Igen, tudjuk, hogy minden napra jut egy végítélet cikk, amiben valaki azt hajtogatja, hogy végünk lesz, megfulladunk, háború és pusztítás vár az emberiségre. Akkor is meg kell írnunk, hogy a tudomány mai eredményei szerint mi vár ránk és gyerekeinkre. Ezúttal az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ban jelent meg, hogy az Föld klímája gyakorolt emberi behatás mértéke az ipari forradalom óta eltelt nagyjából kétszáz év alatt egy hárommillió éves lehűlési ciklusnak vetett véget.
Ezt olyan drasztikusnak kell elképzelni, mintha kifejlesztenénk egy olyan tűzhelyet, amin a megszokott három perc helyett 12 másodperc alatt forralnánk fel a vizet. A kutatás szerint A földi klíma 2030-ra a hárommillió éve uralkodott időjárási viszonyokhoz fog hasonlítani, s a mostani szinten maradó szén-dioxid-kibocsátás mellett 2150-re ráadásul a Földön olyan időjárási viszonyok fognak uralkodni, mint az első emlősök kifejlődésének idején 50 millió éve - állítja a tanulmány.
- mondta Jack Williams, a wisconsini egyetem klimatológusa.
Hogyan is nézett ki az a klíma, amit újra elhoztunk? Hárommillió éve száraz és meleg éghajlat volt uralkodó. Észak- és Dél-Amerika ekkor még nem rendelkezett szárazföldi összeköttetéssel, Grönlandot nem fedte jégtakaró, s a tengerszint a mainál 18 méterrel magasabb volt. Az átlaghőmérséklet pedig 1,8-3,6 Celsius fokkal magasabb volt a mostaninál.
A tanulmány szerzői szerint 2030-ra azért nem fog elolvadni a grönlandi jég és a tengerszint sem lesz azonnal magasabb, de az állatvilágra azonnal hatással lesz, ami számos faj kipusztulásához vezet. Tekintettel arra, hogy néhány évtized alatt kilométerekkel rövidítette meg a felmelegedés az európai gleccsereket, az évszázad végére a tengerszint emelkedése már látványos jelenség lesz.
Korábban a Híradósok-sorozatban foglalkoztak az amerikai kormány klímakutató intézetének (EPA) 2011-es jelentésével. Bár a jelenet megrendezett, az elhangzó adatok és információk nem azok.
The Newsroom - Híradósok - Globális klímaváltozás klip
Uploaded by Peter Olah on 2016-02-02.
via MTI, ugytudjuk.hu