„Amennyire előre lehet látni a számokat, a pünkösdi hétvégén, valószínűleg vasárnap el fogjuk érni az 5 millió beoltottat"
– mondja Gulyás Gergely a mai kormányinfón.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondása szerint a szerdai kormányülésen áttekintették az oltási kampányt, mivel korábban 5 millió beoltotthoz kötötték az újabb nyitást.
Változni fog a koronavírussal fertőzöttek oltási programja, eddig ugyanis aki megfertőződött, azt 3 hónapig nem oltották be, mostantól viszont már 3 hónapon belül is felvehetik a vakcinát.
Kedden elfogadta az Országgyűlés a veszélyhelyzet meghosszabbítását, Gulyás szerint azonban a járványügyi intézkedések csak egy részét tudják feloldani.
„A rendkívüli jogrend csak addig marad fenn, amíg ez szükséges, oltásban Magyarország Európa-bajnok"
– hangsúlyozta a miniszter.
Őszig marad a "veszélyhelyzet", a kormány továbbra is rendeleti úton kormányoz
Ahogyan az várható volt, az Országgyűlés a kormánypárti többsége 128 igen, - 57 ellenzéki nem szavazattal és tartózkodás nélkül - megszavazta a "veszélyhelyzet" meghosszabbítását, ami pedig lehetővé teszi a rendeleti úton történő kormányzást. Fotó: TI/Máthé Zoltán A kormány indoklása szerint erre azért van szükség, hogy a védekezést ne hátráltassa a törvényhozás lassú működése.
Az ötmillió beoltott elérése után újabb enyhítések várhatóak. A részletes intézkedéseket Orbán Viktor miniszterelnök jelenti be holnap, ezzel kapcsolatban Gulyás annyit árult el, hogy a kijárási tilalom megszüntetésére tett javaslatot a kormány.
Az ingyenes parkolás vasárnap éjfélkor lejár, a hétfői ünnepnap miatt még érvényes lesz, de keddtől ismét fizetni kell.
Egy-két hét múlva búcsút inthetünk az ingyenes parkolásnak
A Magyar Nemzet értesülései szerint már csak egy-két hét van hátra a fizetős parkolók ingyenes használatából. A kormányközeli lap mindezt a a járványhelyzet javulásával látja indokoltnak. A Nemzet emlékeztet, hogy a koronavírus-járvány első hullámában, 2020 áprilisában szüntették meg a közterületi parkolási díjakat. Az akkori helyzetről az Ugytudjuk.hu videót is forgatott.
A rendkívüli jogrend megszüntetéséig tisztázni kell, melyek azok az intézkedések, melyekre továbbra is szükség van, ezért fogadják majd el a „kivezető törvényt", mely a fennmaradó intézkedéseket tartalmazza.
„Jó példa erre a hitelmoratórium, amit nyilván tovább akarunk fenntartani, mint a rendkívüli jogrendet"
– emelte ki a miniszter.
Gulyás hozzátette, hogy Magyarország „nem kíván részt venni” a brüsszeli vakcinabeszerzésben. A kormány szerint az oltási program itthon az ötmillió beoltott után le fog lassulni, de nem biztos, hogy elérjük a hatmilliót. Több mint tízmillió nyugati vakcina van még itthon, ezekből lehet beadni egy harmadik dózist, ha szükséges lesz.
Arra a kérdésre, hogy miként reagált Orbán Karácsony Gergely kijelentésére, miszerint a miniszterelnök „alacsony és kövér", a miniszter így felelt:
„Éppen igazat mondott, és rögtön elnézést is kért, másképp nem kívánta kommentálni."
Karácsony: Rossz vicc volt, nem kellett volna
Elnézést kért Karácsony Gergely, amiért az Economistnak adott interjújában megjegyzést tett Orbán Viktor testalkatára. Ugyanis amikor a lap arról kérdezett, hogy mi a különbség közte és a miniszterelnök között, a főpolgármester így válaszolt: „ő alacsony és kövér, én magas és vékony vagyok."
„Lesz szuperkórház, egy nagyon komoly tervezési feladat vége felé tartunk, azt reméljük, hogy a tervek elkészülnek az év végére"
– mondta a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy 2021-ben is lesz-e nyelvvizsga amnesztia, Gulyás azt mondta, hogy a rendkívüli helyzetre tekintettel tavaly már hoztak egy olyan döntést, hogy a nyelvvizsga ne legyen feltétele a diploma megszerzésének.
„Ha főpolgármesternek nem kellett nyelvvizsga a diplomához, akkor másnak miért kelljen? Megfontolandó, hogy ne hozzunk még egyszer ilyen döntést, de ebben a kérdésben még nincs végleges kormánydöntés"
– tette hozzá Gulyás.
A minimálbér adómentességével kapcsolatban a kormány álláspontja az, hogy inkább emelni kell a minimálbért, nem adómentessé tenni. Az adómentességgel csak azt érjük el, hogy a multinacionális vállalkozások nem fizetik be az adót, az államkassza jelentős bevételtől esik el.
„A kormány a radikális minimálbér-emelés pártján áll"
– szögezte le a miniszter.
Címlapfotó: MTI/Balogh Zoltán