Megjelent a Győr egészére vonatkozó változtatási tilalomról szóló rendelet, amelyet pénteken, sajtótájékoztatón jelentett be Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz). Ebből kiderül: nem vonatkozik a változtatási tilalom már futó projektekre, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokra, egészségügyi, nevelési, oktatási, szociális rendeltetésű, valamint nyomvonal jellegű építményt érintő beruházásokra,
és nem vonatkozik a változtatási tilalom új, egy lakóegységet tartalmazó önálló épület megvalósítására irányuló beruházásra.
Ez utóbbi megfogalmazás ránézésre mondjuk egy családi ház építését jelenti. A rendelet a polgármester szerint már pénteken hatályba lépett, de a kihirdetés dátuma a megjelent dokumentumon május 11., tehát valójában csak szerdán lép hatályba.
A polgármester pénteken kifejtette: a cél az, hogy a város nagyobb kontrollt szerezzen a városban épülő beruházások fölött, amelyek közül az elmúlt évtizedben szerinte sok felelőtlenül valósult meg a városban. Építési engedélyt a kormányhivatal ad ki, de a változtatási tilalom elrendelése után most mindenképpen tárgyalóasztalhoz kell ülnie a beruházóknak a várossal, mielőtt a kormányhivatal dönt egy ügyben.
Kérdés azonban, hogy meddig marad hatályban a rendelet.
Úgy értesültünk, hogy a helyi kormányhivatal több kifogását is jelezte az üggyel kapcsolatban, valamint létezik olyan alkotmánybírósági döntés, amely pont egy hasonló ügyben kaszált el önkormányzati rendeletet. Itt röviden összefoglalva azt állapította meg az alkotmánybíróság, hogy nem igazán lehet a fent ismertetetthez hasonló kivételeket csatolni egy változtatási tilalomhoz.
Ezt állapították meg a 2009-es ügyben:
„Az Ör. [önkormányzati rendelet] az Étv. [az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII törvény] e rendelkezéseitől eltérő tartalmat tulajdonít a változtatási tilalomnak. Lehetőséget ad arra, hogy a változtatási tilalom fennállása alatt, az építési hatóság engedélyt adjon ki új épület létesítésére, értéknövelő beruházások végrehajtására. Az Ör. hatósági engedélyezési eljárásokat vesz ki a változtatási tilalom hatálya alól. Az Ör.-ben tényleges tartalmát tekintve tehát nem az Étv. szabályai szerinti változtatási tilalmat rendelt el az önkormányzat, hanem új építési szabályokat írt elő, valójában építési szabályzatot alkotott az érintett területre.”
Az alkotmánybíróság akkor az önkormányzati rendeletet megsemmisítette.