Az élővilágot nem fogja zavarni az új kőszegi temető építése

Nagy Donát 2021-06-09 09:53:04
Az előzetes vizsgálati anyag szerint védett vagy ritka fajok nincsenek a területen.

Ahogy arról hétfőn már beszámoltunk, Kőszegen hamarosan új köztemető építésébe vágnak bele. A térségben hosszú ideje problémás a temetkezés, de az új temető a becslések alapján 30 évre biztosítani fogja a környék kegyeleti ellátását.

12 méter magas kereszttel épül új temető Kőszegen

Új köztemetőt építenek Kőszegen, derül ki a zöldhatóság hirdetményéből. A kijelölt, majdnem 2 hektáros terület a várostól délre, a Rohonci utca és Lóránt Gyula utcák által határolt övezetben található, jelenleg szántóként hivatkoznak rá. E területrészeket az elmúlt években csak alkalmilag művelték, annak begyepesedését, cserjését elkerülendő.

Mivel a leendő temető déli irányban csatlakozik a Natura 2000 természetvédelmi terület fő tömbjéhez, az élővilágra gyakorolt hatás is kötelező volt vizsgálni. A beruházási terület, a Gyöngyös-patak és kőszegi Alsó-rét a kezelési terv melléklete alapján többségében szántók és gyümölcsösök kezelési egységbe tartozik.

A dokumentumok szerint a területen, illetve annak közelében, azaz 500 méteres sávon belül védett vagy közösségi jelentőségű növényfajok előfordulása nem ismert, előkerülésük a jövőben sem várható.

Mivel jó állapotú gyepeket, különösen cserjékkel vagy fákkal rendelkező területrészeket a temető kialakítása nem érint, a tervezett kivitelezés körültekintő ütemezésével a beruházás védett állatfajokra, populációira érdemi hatást nem gyakorol.

A tervezett temető tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő terület övezetét is érinti. Az építkezés táji, vizuális hatásai elfogadhatónak tekinthetőek, a tájba illesztésére az épületek színezésével, terepre illesztéssel és megfelelő növénytelepítéssel lehetőség van.

Fotók: Vágvölgyi Bálint

 

A Gyöngyös-patak és a kőszegi Alsórét nevű Natura 2000 terület értékes, ligeterdőkkel, láp- és mocsárrétekkel rendelkező központi tömbje a tervezett temető helyszínétől több mint 0,5 km távolságban helyezkedik el. A temető által közvetlenül igénybevételre tervezett parlagon jelölő élőhely nem található, mivel a Natura 2000 terület jelölő fajai élővizekhez, vizes élőhelyekhez vagy nedves rétekhez kötődnek, s megfelelő élőhely hiányában azok nem fordulnak elő a tervezési területen vagy közelében.

Azt írják, hogy a temető létesítéséhez kapcsolódóan a közösségi jelentőségű fajok állományainak minimális érintettsége is kizárható.

Azaz a tervezett beruházás a dokumentumok szerint Natura 2000 jelölő (és más védett) fajokra nem gyakorol kimutatható kedvezőtlen hatást, az egyedek pusztulása vagy a populációk érezhető zavarása sem várható. Az érintett Natura 2000 terület esetében nem kell számolni közösségi jelentőségű élőhelyek megszűnésével vagy degradációjával sem.

Persze a környezetvédelemre akkor is figyelni kell, az építőanyagok depóniáit, gépek parkolóit például a védett és Natura 2000 területen kívül (vagy ha az nem lehetséges, művelés alól kivett területen) kell elhelyezni.

Szólj hozzá!

Pénteki gumicsont: Trump levelet írt Orbánnak

Nem! Pénzügyi védőpajzsról továbbra sincs szó benne.

A győriek az extrém hidegben sem maradnak hétvégi program nélkül

Lesz gardróbvásár, bábszínház, punk koncert és szauna szeánsz, de a legendára, Fehér Miklósra is emlékezünk egy gálával.

8 éve már, hogy tepsiben pihen Szombathely legnagyobb turisztikai attrakciója

A főispán is elfelejtette a császári helytartói mozaikot?

Lezárultak a Ruszin-Szendi Romulusz elleni rendőrségi ügyek - a TISZA jelöltje szerint az igazság győzött

Pócs János malacos perfomanszát elítélték, és a fegyverét is visszakapja a politikus.

Végrehajtandó szabadságvesztést kért a Szombathelyi Járási Ügyészség egy külföldi férfira, aki halálos közúti balesetet okozott

A vádlott elaludt a volánnál, a baleset után pedig elhagyta a helyszínt, amiben két vétlen ember is elhunyt. 

Győr után, Zalaegerszeg is a város fejlesztéséért felelős miniszteri biztost kapott. Felkészül Szombathely?

A most kinevezett zalai Szilasi Gáborban, és a győri Fekete Dávidban az a közös, hogy mindketten a Fidesz-KDNP parlamenti képviselőjelöltjei.

Pénteken, szombaton és vasárnap ingyenes lesz Szombathelyen a tömegközlekedés

Ezzel szeretnék elérni, hogy a szélsőséges téli időjárásban minél kevesebben üljenek autóba.

Idős férfit mentett meg egy szabadnapos rendőr a Vas megyei Tanakajdon

Gyermekével szánkózott, mikor meghallotta a segélykérést.

Nagykapacitású szünetmentes tápegység gyulladt ki a szombathelyi MÁV rendelőben

Ma szünetelnek a szakrendelések, pénteken csak részlegesen fogadnak pácienseket.

Itt lesznek januárban előre tervezett áramszünetek Győrben

Hálózatépítés miatt lesz áramkimaradás. 

Az online vásárlás kényelme és rugalmassága a modern korban

A digitális technológia térnyerésével a vásárlási szokásaink alapvetően megváltoztak. Régebben a vásárlás hosszadalmas tevékenység volt, amely boltokon átívelő keresgélést jelentett.

Nőtt a vendégforgalom tavaly novemberben - a külföldiek pörgették a turizmust

A KSH friss adatai szerint 2025 novemberében közel 1,4 millió vendég érkezett a hazai szálláshelyekre, a bevételek is látványosan emelkedtek.

Hétfőn érkezik Szombathelyre Navracsics Tibor, hogy egyeztessen a városvezetőkkel

A miniszter azt méri fel, hogy mennyi pénzt kell visszaadni a városnak ahhoz, hogy biztonságosan tudjon működni.

„Extrém hideg, kevés válasz” - konkrét döntéseket vár a TISZA a kormánytól

Magyar Péter szerint a közelgő fagyok idején nem kommunikációra, hanem azonnali, emberséges intézkedésekre lenne szükség.

Hétvégi programajánló Győr környékére

Koncert, önismeret, szauna-szeánsz, kirándulás, és egy csomó minden más. 

Lakbéremelés a Győr-Szolnál: Kósa Roland szerint a győriek kárára gazdálkodik a városi cég

Az alpolgármester adatigényléssel próbálja feltárni a lakásvagyon kezelésének részleteit.

Hófúvás miatt narancs riasztás van érvényben a Dunántúlon

Viharos szél, hótorlaszok és komoly lehűlés nehezíti a közlekedést.

Mecset épül Szombathelyen a Vásárcsarnok mellett

A hírt a Magyar Iszlám Közösség osztotta meg.