Olvasónk hívta fel a figyelmünket rá, hogy a győri Széchenyi István egyetem területén több vendéglátóhely is nyitva van, forrásunk tapasztalata szerint most, a járvány idején is be lehet ülni oda egy ebédre, egy kávéra, a teraszon vagy akár a belső helységben is. Olvasónk szerint ilyen az Elixír Bár, illetve az úgynevezett konténerbár az Aranypart II-n.
Szombaton a helyszínen járva mi is azt tapasztaltuk, hogy a konténerbár teraszán ott ülnek a vendégek, s az Elixír előtti teraszon is ott vannak a székek és asztalok. Erről nézze meg fotóinkat:
A konténerbárnak január 17-én a Kisalföld is cikket szentelt, megkérdezve az egyetemet az akkor már nyitásra készülő helyről.
A Széchenyi István Egyetem a válaszában azt mondta: „az intézmény alapítása óta folyamatosan fejlődve, magas szinten, stabil működési háttérrel látja el oktatási és kutatási feladatait. Hagyományos szerepe mellett stratégiai célkitűzéseinek is megfelelően folytat olyan szolgáltatási, vállalkozási tevékenységeket, amelyek gazdaságilag hozzájárulnak a munkatársak és képzések fejlesztéséhez, valamint a színvonalas, hallgatóközpontú oktatáshoz.
Mint megtudtuk, ezen szolgáltatási portfólió szélesítésének következő eleme az Urban Family Zrt.-vel együttműködve egy úgynevezett speciality kávézó megnyitása a győri campus tőszomszédságában, az Aranypart II-n, amely a jelenlegi trendeknek leginkább megfelelő, többfajta pörkölésű kávébabból készített kávékülönlegességeket nyújt vendégeinek. Emellett természetesen más minőségi termékeket – például péksüteményeket, kekszeket, szendvicseket, teákat, üdítőket – is kínál majd” – írta a napilap.
Mi egyebek között arra kérdeztünk rá az egyetemnél:
- Milyen jogszabály teszi lehetővé, hogy - szemben a többi étteremmel - nyitva lehessenek?
- Ezek a vendéglátóhelyek jelenleg bárki által látogathatóak, igénybe vehetőek?
Korábbi cikkünkben beszámoltunk már róla, hogy intézmények, munkahelyek területén lévő vendéglátóhelyrek nyitva tartása valóban legális lehet. „A legális nyitva tartást az teszi lehetővé, hogy a sima éttermekkel szemben az üzemi étkezdék a rendelet szerint nyitva lehetnek” – írtuk január 31-én a Telexre hivatkozva.
A vendéglátóhelyek zárva tartása nem mindenkire vonatkozik
Budapesten a Kacsa utcai menzára a néhány száz méterre található Külügyminisztériumból, és abból az irodaházból is járnak enni, ahol az étkezde is található - írja a Telex. Az épületben olyan cégeknek vannak irodái, mint a Diákhitel Központ, a Magyar Turisztikai Ügynökség, vagy a Nemzeti Filmiroda.
Hozzátéve: a cikkben szereplő fővárosi Kacsa utcai menza alkalmazottai egyébként maguk sem értik, mi a logika ebben a megkülönböztetésben. A gond nem a jogszabállyal, hanem annak betar(tat)ásával lehet, hisz egy üzemi étkezdében értelemszerűen csak az ott dolgozók ehetnének, viszont a cikkben szereplő budapesti étteremnél az idézett Telex-riport szerint nem csak az irodaházban vagy a Külügyminisztériumban dolgozók ehetnek az étteremben, hanem gyakorlatilag bárki, aki az utcáról esik be. Kérdés tehát, hogyan ellenőrzik ezeken a helyeken, hogy csak a tényleg ott dolgozók (vagy tanulók) vehessék azt igénybe?
A győri egyetemnek szerdán küldtük el a kérdéseinket, s azóta telefonon is kerestük őket. Választ ígértek arra is, hogy a jövő héten érvénybe lépő új korlátozás miként érinti a nyitva tartást. Ha megjön a válaszuk, közölni fogjuk. Értesülésünk szerint ezek a helyek is üzemi étkezdeként működhetnek, s hivatalosan csak egyetemi polgárok (az egyetem alkalmazottjai és hallgatói) vehetik igénybe.