A héten egyebek közt a Szigetközben is biológiai módszerrel végeznek földi lárvagyérítést az MTI szerint.
Ugyanakkor a héten Győrben is rákapcsolnak a védekezésre. A Győr-Szol közleménye úgy szól:
Amennyiben az időjárási körülmények engedik, május 31-étől, hétfőtől június 3-ig, csütörtökig (tartaléknap június 4., péntek) a Győr-Szol Zrt. megbízásából folytatódik a földi biológiai szúnyoglárva-gyérítés Győrben. A beavatkozás a város közigazgatási területén a szúnyoglárvák elsődleges tenyészhelyeit, az ártereket, folyópartokat, tavakat érinti - mondják.
Hozzátéve: a kezelések nagy része külterületen történik, de a lakott részeken is találkozhatunk a kijuttatást végző járművel, főképp a városi tavak körül, az iparcsatornánál, a gyirmóti és a bácsai városrészekben.
A biológiai gyérítés során egy speciális, baktérium alapú készítményt juttatnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe.
A vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel juttatják ki a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre.
Ez a módszer a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre nem alkalmas, csak kifejlődésük előzhető meg, illetve utánpótlásuk csökkenthető a lárvák elpusztításával. A kezelés kisebb részben történhet a város lakott részein, de jellemzőbb a környező, külterületi vizes élőhelyeken – hangsúlyozzák.
A tavalyi évben olyan problémák adódtak a szigetközi védekezéssel, amelyek (mint akkori riportunkban, illetve a frissített, aktualizált összefoglalónkban leírtuk) Győrt is sújtották.
Szúnyoggyérítés Győrben és környékén - hogy zajlott tavaly, mi várható idén?
Az előkészületekről pedig több hír, közlemény is szól. Megkezdődik a szúnyoglárva-gyérítés Győrben! - jelentette be Facebook-oldalán Dézsi Csaba András győri polgármester. Hozzátéve: Amennyiben az időjárási körülmények engedik, május 17-e hétfőtől május 20-a csütörtökig zajlik majd a földi biológiai szúnyoglárva-gyérítés Győrben!
Babos Attila, Dunaszeg polgármestere, Szigetköznek a Győr környéki érintett kistelepüléseit – Szőgye, Vének, Kisbajcs, Nagybajcs, Vámosszabadi - és számos más kistelepülést is tömörítő Szigetköz – Felső-Duna mente Térségi Fejlesztési Tanács elnöke a múlt évben azt mondta: ezeken a településeken idén azért nem tudtak biológiai szúnyoggyérítést végezni, mert ennek előkészítése, a lárvák kikelési helyeit tartalmazó „szúnyogtérkép” összeállításra rendkívül hosszú, hároméves folyamat.
„Mivel ez rendkívül költséges dolog, csak a múlt évben tudtunk nekikezdeni, az első évet a Fejlesztési Tanács finanszírozta. Idén is folyt ez a munka, s jövőre talán befejeződik, így a 2021-es évben már ezeken a településeken is lehet biológiai szúnyoggyérítés. De azt biztos, hogy ehhez a jövő évre vonatkozóan külső forrást kell szereznünk, konkrétan az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakmai és anyagi támogatását, mert a települések önerőből ezt nem tudják finanszírozni”
- ismertette a helyzetet Babos Attila.
Győr azonban - hiába szenvedi el a többi „gyérítetlen” vagy kevésbé gyérített településről idezúduló szúnyogáradatot - nem adott pénzt a határain kívüli védekezésre. Az illetékesek szerint nem is adhatott.
„Anyagi segítséget nem nyújthatunk más településeknek. Győri közpénzt csak Győrben lehet felhasználni, máshol nem. Nekünk arra van megbízásunk a tulajdonos önkormányzattól, hogy Győr közigazgatási területén belül gyérítsünk. Az pedig nem a Győr-Szol Zrt. feladata, hogy más településeknek piaci alapon ilyen jellegű szolgáltatást nyújtson”
– vázolta tavaly a helyzetet Ozsvárt Tamás, a Győr-Zsol kommunikációs csoportvezetője.
„A polgármester úr kérése alapján pénzügyi segítséget nem, viszont szakmai segítséget tudunk nyújtani ezeknek a kistelepüléseknek, ha igénylik. De legyünk őszinték, ez elsősorban pénzkérdés. Ha a kistelepüléseknek lenne elég pénze, ők is megvennék ezt a szolgáltatást.” – tette hozzá.
Az a Győr-Szol illetékese szerint sem kérdés, hogy a Győr környékén tavaly elmaradt biológiai gyérítések a megyeszékhelyt is sújtották.
„Biztosan kevesebbszer kellett volna gyéríteni kertvárosban, illetve a bácsai, likócsi térségben, ha nincsen kívülről érkező szúnyogártalom. Ha levisszük kistelepülési szintre: egy faluban úgy 200 ezer forintba kerül egy gyérítés. Ez az egyszeri költség is sok egy kistelepülésnek. A gyérítésnek viszont akkor van értelme, ha azt a megfelelő időpontban végzik el. És biztos, hogy nem elég csak egyszer. Nem szabad kihagyni belőle részeket, ez egy olyan dolog, amin nem lehet spórolni”
– mondta 2020 szeptemberében a Győr-Szol részéről Pintér Szabolcs.
Hamarosan megtudjuk, illetve megkérdezzük, idén mennyire volt, illetve lesz elégséges a védekezés a Szigetközben.