"A Covid-osztályokon szinte minden kórházban hatalmas a túlterhelés. Kevés az ápoló és ők is egyre jobban kimerülnek. A következő hetekben ez fokozódni fog. Nem tudni meddig fog tartani és nem tudni hány hullám fog még jönni." - írják a Facebook-oldalukon.
A MOK helyi szervezete szerint a Covid-osztályokon ápolt betegek ellátását nagyban segíthetnék motivált, a speciális feladatokra kiképzett, fegyelmezett és megbízható laikusok, ezért készítettek egy képzési programot, tréninggel.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Állásfoglalásuk szerint úgy tűnik, hogy egy 3-4 órás tréning elegendő a szükséges ismeretek elsajátításához, ám hangsúlyozzák, hogy ez nem nyújt szakképesítést és nem helyettesíti a képzett ápolókat.
Hozzátették: a MOK nem tudja garantálni, hogy aki a képzést elvégzi, azt az intézmények alkalmazni is fogják!
A képzés az alábbiakból állna:
- alapismeretek a Covid betegségről,
- a védőfelszerelések helyes használata,
- a Covid betegek észlelése. Vérnyomás, Oxigén szaturáció, hőmérséklet, légzésszám, pulzus meghatározása, éberség megítélése,
- oxigén adása különböző eszközökkel, ennek ellenőrzése,
- fekvő, ülő beteg itatása, etetése,
- alap kommunikációtréning a beteggel, szakszemélyzettel, hatékony viselkedés hierarchikus rendszerben, stressz helyzetben,
- ágyazás, ágynemű csere, segédkezés pelenkázásnál, betegmozgatásnál.
A tájékoztatás szerint nagykorú, lehetőleg fiatal, fizikailag, szellemileg és mentálisan erős, erkölcsileg fedhetetlen emberek jelentkezhetnek, "akik rendkívül nehéz körülmények között, védőfelszerelésben is vállalják a fent leírt munkát".
A győri orvoskamarai vezető szerint totális cenzúra van a járvány valós helyzetéről
Szijjártó László gyermekgyógyász, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke adott interjút a Válasz Online-nak, aki szerint a mentők 95 százalékban koronavírusos betegekkel érkeznek a kórházakba, és sorban állnak, míg egyáltalán fogadni tudják őket, annyira sok súlyos eset jön. Ha megtelik egy intézmény, akkor a betegeket máshova viszik.
"Akik nagyfokú önuralommal, kitartással és alázattal képesek embertársaikon segíteni. Akik, ha arra lehetőség nyílik munkába tudnak állni megbeszélt időszakokban megyénk kórházaiban. Olyanok akik vagy védettek mert már oltást kaptak, vagy az elmúlt 6 hónapban bizonyítottan átestek COVID betegségen, vagy ha egyik sem az előzőekből, akkor vállalják a fertőzés veszélyét és ez esetben nem idősebbek 45 évesnél. Legalább általános iskolai végzettségük van."
Emlékeztetnek arra is, hogy a hatályos jogszabályok és az EMMI álláspontja szerint az önkéntes segítésre van lehetőség, "gyakorlatilag csupa olyan feladatra készítjük fel önöket, amit sokan otthon is végeznek hozzátartozóik ápolása során."
A tervek szerint Győrben, Mosonmagyaróváron és Sopronban szerveznek tréningeket, a járványhelyzetre tekintettel csak kis csoportokban, védőfelszerelés használatával, megfelelő segédeszközökkel.