
„Az én szülői szabadságomat korlátozza a liberalizmus"
– fogalmazott Orbán, majd hozzátette, hogy elfogadhatatlannak tartja a zsarolást.
A helyreállítási alap kapcsán már majdnem megegyezett a magyar kormány és az Európai Bizottság, de „hirtelen a gyermekvédelmi törvény elfogadásával nagyon korruptak lettünk”. A miniszterelnök szerint „világok harca ez”, de meg fogják nyerni ezt a csatát.
„Ez a pénz jár és tudják késleltetni, de nem tudják nem ide adni. Ez nem ajándék, ez nekünk jár"
– hangsúlyozta, majd elmondta, hogy a hazai költségvetésből tervezik pótolni azt a pénzt, ami az EU-s helyreállítási alapból nem érkezik meg.
Elemző az Ugytudjuknak: kockázatot is rejt Orbán számára a népszavazás
A 2010-es kormányváltás óta az országos népszavazás intézménye leginkább a kormányzati cselekvés legitimálását, tematizációs céljait szolgálja, ahogy azt a most bejelentett gyermekvédelmi népszavazás, vagy a 2016-os kvótareferendum példája is mutatja - mondta lapunk érdeklődésére Kovács János politológus.
Arra a kérdésre, hogy figyelemelterelés-e a népszavazás, így felelt:
„Nem hiszem, hogy a magyar embereket így le kéne nézni."
Az interjúban említésre került a Pegasus kémprogram és a megfigyelési botrány, de a miniszterelnök szerint Pintér Sándor belügyminiszter már mindent elmondott korábban az ügyről.
Varga Judit: Ne legyünk nevetségesek, ilyen eszközökre minden országnak szüksége van
nyilatkozta Varga Judit igazságügyi miniszter az MTI-nek az izraeli Pegasus nevű kémszoftver ügyével kapcsolatban. A miniszter szerint Magyarországon, ahogy minden jogállamban, az a célja a titkos információgyűjtésnek, hogy az alkotmányos rend elleni és a külföldi hírszerzésgyanús tevékenységeket figyeljék a nemzetbiztonsági érdekkel összhangban. Elmondta, hogy a szolgálatok szakmai irányítása a Belügyminisztériumhoz és részben a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozik.
A koronavírus kapcsán megjegyezte, hogy jelenleg 23 delta variánsos és 2 gamma variánsos fertőzöttről tudnak az országban, majd a negyedik hullámmal kapcsolatban kifejtette:
„Már elkezdődött Nyugat-Európában, ezért a járványt be fogják hozni Magyarországra, itthon is lesz negyedik hullám."
Oltási akcióval indul majd a szeptemberi iskolakezdés, a tanév első napjaiban beoltják a 12 év feletti gyermekeket is.
Elmondása szerint nagy dilemma volt, hogy szabad-e kötelezővé tenni az egészségügyi ágazatban az oltást, de Kásler Miklós „meggyőző adatokat mutatott be” ezzel kapcsolatban, egyébként meg olyan helyzetben vagyunk, hogy az ilyen intézményekben dolgozók esetében erkölcsileg is vállalható az oltás kötelezővé tétele.
A külföldi nyaralások korlátozása kapcsán annyit közölt:
„Szóba jöhetnek, de nem akarjuk, hogy valósággá váljanak. Nem szabad most ilyen veszélyes időkben, túlzottan magabiztos kijelentéseket tenni."
Az olimpiával kapcsolatban elmondta, hogy kivételesen nem megy el a helyszínre, mert ha az emberek ki vannak tiltva a nézőtérről, akkor a politikusoknak sincs ott helye. Reggelente korán fog kelni, hogy kövesse a magyar csapatot. Viszont szerinte, ha Magyarország rendezné az olimpiát, akkor normális körülmények lennének, mivel nálunk jól sikerült az oltási kampány.
Címlapfotó: MTI/Fischer Zoltán