Hiába lett „zöld” a budapesti városvezetés, végleg elszállhat a Rákóczi úti villamos terve

Bazsó Bálint 2021-01-23 10:38:38
A Sétáló Budapest szerint ugyanis pontosan ez történik, mivel a jelenlegi fővárosi vezetés a Tarlós-éra koncepcióját valósítja meg a Blaha Lujza zér felújításánál. A BKK szerint viszont a cél a gyalogosbarát tér kialakítása.

Lassan ötven éve, 1972 szilveszterén ment végig az utolsó villamos a Rákóczi úton. A síneket rohamtempóban felszedték, a helyét plusz egy forgalmi sáv foglalta el, ezzel pedig pedig megnyílt Budapest első belvárosi autópályája.

Az akkori koncepció szerint a szojvet mintára mélyépítésben készülő metróhálózat és a közúti közlekedés váltja ki az elavultnak gondolt villamosközlekedést (ugyanez a végtelenül rövidlátó és káros gondolkodás jóvoltából szüntek meg, vagy épültek le a vidéki villamosüzemek is, így többek között a szombathelyi is). 

A következményt szinte azonnal érezni lehetett: a megnövelt kapacitást azonnal feltöltötték az autók, a korábban a város egyik legszebb korzójaként számon tartott út pedig immáron egyedül a közúti forgalom igényeit elégítette ki. Már amennyire, mert az elhibázott koncepció révén a Budapesten keresztül haladó közúti forgalom is a belvárosra zúdult, tovább növelve ezzel a zaj- és légszennyezést és természetesen a dugókat. A döbbenetesen ostoba autóközpontú tervezés csődjét mutatta, hogy nagy kapacitású kötött pályás közlekedés hiányában Európa egyik legsűrűbb buszjáratával próbálták kiszolgálni az óriási igényeket, reménytelenül: a legendásan zsúfolt, egymás sarkában járó 7-es buszok mutatták meg igazán a rettentően elszabott közlekedési rendszer működési zavarát.

Fotó: Hampage.hu

 

A Rákóczi úti villamostengely megszüntetésének másik következménye a fővárosi villamoshálózat szétdarabolása volt: a kvázi szigetüzemekké roncsolt hálózat nem tudta ellátni feladatát, az átszállásokra kényszerített utasok pedig - az egyre növekbő agglomerációból és a külvárosokból - egyre gyakrabban ültek át az autóikba. Az öngerjesztő folyamat révén a főváros megtelt, a forintosítható gazdasági kárt okozó dugók a mindennapok részeivé váltak.

Nem véletlen tehát, hogy a Rákóczi úti villamosvonal visszaállítása többször is szóba került, majd a kampány részévé is vált, bár a Sétáló Budapest szerint most nagyon úgy tűnik, hogy búcsút kell mondanunk ennek az álomnak.

Fotó: MTI/BALOGH ZOLTÁN

A Blahán vérzik el a vonal?

Az Sétáló Budapest szerint igen. Mint írják: „a mostani zöld kerületi és fővárosi vezetés a Blaha Lujza tér felújítását a 2022 előtti szalagátvágás kedvéért olyan formában tervezi megcsinálni, ami a Rákóczi úti villamos visszaépítését ellehetetleníti”.

Az állításukat a BKK kérdéseikre adott válaszaira alapozzák. Értékelésük szerint a visszaépítés első lépése a Népszínház utcai villamosok behozása kellene hogy legyen a Rákóczi útra, de legalább a térre.

A Sétáló Budapestnek adott válaszában a BKK lényegében elismerte, hogy a mostani nem, csak az előző városvezetés vizsgálta a Népszínház utcai villamosok integrálását és a Rákóczi úti villamospálya visszaépítését.

Eszerint összesen 22 különböző változatból három változat lett megtérülő:

  • A Népszínház utcai villamosok integrálása a budai fonódóhálózatba az Erzsébet hídon át,
  • Komplex villamoshálózat kialakítása a kelet-nyugati tengelyen, Baross téri harántirányú és Mexikói úti kapcsolattal, Hegyalja úti kiterjesztés nélkül,
  • Komplex villamoshálózat kialakítása a kelet-nyugati tengelyen, Baross téri harántirányú kapcsolattal, Mexikói úti kapcsolat és Hegyalja úti kiterjesztés nélkül.

Ugyanakkor azt is írják, hogy "a villamosok Erzsébet hídon történő átvezetése a híd műszaki állapota miatt jelenleg nem reális alternatíva (nem tudni ezt a kijelentést mire alapozzák), ezért a Rákóczi úti villamos engedélyezési tervezése csak az Astoriáig terjedt ki. A tér felújításának tervezésekor az akkori városvezetés nem támogatta a Rákóczi úti és a Népszínház utcai villamosvonalak figyelembevételét."

Fotó: Budapest.hu

Vagyis megtérülő befektetés lenne a Népszínház utcai villamosok átfűzése a téren, ám mégsem ezt csinálják, hanem maradtak a Tarlós-éra idején elfogadott a közösségi közlekedés érdekeit figyelmen kívül hagyó autóközpontú tervezésnél. Változás csupán annyi történt, hogy kiszedték a tervekből a teljesen értelmetlen, nyiltan Rákóczi úti villamosvonal ellehetetlenítésére berajzolt alibifasort.

A Sétáló Budapest értékelése szerint ezzel lényegében megbukott a Rákóczi úti villamostengely visszaállításának lehetősége. Mint írják

"Ha ezek után bárki el akarná kezdeni kiépíteni a Rákóczi úti villamost, akkor ehhez nem tudna hozzálátni a Népszínház utcai vonal belvárosi kapcsolatát biztosító nyúlfarknyi (egy kilométernél rövidebb) Blaha Lujza tér–Astoria-szakasszal, hanem a másik, jelenleg nem létező keleti ágat kellene behoznia a belvárosba: egészen Újpalotától kellene egy ütemben villamost építeni a belvárosig".

Az SB szerint szándékos károkozásról van szó, és nemcsak töketlenkedés és hanyagság áll a háttérben, mindezt azért, hogy a főváros és a kerületi vezetés 2022-ig át tudja adni a felújított teret, ehhez pedig arra is hajlandóak, hogy egy rossz konstrukciót véglegesítsenek.

"Vannak a villamosnak tudatos ellenségei bőven, és vannak voluntarista építészek, akik behergelhetőek ellene, de azok az igazi bűnösök, akik a Főváros és a VIII. kerület élén ezt a kérdéskört ma is átlátják, azonban Budapest fenntartható jövőjénél sokkal fontosabb nekik egy monstre szalagátvágás még 2022 előtt. Akik takarítani, karbantartani nem tudnak, csak betonozni, és akiknek ehhez a villamosellenes tervek is megfelelnek."

Fotó: Budapest.hu

BKK: A cél "a tér élhetőségének javítása"

A kritikákra válaszul a Budapesti Közlekedési Központ is kiadott egy közleményt, amiben megvédik a tervezett átépítést. Mint írják: "A jelenkor elvárásainak megfelelő, gyalogosbarát téren jelentősen megnő a zöldfelületek aránya, vízjátékot telepítenek, valamint kulturális célokat szolgáló épület és rendezvényhelyszín is épül majd, amely a Fővárosi Önkormányzat és a magánszektor együttműködésével jöhet létre. A csomópont teljesen akadálymentes lesz, felújítják az aluljárót, és változik a teret határoló utak forgalmi rendje is: például a Rákóczi útról lehet majd közvetlenül jobbra kanyarodni, a József körútra."

Fotó: MTI

Hozzátettek: A kiviteli tervek 2019-ben elkészültek, az utolsó engedély 2020. júniusában érkezett meg. A 2019. októberi helyi önkormányzati választásokat követően az elkészült tervek módosításának igénye merült fel az új választói felhatalmazással rendelkező vezetés részéről, figyelemmel a társadalmi igényekre, a klímaváltozás okozta azonnali feladatokra és a Főváros teljes beruházási portfóliójának forráscsökkenésére.

"Az egyik legforgalmasabb budapesti csomópont felújításának fő célja a tér élhetőségének javítása."

Mint írják: a felújítás kiemelt feladata, hogy a Blaha Lujza tér akadálymentes csomópont legyen. Ennek szellemében új gyalogos-átkelőhelyek jönnek létre, amelyek a felszínen teljes értékűen átjárhatókká teszik a csomópontot, a minőségi térépítészeti megoldások visszaállítják a tér szellemi és kulturális örökségét, megnövelik a barátságos, élhető gyalogosfelületeket, és további zöldfelületek létrehozásával megszüntetik a teret jelenleg széttagoló szervizút-hálózatot és parkolókat.  

A téren a jelenlegi értékes fák megtartása mellett több, mint 65 új fa kap helyet, és több mint 1000 négyzetméter új zöldfelület jön létre. 

Egy biztos: a kivitelezés idén elkezdődik, s nagyjából másfél évig tart. A Blaha Lujza tér, az aluljáró és a Somogyi Béla utca felújítására 2,67 milliárd forint áll rendelkezésre fővárosi és kormányzati forrásból.

Szólj hozzá!

Megállt a szombathelyi egykori Centrum Áruház toronyórája

Egyelőre nem tudni mi okozza a problémát.

Masszív szocialistázásba torkollt a győri MÜFE temetése a közgyűlésen

A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.

Az okoszokni, ami megnyugvást hoz a családok életébe

Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.

Bilincsben vittek el egy rendbontót Magyar Péter körmendi látogatásáról

A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.

A keresőoptimalizálás által stabilizálhatod a forgalmad

Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.

Az arc hidratálása hialuronsavval: az üde bőr titka

A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!

Vasárnap Vas megyébe érkezik Magyar Péter

Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.

"Mi a fenét akar kezdeni a győri városvezetés a Városrendészettel?"

Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.

Vajon miért választják a sztárok is a FUE hajbeültetést?

A hajtüsző egység kihúzása, vagyis a FUE technológia kiváló lehetőséget kínál mindazok számára, akik hajvesztéssel, kopaszsággal élik a mindennapokat. Egyre több híresség vállalja fel, hogy szembesül a problémával és erről a bulvár hírekben is olvashatunk.

2028-ig hosszabbított szerződést a Falcoval Milos Konakov

A szombathelyi csapat a vezetőedzővel eddig 3 bajnoki címet, 2 kupa győzelmet és 2 Bajnokok Ligája Top 16-os szereplést ünnepelhetett.

Gobbi Hilda életműdíjat kapott Szerémi Zoltán, a szombathelyi Weöres Sándor Színház tagja

Az életműdíj azoknak a színészeknek ítélhető oda, akik több évtizede működnek a pályán, és semmiféle állami művészeti díjat nem kaptak.

Önkormányzati ráhatásra élhetőbb lesz a szombathelyi Uránia udvar

Az udvarban működő két szórakozóhely zaja komolyan megkeserítette a környéken lakók életét.