A Magyar Kórházszövetség (MKSZ) felmérése alapján a sürgősségi osztályok súlyos problémáiról ír a hétfőn a kormánypárti Magyar Idők, az osztályok kétharmada küzdelmet jelent a napi működés.
A probléma egyértelműen az orvos- és szakemberhiányra vezethető vissza a felmérés szerint, de a kormánylap, illetve az annak nyilatkozó Ficzere Andre MKSZ-elnök talált másik felelőst: a beteg.
- mondta Ficzere, ami könnyen így is lehet, de a magyarázat, szerint mégsem ez az igazi gond. A poén az, hogy a jelenség mögött Ficzere szerint, az áll hogy a betegek azért inkább a sürgősségi osztályt keresik fel, mert nem akarnak sokat várakozni a szakorvosra (azaz lényegében más osztályokon is szakemberhiány van). Hozzátette, hogy az általánosan alacsony egészségkultúra miatt olyan problémával is a sürgősségi osztályokhoz fordulnak, amelyek egyáltalán nem oda valók.
De visszatérve a szakemberhiányra: az "extra túlterheléssel" küzdő osztályokon sok helyen nincs annyi dolgozó, akikkel probléma nélkül biztonságosan működhetne az ellátás. Emiatt gyakori, hogy más osztályokról irányítanak át nővéreket és orvosokat a sürgősségire. Még nyár végén erről a megoldásról beszélt Zacher Gábor, a Honvédkórház akkor felmondó főorvosa, aki szerint emiatt nem megfelelő gyakorlatú emberek is a sürgősségire kerülnek, noha eredeti osztályukon is lenne dolguk.
A létszámhiány bérspirált eredményez, amit a kórházszövetség szerint csak bérplafonnal lehet megállítani. Erre nemcsak a kigazdálkodhatatlan összegek miatt van szükség, hanem azért is, mert a helyzet súlyos bérfeszültséget eredményez a kórházakon belül.
Ficzere Andrea felvetette, hogy a fővárosban a gondokat úgy lehetne orvosolni, ha több sürgősségit bezárnának, hogy a nyitva maradó helyeken minőségi ellátást tudjanak nyújtani - az orvosok és nővérek átirányításával.