Megújul a Hauszmann Alajos tervei alapján és Jungfer Gyula műhelyében készült kovácsoltvas kapu, a díszes kerítés és a hozzá tartozó lépcső is. Ezzel párhuzamosan leemelik a talapzatáról és a közeli Savoya teraszon fel is újítják a szobrot - olvasható a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán.
A kapu, a lépcső és a szobor - bár több találatot is kapott - átvészelték az világháborús ostromot és az azt követő, sokszor csak rombolásnak minősülő felújítást is.
Bár a háborús károkat a 1970-es és 1980-as években kijavították, a szobor és a kerítés állapota sokat romlott, ezért felújításuk halaszthatatlanná vált.
Emellett - szintén a Nemzeti Hauszmann Program keretében - teljes körű felújítása után hamarosan eredeti helyére állítják vissza a Budavári Palotanegyed népszerű elemét, a Halászó gyerekek kútját, ezzel párhuzamosan pedig megújul a környezetéül szolgáló terasz is.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Mint ismert, a Nemzeti Hauszmann Program keretében megkezdődött a főváros legfontosabb műemlékegyüttesének átfogó - évtizedek óta egyre sürgetőbb - rekonstrukciója. Ennek részeként épült újjá a világháborúban megsérült Lovarda, az egykori főőrségi épület és a Stöckl-lépcső, de döntés született József főherceg 1968-ban barbár módon felrobbantott palotájának teljes helyreállításáról is.

Fotó: Nemzeti Hauszmann Program
Szintén megoldódhat az egykori Honvéd Főparancsokság torzójának sorsa is, hiszen részben helyreállítják, valamint modern elemekkel egészítik ki. Ez utóbbi éles váltást jelent, hiszen a várnegyed eddigi rekonstrukciójánál kerülték a hibrid, modern kori kiegészítésekkel történő felújítást.

Fotó: Wikipedia
Viszont az eredeti tervek szerint újítják fel a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium egykori épületét, majd át is költözik a jelenlegi hivatal a várba. A felújítás és költözés csillagászati költségeiről rendszeresen olvasni a sajtóban, legutóbb 54 milliárd forintról lehetett tudni.

Fotó: Magyar Építők
Félév múlva látogatható lesz a Szent István terem
Emellett zajlik a palota déli összekötő szárnyának és a benne található több mint százéves Szent István-terem restaurálása is, ezt a tervek szerint augusztus 20-án nyitják meg a nagyközönség előtt. Az összekötő szárny felújítása a palota évtizedek óta halogatott rekonstrukciójának próbaprojektje. A hatalmas épület az ostromot követően teljesen kiégett (így a Szent István terem is), a hatvanas években kezdődött felújítás során viszont az épület elvesztette eredeti fényét, sőt, sokak szerint több kárt okoztak, mint maga az ostrom.
Az államalapító Szent István királyunkról elnevezett terem a Budavári Palota különleges pontja volt és lesz, a századforduló magyar iparművészetének kiemelkedő teljesítménye.
Az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert reprezentatív terem Hauszmann Alajos tervei alapján készült el, kialakításában a kor olyan elsőrangú művészei és iparosai vettek részt, mint Thék Endre, Zsolnay Vilmos, Jungfer Gyula vagy Strobl Alajos.

Fotó: Nemzeti Hauszmann Program
A Nemzeti Hauszmann Program közleménye szerint az eredeti térszerkezet elkészült, most a terem belsejének korhű kialakítása következik. Mint írják, Pécstől Pápáig hét szakma kiválósága, országszerte mintegy húsz műhelyben több száz szakember dolgozik gőzerővel a berendezés kialakításán: újra elkészültek a falakat díszítő Árpád-házi királyokat és szenteket ábrázoló Zsolnay-pirogránit képek, a terem központi helyét elfoglaló kandalló és a tetejére kerülő Szent István-mellszobor, az intarziás parketta, a fém- és ötvösmunkák, a terveknek megfelelően készülnek az egyedi bútorok és függönyök, és a terem falát burkoló díszes diófa fal.
A belső tér legmeghatározóbb elemét, a több mint 2 méter széles és 4,5 méter magas Zsolnay-kandallót márciusban kezdik el összeállítani a helyszínen, majd a következő hónapokban a szakemberek fokozatosan alakítják ki az eredeti megjelenést a padlótól a mennyezetig.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Még idén megkezdik a Magyar Vöröskereszt Egylet egykori székházának újjáépítését. Az épület otthonául szolgált a Horvát-Szlavón-Dalmát Minisztériumnak, majd a trianoni békediktásum után a II. világháborúig a külügyminisztériumnak is, és bár az épület menthető lett volna, 1946-ban mégis lebontották. A rekonstrukció révén az épület külső homlokzatát, a déli főbejáratot, a főlépcsőházat és a dísztermet eredeti állapotában állítják vissza, egyéb részei modern irodaházként funkcionálnak majd, hasonlóan a Kossuth téren felépített Szabad György Irodaházhoz.

Fotó: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár/Budapest Gyűjtemény
Végül - de nem utolsó sorban - a Várnegyed másik végében, az Országos Levéltár tornya is visszaépül. Az 1945-ben - helyreállítás helyett - felrobbantott torony mellett megépítik azt az épületszárnyat is, amelyet bár terveztek, az I. világháborút követő pénzhiány miatt mégsem fejeztek be.

Fotó: Nemzeti Hauszmann Program
Megújulnak a várfalak és a sétányok is
Az épületek mellett természetesen az évtizedekig elhanyagol várfalakat és a Várnegyedet körbeölelő sétányokat és kerteket is fel kell újítani.
Ennek részeként tavaly megkezdték és befejezték Ellyps sétány teljes szakaszának felújítását, melynek részeként megújult a Király lépcső és a Hunyadi lépcső alsó szakasza is.

Fotó: Nemzeti Hauszmann Program
Tájékoztatásuk szerint idén megkezdődik az Ellyps sétány és a Déli kertek zöldfelületeinek rehabilitációja és megújítása kert- és tájépítő szakemberek vizsgálatai és javaslatai alapján.
"Megkezdjük a sokáig gondozatlan, a várfalakat is károsító, invazív, öreg és beteg gyomfákkal benőtt zöldfelületek és sétányok balesetmentesítését. A célunk megszüntetni a világörökségi helyszínhez méltatlan állapotokat, hogy az egykor elegáns történelmi kertek és sétányok a következő években újra visszanyerjék régi fényüket."
Mint írják: a várfalak is lepusztultak a hosszú évtizedek óta elmaradt felújítások miatt. Több falszakasz balesetveszélyessé vált, szerkezetük meglazult. Régi adósságot törlesztve most elvégezzük a Budavári Palotanegyed várfalainak és támfalainak állagmegóvását és felújítását is.

Fotó: Nemzeti Hauszmann Program
Újabb mélygarázs, hogy nyugodtan lehessen autókázni
Ahogyan arról portálunk is beszámolt, a vár nyugati oldalán felújítják a Fehérvári rondellát, és átalakítják az alatta található nyugati kerteket. A beruházás során a várfal alatt megépül a rendkívül vitatott "Várgarázs III."
Az újabb mélygarázs építésével természetesen a forgalom is növekedni fog, ráadásul az I. kerület polgármestere szerint még veszélyeztezi is a Várhegy alatti védett barlang-pincerendszer ökológiai egységét. V. Naszályi Márta emellett felesleges, sőt kártékony pénzszórásnak tartja a kezdeményezést.
https://www.facebook.com/nemzetihauszmannprogram/posts/433952501294654
Szőlőskertnek álcázott mélygarázs épül a Budai Vár oldalába
A Nemzeti Hauszmann Program tervei szerint felújítják a budai Vár nyugati oldalán lévő Fehérvári rondellát, és átalakítják az alatta található nyugati kerteket. A beruházás során a várfal alatt megépül a Várgarázs III. és a József főhercegi palota, valamint szőlőt telepítenének a domboldalra - írja az Átlátszó.