Így nyírja ki a kormány a kedvenc kocsmáinkat

Nagy Donát 2021-01-21 14:17:00
Mindenkinek volt a vírushelyzet előtt kedvenc kocsmája vagy kávézója, de a pandémia után sok hely már nem fog tudni kinyitni. A vírusra hivatkozva hónapok óta bevétel nélkül tengődnek a vendéglátósok, az államtól segítséget alig, információt egyáltalán nem kapnak. De mi lesz a lassan lejáró italokkal? Interjú egy névtelenséget kérő szombathelyi vállalkozóval.

Mióta vagytok zárva?

November 11. óta azt hiszem. Hát, amikor kellett, bezártunk.

Az utolsó estén több vendég volt a szokásosnál? Bejöttek az emberek egy utolsó koccintásra?

Igen. Ugyanúgy, ahogy a tavaszi lezárás előtt. Nagyon sokan, kollégák, de visszatérő vendégek is jöttek, hogy igyanak egy utolsót. Azóta is többen hívnak telefonon, hogy mi lesz, mikor nyitunk ki, mi lesz velünk, és hogy tartsunk ki.

Ti honnan tájékozódtok arról, mikor nyithattok ki, van valamilyen közvetlen csatornátok a szükséges információk megszerzésére?

A fix az a Magyar Közlöny, ezenkívül csak a sajtóhírek, pletykák, amikre mi nem tudunk alapozni. Voltak itt már olyan hírek, hogy majd januárban meg februárban nyithatunk, pünkösdi nyitás, nyár végi nyitás. Légből kapott hírek vannak. Jelenleg csak az a biztos, hogy zárva vagyunk.

Fotók: Vágvölgyi Bálint

 

A zárvatartás alatt milyen lehetőségeitek vannak, mit tudtok az üzlettel csinálni?

Mi melegétellel nem foglalkozunk. Esetleg egy kávézó megpróbálkozhat azzal, ha egy forgalmas utcán van, hogy az utcára kávét és teát árul, de úgy hallottuk, az sem egy jó biznisz, nem éri meg. Talán a helyiség bérleti díját ha kitermeli, de az alkalmazott fizetését már nem.

Te mit csináltál az alkalmazottakkal, el kellett küldeni őket?

Az alkalmazottjaim megmaradtak, ők szeretnének itt dolgozni. Mondták, hogy ők kibekkelik, megpróbálják kibírni ezt az időszakot, vagy alkalmi munkákat elvállalnak. Amit az állam ad, az 50%-os bértámogatás, ez az, ami segít, de ezen felül semmi.

Ezt hogyan kell elképzelni, hogyan utal az állam?

Meg kell előlegeznem. A bérüket nekem kell odaadnom a dolgozóknak, és majd nekem fogja az állam odaadni a felét. Most január végéhez közeledünk, de a decemberi bérük felét még mindig nem utalta el az állam. De én még szerencsés vagyok, több vendéglátós még semmit sem kapott. Amit a tévében hangoztatnak, hogy emelték ezt az összeget kétharmadra, hát erről konkrétan semmi infónk nincs, mi is csak a tévében hallottuk. A hírekben kétharmad van, de mi csak ugyanúgy a felét kapjuk.

Meddig tudjátok kihúzni még zárva?

Nekem ez a megélhetésem. Hogy meddig tudunk kitartani, azt nem tudom. Már mi is a végét járjuk. Ugyanúgy kell bérleti díjat fizetni, ugyanúgy kell rezsit fizetni, ugyanúgy kell járulékot fizetni a dolgozók után, bár nem teljeset. De ez is több százezer forint havonta, bevétel nélkül. És akkor erre mondják, hogy hát mi támogatva vagyunk.

Arról tudsz, hogy esetleg Ausztriában hogyan segíti az állam a vendéglátósokat?

Másodkézből van információm. Ausztriában a vendéglátósokat az előző év bevételének a 80%-át megkapják, hogy ne menjenek tönkre, és újból ki tudjanak nyitni. Magyarán semmit nem csinálnak, de a bevétel 80%-át kifizeti az állam, ebből pedig ki tudja fizetni a rezsit, a bérleti díjat, az alkalmazottakat. És meg tudnak élni a nyitásig. Nálunk ezt csak a szállodák kapják meg, senki más. Ezt nálunk is meg tudnák csinálni az edzőtermekkel vagy más vállalkozásokkal is, hogy ha nem is a 80%-át, de valamit kaphatnának, hogy ne menjenek tönkre. Az a baj, hogy most így semmi bevételünk sincs, nulla.

Ha egyszer majd ki tudtok nyitni, akkor mire számítotok, mire állhat vissza a régi vendégforgalom?

Egy nyitási dömping biztosan lesz, ami tavasszal is megvolt. Utol kell majd érni az embernek magát. Nyilván most az előző évek nyereségéből tudjuk ezeket a hónapokat túlélni és finanszírozni. Régen az ember azért biztos volt a vendéglátásban, hogy vendéglátás az mindig is lesz. Most elért egy olyan szintre az ember, hogy bármikor mondhatnak bármit. Vagy lekorlátoznak. Iszonyú módon le lehet korlátozni ezt a területet. És érdekes, tavasszal mindennek be kellett zárnia, iszonyú korlátozások voltak. Most csak minket zárnak be, de egy plázában, áruházban, butikban bármennyien lehetnek. Ez egy időhúzás, és csak hitegetnek minket. Az alkalmazott is azt mondja, hogy jó, egy - két hónapot még kibekkelek. De már most mondogatják, ha ezt tudják novemberben, hogy sok hónapig eltart, akkor elmennek máshová dolgozni, és majd visszajönnek.

Egy kompromisszum jobb lenne, teszem azt négyzetméter alapon meghatározott maximális vendégszám?

Persze, mert akkor életben tudnánk maradni. Távolságtartással, maszkkal. Korábban is mindent megtettünk, hogy betartsuk az előírásokat, ezzel semmi problémánk nem lenne. Én plusz embert vettem fel arra, hogy nézze a maszkokat, mert nem belátható a helyiség. Mindent megpróbál megtenni az ember, hogy betartsa azt, amit be kell tartani, de így is sokunknak vége.

Fotók: Vágvölgyi Bálint

 

Van olyan forgatókönyvetek, hogy vége lesz?

Ez mindig fennáll, a végtelenségig nem lehet húzni. Vagy profilt kell váltani. De az rengeteg pénzbe kerül, ezt pedig szeretjük csinálni. De ha minden kötél szakad, valamit muszáj lesz csinálni.

Tavaly a két lezárás között volt változás a forgalomban?

Annyit észrevettünk, hogy hiányoznak a fesztiválok, rendezvények. De az emberek nem mentek külföldre vagy nyaralni, inkább bejöttek ide, szóval mi csökkenést az előző évekhez képest nem tapasztaltunk. Sajnos a nyár amúgy sem egy jó időszak, mert az emberek inkább kertipartira mennek például, nálunk ősztől tavaszig van nagyobb vendégforgalom. Most ezt tették tönkre.

Iskolások, hallgatók többet voltak itt amiatt, mert nem volt fizikai oktatás?

Igen, észre lehetett venni, hogy nincs oktatás. De ha elmész a Plázába vagy hasonlóba, te is tapasztalod, hogy délelőtt is ott ülnek a fiatalok a boltok előtt. Plázáznak. Egy eladó ismerősöm mondta, hogy a forgalma neki nem lett nagyobb, de tele van fiatalokkal a bevásárlóközpont. Nem tudnak hova menni a fiatalok, ezért plázáznak. Ilyen szempontból Szombathelyre is meghozták a plázázás divatját, ami itt nem volt annyira jellemző.

Kihez tudtok fordulni segítségért?

Effektíve érdekképviseletünk, az nincs. Az érdekünkben senki nem tud kiállni, talán nem is akarnak. Nem értenek hozzá. Olyan dolgokkal sem foglalkoznak, hogy például a nagykereket sem kötelezik arra, hogy a lejárni készülő termékeket vegyék vissza. Semmi. Maximum kimehetünk az utcára, ha hallatni akarjuk a hangunkat. Valószínűleg sok dolog már előre el van döntve, sok beleszólásunk nincsen. Egy forgatókönyv van, ami alapján játszanak.

Szólj hozzá!

Mit tudhatnak a celofán tasakok és a ruhacímkék, ami kihagyhatatlan?

Kifejezetten jó hírünk van azok számára, akik szeretik a hatékony megoldásokat előnyökkel fűszerezve. Ebben a cikkben mutatunk két olyan terméket is, amik mindezeknek megfelelnek és szinte mindennaposak a kereskedelem világában.

Pintér Bence: Tiltakozásra hívom a győrieket!

A győri polgármester szerint a Fidesz-frakció meghamisította a győri költségvetés számait, majd megpróbálták eltitkolni a városlakók elől.

Az Osztrák Szabadságpárt főtitkárával fotózkodott Hende Csaba

Ausztriai külképviseletei munkára cseréli a képviselőséget Hende?

Az igazi hollywoodi luxusérzés nyomában

A vasbetonból készült medencék a luxus megtestesítői. Az egyik legnépszerűbb építési móddá vált az elmúlt időszakban, ám a legdrágább kivitelezési igényű is lehet. Ezért is hívják a medencék luxuslimuzinjának.

Kigányolták a szombathelyi Szűrcsapó utcai szolgáltatóházat

Az elkövetkezendő hetekben a közterület-felügyelet is nagyobb figyelmet fordít majd a környékre.

Tóth Péter nem sértegette a Győr Szol, és a Győr Projekt dolgozóit!

Tegnapi cikkünkben tévesen állítottuk, hogy a városi cégek pénzkifizető helyek lennének! Helyreigazítás.

Őrizetben a szombathelyi ámokfutó

Büntetőeljárás indult egy szombathelyi autóssal szemben, aki a rendőrök többszöri jelzése ellenére sem volt hajlandó megállni gépkocsijával. Jogosítvány nélkül, a járművezetéstől eltiltva akart meglépni a rendőrök elől.

Kicsi fürdőszoba berendezése – ötletek és trendek

Bárhogyan is nézzük, a kis fürdőszobák megtervezése mindig kihívást jelent. Egy aprócska térben kell elérni, hogy a funkcionális elemek ne csak praktikusak, hanem esztétikailag is vonzóak legyenek.

Gyurcsány Ferenc elszörnyülködött a győri kórházon

Ez ma egy megyei kórház. Az Audi gyár tőszomszédságában. Világszínvonal és szedett-vedett, pusztuló kórház egymás mellett - fakadt ki a DK elnöke. 

Jobban jársz, ha modern éjjellátó rendszert választasz

Gondolkodtál már azon, hogy miért érdemes napjainkban egy fejlett éjjellátó kamerarendszert választanod? A biztonsági megfigyelés éjjeli képességei döntő fontosságúak lehetnek, különösen, ha az események éjszaka történnek.

Az E.ON 3200 fészekkel várja a gólyákat

Többszáz millió forintot költött el erre az energiaszolgáltató.

Milyen stílusú gyerekágy a trendi?

A gyerekszoba kialakítása során az ágy kiválasztása igen fontos lépés, mert nemcsak a kényelem és biztonság szempontjait érdemes figyelembe venni, hanem a szoba stílusát és hangulatát is. Az alábbiakban bemutatunk néhány népszerű stílust, amelyek napjainkban igen népszerűek lettek.

Szűkítette keretét Gasper Okorn, Durázi kimaradt az izlandiak ellen nevezett csapatból

A falcosok közül Keller, Pongó, Váradi és Perl ott lesz a pályán.

A szombathelyi civil szervezetek támogatási alapja a versenyképes járások egyik első “áldozata”

A 2025-ös városi költségvetés szerint idén csak akkor kapnak támogatást a civilek, ha a versenyképes járások bizottsága azt oda utalja.

Tavaly újra nőtt a magyarországi sörfogyasztás

Az öt legnagyobb sörgyártó költségvetési befizetései 2024-ben 6,8 százalékkal 95,9 milliárd forintra nőttek.

Gasper Okorn: egyedül a győzelem lehet a cél Izland ellen Szombathelyen

Csütörtökön 18 órakor dobják fel a labdát az Aréna Savariában.