Kim Dzsong-un több vezető pozícióban lévő tisztviselőt is menesztett, ami miatt az elemzők arra következtetnek, hogy Észak-Koreába betört a koronavírus-járvány. Az országból eddig egyébként egyetlen fertőzöttet sem jelentettek, ám ez nem azt jelenti, hogy nincs is jelen a vírus. Dzsong-un a menesztések okáról azt mondta, hogy a most kirúgott tisztviselők több olyan hibát is vétettek, ami miatt veszélybe került a nép biztonsága.
Észak-Korea már a járvány kezdetekor lezárta a Kínával és Oroszországgal szomszédos határait, és egy az egyben leállította a nemzetközi utazást, míg a belföldi utazástis leszűkítették. Hivatalosan eddig 30 ezer embert teszteltek a vírusra az országban, de eddig egyetlen fertőzöttet sem találtak. Dzsong-un állításait a szakemberek kellő szkepticizmussal fogadták, az országban valószínűleg azért akarják eltitkolni a járvány tényét, mert a helyi egészségügy nem tudna megbírkózni a betegek megnövekedett számával.
Néhány héttel ezelőtt az ország vezetője arra szólította vel a tisztviselőit, hogy készüljenek arra, hogy még tovább kitolják majd a járványügyi intézkedéseket, mivel Dzsong-un egyelőre nem is tervezi, hogy feloldják azokat. Az ország egyébként gazdasági szempontból közel áll a csődhöz, Észak-Koreát nemrég természeti csapások érték, és Dzsong-un nukleáris programja miatt több ország is szankciókat léptetett életbe az országgal szemben.
Ahn Chan-il, egy észak-koreai disszidáns, aki jelenleg Dél-Koreában vizsgálja az északi szomszédban történő eseményeket, azt mondja, hogy a vezető poríciókban lévők leváltása felér egy beismerő vallomással. Chan-il szerint azonban nagyobb lehet a gond, mint gondolnánk, az elemző szerint Észak-Koreának nemzetközi segélyekre lenne szüksége, írja a Guardian.
A kemény vírusvédelmi szabályok miatt az ország 73 éves történelmének egyik legnagyobb gazdasági válsága zajlik éppen, habár ebből nem sokat mutatnak a külföldiek felé. Belsős forrásokból azonban tudni lehet, hogy az országban élelmiszerhiány dúl, de nehéz gyógyszerekhez jutni, miközben egyre több ember veszíti el az állását, vagy válik földönfutóvá.
Dzsong-un jelenlegi lépései azt mutatják, hogy a vezető másokra akarja hárítani a felelősséget, ami jó ürügy lehet arra is, hogy arra kérjék az észak-koreaiakat, hogy tartsanak ki a további szigorú intézkedések közben. Néhány elemző szerint viszont az is elképzelhető, hogy a jelenlegi lépések már arra készítik elő az országot, hogy hivatalosan is nemzetközi segélyért folyamodjanak, amelynek részeként koronavírus elleni vakcinákat is kérhetnének a világ országaitól.