Nem elég a munkaerőhiány és a többletmunka, az erkölcsi és anyagi megbecsülés teljes hiányát élik meg a szocális dolgozók

Bazsó Bálint 2021-01-28 14:01:00
Miközben súlyos munkaerőhiány sújtja a szociális ágazatot, a koronavírus-járvány további többletterhet ró a család- és gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szakemberekre.

Az átalakult környezetben megváltozott a család és gyermekjóléti szakemberek munkája is. Bár a koronavírus okozta helyzetben a szolgáltatók gyorsan és rugalmasan reagáltak a változásra, a pluszterhek jelentős nehézséget okoznak, tekintettel arra, hogy már a járvány előtt is csaknem 15 százalékos volt az ágazati munkerőhiány - írja többek között Busi Zoltán a Gyermekellátás vészhelyzetben címmel, a Szociálpolitikai Tükörben megjelent tanulmányában.

A Magyar Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete elnökségi tagja kiemelte:

A veszélyhelyzet kihirdetését követően a települési önkormányzatok humánerőforrás-kapacitásait átstrukturálták, ami jelentősen érintette a család- és gyermekjóléti szolgáltatóknál dolgozókat is. A köznevelési intézményekben a digitális munkarendet 1112,5 óvodai és iskolai szociális segítő támogatta. A szükséges informatikai eszközök beszerzése mellett a tananyag eljuttatásában is közreműködtek háztól házig technikával, továbbá segítettek a technikai készségek elsajátításában.

Mint írja: a jelzőrendszer működése jelentősen módosult, az iskolák, védőnők tekintetében csökkent a jelzések és a gyámhivatali megkeresések száma is, köszönhetően a veszélyhelyzet okozta változásoknak. 

Ugyanakkor hozzátette: a tavalyi év során a család- és gyermekjóléti központnak kiküldött és megválaszolt kérdőívekből kiderült: a válaszadók megítélése szerint a veszélyhelyzetet megelőző időszakhoz képest a rendőrségtől és az egészségügyi szolgáltatóktól érkező jelzések száma növekedett, kiemelten a gyermekbántalmazással, a családon belüli bántalmazással, valamint a felnőttek és családok veszélyeztetettségével összefüggésben. 

Kásler Miklós: nincs pénz a szociális dolgozók jutalmára, hiába álltak helyt a koronavírus alatt

Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere a Facebook-oldalára feltöltött 6 perces videóban beszélt arról, hogy a magyar egészségügy helytállt a koronavírus időszakában, csakúgy, mint a nemzet egy forradalom idején. Szóba került az egészségügyben dolgozóknak tervezett bruttó 500 ezer forintos jutalom is, amit azonban a szociális szféra nem fog megkapni.

Gyakorlattá vált átirányítás

Mint írja: a veszélyhelyzet ideje alatt a fenntartók jelentős mértékben éltek a szakemberek átirányításának eszközével. A család- és gyermekjóléti szolgáltatást nyújtó szakembereket bevonták többek között a 70 év feletti korosztály felkeresésébe, a szociális és a gyermekétkeztetés segítésébe, továbbá a házi segítségnyújtás vagy a szociális szakosított ellátások támogatásába. Sőt, emellett még csaknem 4000, házi karanténnal érintett személy részére is nyújtottak szociális segítséget. 

Munkerőhiány és pluszfeladatok

A kérdőívekből az is kiderült, hogy összesen csaknem 150 ezer ember részére, kis hiján egymillió alkalommal nyújtottak szolgáltatást a család- és gyermekjóléti szolgáltatók. 

Értékelése szerint a rendkívüli helyzetben a szolgáltatók gyorsan és rugalmasan reagáltak a kihívásokra, azonban

"a feladatok jelentős pluszterheket róttak az intézményekre, tekintettel arra, hogy már a veszélyhelyzetet megelőzően is magas 14,8%-os volt az országos munkaerőhiány."

Ráadásul a védőeszközöket a veszélyhelyzet kihirdetését követően saját intézményi forrás terhére próbálták beszerezni az intézmények, később a fenntartók is biztosítottak védőeszközöket. A pozitív képet árnyalja, hogy megkérdezettek 13–17%-a szerint az eszközellátottság akadozott, a rendelkezésre álló eszközökből kevesebb volt a szükségesnél. Utóbbi megállapítás főként a maszk- és gumikesztyű-ellátottságra vonatkozott.

Egy lakó megkapja a Moderna amerikai biotechnológiai cég koronavírus elleni vakcináját a veszprémi Életöröm Idősotthonban 2021. január 16-án. Országszerte oltanak a 100 főnél nagyobb idősotthonokban a koronavírus ellen a hétvégén, 34 helyszínen 3400 embernek adják be a Moderna vakcináját.

Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Eltérő indulati szintek

A nyitott kérdésekre adott válaszok között a válaszadók eltérő indulati szinten fogalmazták meg elkeseredésüket és elégedetlenségüket a tekintetben, hogy bár a veszélyhelyzet ideje alatt munkatársaik rendkívüli erőfeszítéseket tettek, példamutatóan álltak helyt, pluszmunkákat is vállalva sokan, gyakran más ágazatok helyett is dolgoztak, mégis az erkölcsi és anyagi megbecsülés teljes hiányát élték meg.

- írja az ágazati dolgozók hangulatáról a szakember, aki a kérdőíveket kitöltők néhány gondolatát is idézte:

„Kérem, hogy a szociális szférában dolgozók részére is a szükséges bérfejlesztéseket végezzék el, és biztosítsák számukra a megélhetéshez méltó fizetést.”

„A szociális szférában dolgozók megbecsülésének hiánya a vészhelyzet ideje alatt tovább fokozódott.”

„A szociális munkások helytálltak a vészhelyzetben, 10-12 órákat dolgoztunk, és egy egész települést láttunk el maszkkal, gyógyszerrel és élelmiszerrel. Senki nem figyelt fel ránk!”

Ungár Péter: Elindult az év végi jutalomosztás, a szociális dolgozóknak viszont továbbra sem jut semmi

Az LMP Vas megyei országgyűlési képviselője sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünkbe, amit változtatás nélkül közlünk: Csaknem félmillió forintos jutalmat kaptak a jegybank dolgozói. Újabb állami szerv döntött tehát egy egyszeri bérkiegészítésről, az év vége felé folyamatosan bővül az állami kedvezményezettek köre. A szociális dolgozókat azonban továbbra is levegőnek nézi a kormányzat, úgy, hogy már több fideszes városvezetés is döntött a bérkiegészítésről.

A válaszadók konkrét javaslatokat is megfogalmaztak a munkáltató felé. Eszerint 

  • a munkatársak védelme érdekében szigorúbb intézkedéseket várnának el, hogy a lakosság (az ügyfelek) betartsák a maszkviselés és az egyéb óvintézkedések szabályait,
  • a gyermekek nevelését ellátó kollégák részére munkaidő-kedvezmény vagy pluszszabadság biztosítását javasolják veszélyhelyzet idejére, hogy a dolgozók a gyermekeik felügyeletét és tanulásuk támogatását meg tudják oldani,
  • a munkaerőhiány enyhítését célozva az egyszemélyes család- és gyermekjóléti szolgálatok „megerősítését” várják, minimum 2 fő biztosítását szolgálatonként,
  • egységesen szabályozzák a home officet és egyéb munkaszervezést,
  • a feladatok szintjét az ellátási területek szociális helyzetéhez igazítsák, hogy a társadalmi periférián élők leszakadása jobban kezelhető legyen.
  • a pluszfeladatokhoz rendeljenek pluszforrásokat (mind humánerőforrás, mind tárgyi eszközök terén), végül pedig:

„Javasoljuk a szociális szakemberek (legalább szóbeli) kormányzati elismerését.”

A teljes, részletes tanulmányt és a kutatás módszertanát itt tudja elolvasni.

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.