A győri orvoskamarai vezető szerint totális cenzúra van a járvány valós helyzetéről

Nagy Donát 2021-03-19 10:34:00
Amíg tilos a hibákat akár csak megemlíteni is, emberéletekkel fizetünk.

Szijjártó László gyermekgyógyász, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke adott interjút a Válasz Online-nak, aki szerint a mentők 95 százalékban koronavírusos betegekkel érkeznek a kórházakba, és sorban állnak, míg egyáltalán fogadni tudják őket, annyira sok súlyos eset jön.

Ha megtelik egy intézmény, akkor a betegeket máshova viszik. Nagy a baj, és a helyzet a következő napokban még romlani fog

- mondta Szijjártó a lapnak, majd hozzátette:

Sajnos átmenetileg a gyermek-, a szülészeti-, sebészeti sürgősségi ellátás is a nagy megyei kórházba került. Minden nélkülözhető ápolót az új covid-osztályokra csoportosítanak át. 

A szakember szerint először a hiányosságokat kellene megszüntetni, és csak utána mindenfélét ígérgetni. Ez az élet minden területén így van, az egészségügyben még inkább, de itt már a járvány előtt is sok probléma volt.

Azt mondja, fontos lenne, ha feltárnánk a gondokat, de nagyon nehéz nyilatkozni bármiről is, mert ami nem tetszik a kormánynak, azt azonnal bevonja a politikai játékába.

Mi minden állampolgár orvosai és kamarája vagyunk, de a média nem minden állampolgár médiája

- jelentette ki Szijjártó, arra utalva, hogy mindkét politikai oldal átformálja a nyilatkozataikat:

Az egyik oldal most is elhallgatja a szavainkat, a másik pedig szinte azonnal lecsap a nyilatkozatainkra, és egyoldalúan, akár a kamara szándékától eltérően, a saját céljaira felhasználva, torzítva jeleníti meg azokat.

A szakember szerint sokkal jobb lenne, ha a sikereket hangsúlyozó média a problémákról is hírt adna, mert az nem szülne pánikot, viszont kevesebb hiba, nagyobb rend és nyugalom lenne.

Ugyanis aki folyamatosan a közszolgálati televíziót nézi, azt gondolja, minden rendben van az oltás körül, és csak az oltóponton tapasztalja meg, mekkora a káosz; ezért pedig az orvosát hibáztatja majd.

A lakosság sokszor szembesül vele, hogy gondok vannak, és a háziorvosokat kezdték kérdőre vonni, esetenként agresszívan támadni, számon kérve, miért van ez így. Holott erről a kollégák egyáltalán nem tehetnek. 

- mondta a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke a lapnak.

Szijjártó László szerint orvos és orvos között is lényeges különbségek lehetnek, hiszen esetenként 80 éves kollégák próbálnak helytállni, akik közül egyesek jól kezelik az informatikai rendszereket, másoknak viszont csak az asszisztensük képes erre. 

Fotó: MTI/Komka Péter

Az interjúban elhangzott, hogy Magyarországon az egészségügy nem most omlik össze, már régóta háborús viszonyok jellemzik, így az már minimális minőséget sem tud garantálni. Nagyon egyenlőtlen a helyzet, egyes körzetekben Facebookon is meg tudják szervezni az oltást, a mélyszegénységben élőknél viszont még internetkapcsolat sincs. A szakember szerint a háziorvosi rendszer nem egy pandémia elleni tömeges oltásra való.

A média segítségére van szükség, hogy a saját közösségük számára közvetítsék: a háziorvos kollégák nagyon kimerültek, erőn felül teljesítenek, hősiesen küzdenek, a döntő többségük nagyon odateszi magát

- nyilatkozta a sajtó felelősségéről Szijjártó, aki szerint az információkat az egyik oldal elhallgatja, a másik pedig torzított információval látja el a közönségét. Ő azt szeretné elérni, hogy az egészségügyben dolgozók nyíltan jelezhessék a gondokat, hibákat.

Fotó: MTI

A szakember szerint hiába van elég lélegeztetőgép, azok semmit sem érnek szakemberek nélkül. Ha sok a beteg, és várni kell, késik a gépre helyezés, vagy a magas betegszám miatt nem jut a lélegeztetettekre elég figyelem, akkor romlanak az életesélyek.

Kegyetlenül hangzik, de vannak olyan helyzetek, amikor több beteget veszíthetünk el azért, mert nem ismerjük el, hogy nem tudunk mindenkit megmenteni.

- mondta az interjú végén Szijjártó László.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!