Bizonyos kivételektől eltekintve osztrák állampolgár továbbra sem léphet be Magyarország területére, ahol ráadásul szinte szinte minden jogosultság a magyar védettségi igazolványhoz kötött, az osztrák „zöld igazolványt“ egyelőre nem fogadják el – írja az ORF.at Magyarok
A megoldást kétoldalú megállapodás jelenthetné. A Magyarországra utazó külföldiekre utazásuk jellegétől függően speciális rendelkezések vonatkoznak, turisztikai céllal 2020 szeptembere óta nem lehet Magyarországra utazni – olvasható a portálon.
A belépést tiltó rendelkezések alól kivételt képeznek többek között azon külföldi állampolgárok, akik állandó, 30 vagy 90 napon túli magyarországi tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, akik előre megküldött orvosi meghívólevéllel rendelkeznek, ingázók, akik a határvonal 30 kilométeres körzetében dolgoznak, vagy mindazok, akik igazolni tudják, hogy az elmúlt fél évben átestek a COVID-19 betegségen.
A szigorú lezárások májusi feloldását követően a határmenti Sopron városa is megtelt élettel. Bár Magyarországon a legtöbb szolgáltatás igénybevétele a magyar védettségi igazolványhoz kötött. A vendéglátóegységek teraszain bárki helyet foglalhat, de beltérben csak beoltott és magyar védettségi igazolvánnyal rendelkezők tartózkodhatnak – szól a cikk.
A magyarországi szállodákban szintén csak a magyar védettségi igazolvány birtokában lehet éjszakázni. Osztrák állampolgárok esetében csak üzleti úton lévő személyek foglalhatnak szobát. Múzeumok, kulturális rendezvények látogatása is a magyar védettségi igazolványhoz kötött – írják ugyanitt.
Negatív PCR-teszt eredményt jelenleg sehol nem vehetnek figyelembe Magyarországon. Kivételt képeznek mindezek alól a testközeli szolgáltatások. A szépségszalonokat bárki látogathatja beoltottságtól, teszteltségtől, vagy állampolgárságtól függetlenül is.
Orbán Viktor miniszterelnök május végén Budapesten fogadta Wolfgang Sobotkát, az osztrák törvényhozás, a Nemzeti Tanács elnökét. A tárgyaláson elhangzott, hogy az európai Covid-útlevél bevezetéséig még hosszú hetek lehetnek hátra, addig is érdemi áttörést a védettségi igazolások kölcsönös elismerése jelenthet, s erről Magyarország kész kétoldalú megállapodást kötni Ausztriával is – zárul a cikk.