Másfél év múlva nyithat meg az új kőszegi köztemető

Nagy Donát 2021-06-17 10:33:00
Már 23 éve kijelölték a helyét, de csak most sikerült rá pénzt szerezni.

Még a múlt héten számoltunk be róla, hogy egy 12 méter magas kereszt is lesz Kőszeg új köztemetőjében. A kijelölt, majdnem 2 hektáros terület a várostól délre, a Rohonci utca és Lóránt Gyula utcák által határolt övezetben található, és a tervek szerint újabb 30 évre biztosítja majd Kőszeg város kegyeleti ellátását. 

12 méter magas kereszttel épül új temető Kőszegen

Új köztemetőt építenek Kőszegen, derül ki a zöldhatóság hirdetményéből. A kijelölt, majdnem 2 hektáros terület a várostól délre, a Rohonci utca és Lóránt Gyula utcák által határolt övezetben található, jelenleg szántóként hivatkoznak rá. E területrészeket az elmúlt években csak alkalmilag művelték, annak begyepesedését, cserjését elkerülendő.

A fő bejárat vélhetően a Lóránt Gyula utca felől nyílik majd, ide egy 35 férőhelyes parkolót is építenek, a főkapuban virágüzlet, a gyalogoskapuban esőbeálló és kerékpártároló szintén létesül. A tervezett ravatalozó épület 500 m2-es lesz.

Az új köztemető létesítése a 80-as évek óta szerepel Kőszeg város fejlesztési szándékai között. A Város Önkormányzata 1998-ban hosszas és alapos, több helyszínre kiterjedő vizsgálatok alapján Kőszeg délnyugati határán, a Lóránt Gyula utca mellett jelölte ki a temető területét. A terület szorosan kapcsolódik a városterülethez, a Kiss János Lakótelepről akár gyalogosan is megközelíthető

- írta a lapunknak küldött levelében Básthy Béla (Fidesz-KDNP) polgármester.

A település első embere szerint az új kőszegi köztemető megvalósításának legfőbb akadálya az elmúlt közel 25 évben a forráshiány volt. Több éves vásárlási folyamat volt szükséges ahhoz, hogy a város megszerezze a szükséges szántó területeket, de a beruházás fedezete nem állt rendelkezésre. A folyamat fordulópontja az volt, amikor a kormány 800 millió forintos támogatást biztosított a célra az önkormányzatnak.

 

A beruházás összesen 2 hektár területen előreláthatóan 1500 - 2500 parcella elhelyezését teszi lehetővé, és ezen túl helyet kapnak urnafalak, kolumbáriumok is. A temetkezési szokások utóbbi évtizedben jelentősen megváltoztak, a jelenlegi trendek alapján a férőhely-kapacitás évtizedekre biztosítja a kőszegiek temetkezési lehetőségét

- írta Básthy Béla, akinek válasza szerint a rendelkezésre álló összeg és a helyszín adottságainak figyelembevételével jelenleg még készülnek a temető engedélyes- és kiviteli tervei. Az engedélyek megszerzése után a kivitelező kiválasztása 3, a közművesítés és a kivitelezés nagyságrendileg 12-15 hónapot vesz igénybe. A polgármester szerint a megváltozott temetkezési szokásokra jó példa, hogy a város 400 éves temetője ma nagyságrendileg 3 ha területet foglal el.

Szerettük volna megtudni, hogy az új létesítménynek ki lesz az üzemeltetője, ám a válasz szerint ez a kérdés még nem időszerű.

Jelenleg a Kőszegi és a Kőszegfalvi köztemetőt az Önkormányzati tulajdonú Kőszegi Városüzemeltető és Kommunális Szolgáltató KHT. üzemelteti a Vas Megyei Temetkezési Kft. bevonásával. Mivel az új temető megépítése után a jelenlegi temetők tovább-üzemeltetése is szükséges marad, így ezek feltételeinek kidolgozása és a szükséges döntések meghozatala a tervek elkészítése után, a kiépítés ideje alatt várható.

A polgármester válasza szerint az üzemeltetési költségeket sem lehet még megállapítani, mert azok előzetes kalkulációját csak kész kiviteli tervek birtokában lehet számítani, így erről azok elkészültét követően tudnak majd információt szolgáltatni.

Az élővilágot nem fogja zavarni az új kőszegi temető építése

Ahogy arról hétfőn már beszámoltunk, Kőszegen hamarosan új köztemető építésébe vágnak bele. A térségben hosszú ideje problémás a temetkezés, de az új temető a becslések alapján 30 évre biztosítani fogja a környék kegyeleti ellátását. Új köztemetőt építenek Kőszegen, derül ki a zöldhatóság hirdetményéből.

Az előzetes dokumentáció szerint a terület egy része érinti a Natura 2000-es, természetvédelmi területet, ám az élővilágot vélhetően nemigazán fogja zavarni az építkezés.

Szólj hozzá!

Szerinted mi volt a leginkább „rage bait” 2025-ben?

Ez a kifejezés lett az év szava, ami a szándékosan dühöt keltő provokációt jelenti.

Jótékonysággal indult az advent a Győr-Szol telephelyén

A közszolgáltató idén először állított saját adventi koszorút az Orgona utcában.

10-15 százalékkal drágul a karácsonyfa idén

Az aszály és a kártevők növekvő jelenléte ellenére a minőségi hazai fenyők a teljes kereslet 75-80 százalékát fedezhetik.

Bővült az árrés-csökkentett termékek köre

Zsigó Róbert szerint decembertől több alapélelmiszer is olcsóbb lehet a boltokban.

Adót emelt a fideszes többségű sárvári testület

Néhány perccel később pedig már a TISZA-adóval riogattak.

Megkezdődött a facsemeték ültetése a "vasi ezres tűz" helyszínén

Csönge és Kenyeri jövőbeli erdeje kerül a földbe.

Megnyílt az Adventi Jótékonysági Faház Győrben

Idén 19 szervezet gyűjt adományokat.

Vádat emeltek az Audi szakszervezet vagyonából sikkasztó három férfival szemben

Több mint 500 millió forintot nyúltak le négy év alatt.

Megvannak a TISZA Győr-Moson-Sopron megyei országgyűlési képviselőjelöltjei

Diószegi Judit, Néher András, Bóna Szabolcs, Hallerné Nagy Anikó és Porpáczy Krisztina indulnak harcba 2026-ban.

Ősszel is erős maradt és továbbra is húzóágazat a hazai turizmus

Októberben 11 százalékkal nőtt a vendégforgalom Magyarországon a tavalyi évhez képest.

Adót emel a fideszes többségű kőszegi képviselőtestület

Minden érintett adónem közel a duplájára emelkedik.

Új utcanevekről döntött a győri közgyűlés

A város ikonikus alakjairól neveztek el közterületeket. 

Több mint 300 ezren szavaztak a TISZA jelöltállításának második fordulójában

A párt példa nélküli előválasztási rendszere újabb mérföldkőhöz érkezett, holnap megismerjük a végső befutókat. 

A Herényi Temetőben helyezik örök nyugalomra Mészáros Tibort

A család azt kéri, hogy a virágra, koszorúra költött pénzt valamelyik, az általuk megjelölt állatvédő szervezetnek adományozzák a gyászolók.