Pont egyik felemről a másikra fetrengtem otthon pünkösd hétfőn, amikor a Netflixen pörgettem az elérhető tartalmat. A Halottak Hadserege meg éppen annyira tűnt B kategóriás filmnek, hogy a néha eleredő, néha alábbhagyó eső mellé kiválasszam.
A történet szerint egy elszabadult katonai kísérlet éppen Las Vegas-t teszi zombi várossá, és miközben egy csapat megmentő/zsoldos/katona/polgári önkéntes aprítja őket miszlikbe, helikopterek konténerekkel szépen körbekerítik a várost, ami egyébként már önmagában is egy zseniális ötlet. A több tíz méter magas bástyán aztán se ki, se be, se senyő. A zombik bent, az emberiség többi tagja pedig kint.
Így mondjuk az intró 5 perce után vége is lehet a filmnek, de Snydi, ez a kis kópé belevisz egy újabb csavart. Ugyan a zombivá lett prostik és casino dealerek közvetlen veszélyt nem jelentenek, ám a zombi kórokozót így is terjesztik és lökködik kifelé. (Apropó, továbbra se felejtsen el senki szorgosan kezet mosni.) Szóval az amerikai elnök úgy határoz, hogy a várost egy kis hatótávolságú atombombával kitakarítják, a zombik pedig így mehetnek is szépen a lecsóba.
Csakhogy. Ekkor tűnik fel egy japán üzletember Bly Tanaka (Mert persze Amerikában minden japánt Tanakának hívnak.), aki azzal keresi meg a pankrátorkodásból a filmezésre váltó Bautistát, hogy hát maradt neki egy széfje, némi pénzzel Lasiban, így jó lenne a pénzt kimenteni a bombázás elől.
Amúgy jut eszembe. A Las Vegas-i széfek amúgy általában több tíz méterrel a föld felszín alatt vannak. Földrengés, jegesmedve támadás és láva biztosak. Szóval bár gyújtópontnak kiváló ötlet ez a pénzmentés, de lássuk be, hogy nem sok kárt tenne bennük egy bomba, még ha atom akkor sem.
Most komolyan logikát keresek egy zombi filmben?
Az akció innen indul be. És tényleg megvan minden ebben a filmben, ami az első Ocean’s filmben megvolt. Csapatépítés, második motiváció a pénzen kívül, izgalom, meg szépfiú... igen, az is van.
Snyder pedig egy picit csavart még a zombik általános tulajdonságain és egyeseket értelemmel és stratégiával ruházott fel. Gyakorlatilag fogta a Trónok Harca másait, a bőrüket visszaszínezte és meg is van az új intelligens zombi prototípus. Komolyan! Még zombi lovak és zombi tigris is van. Tisztára Trónok.
Most persze nem azt állítom, hogy Snyder filmje van annyira jó, mint Clooneyé, mert éppen, hogy csak a nyomában kullog. Viszont az alapötlet jó. A kivitelezés... jó, bár néhány helyen kicsit lassú egy akciófilmhez képet. A kliséket nagyjából elkerüli a film. (Én például teljesen meg voltam győződve, hogy a helikopter pilótát meg fogják zabálni az élőholtak.) És még a kötelezőnek hitt szerelmi szál is tartogat némi meglepetést és csavart.
Ami a film legnagyobb baja, az az, hogy egészen egyszerűen nem adja azt, amit egy zombifilmtől várnánk. K-e-v-é-s a h-e-n-t-e-l-é-s.
Ha az ember beül egy zombifilmre, akkor arra vágyik, hogy pusztító tömegjelentekben hulljon a férgese, vagy éppen extra szorult helyzetben thrilleri feszültséggel operálva rágjuk tövig a körmünket.
Snyder mozija ugyan tartogat csavarokat és néhányszor ötletes megoldással küld valakit a másvilágra, vagy éppen a más e világról végső nyugovóra, mégsem tud olyan élményt nyújtani, ami miatt lilára markolnánk a fotel karfáját.
Egy fél mondat indította be igazán a fantáziám egy időspirálról, amiben viszont bőven lett volna még muníció, mégsem lett kifejtve. Nagy összegben tenném rá a halott pénzt (höhö), hogy ha ennek a filmnek jön folytatása, akkor az bizony erre fog épülni.
Addig pedig készüljetek fel egy diszkrét zombifilmre és vegyetek repjegyet Mexikóba.
Értékelés: 7/10.
Akinek ajánlom: Militarista fanoknak, akik imádják nézni a kigyúrt pasikat feszülős szerkóban, na és a Siegfried & Roy fehér tigriseinek rajongóinak is szinte kötelező az alkotás.
Akinek nem ajánlom: Zombi gyilokra vágyóknak. Nem azt mondom, hogy nincs benne, na de egy Big Mac fanatikust sem lehet kielégíteni egy Happy Meal menüvel.