Az állami fenntartású felsőoktatási intézmények hallgatói önkormányzatai nem szabályszerűen alakultak meg 2013 és 2016 között, ezért nem álltak fenn a törvényben biztosított jogköreik használatának feltételei - közölte pénteken az Állami Számvevőszék. A további megállapításaik:
- A törvény szerint a hallgatók legalább 25 százalékának kell választania a képviselőket, ez nem valósult meg, a választások lényegében érvénytelenek számtalan esetben.
- Legitimáció hiányában a hökök működése, döntéshozataluk is szabálytalan
- Szabálytalanul költötték el a számukra biztosított milliárdokat a vizsgált években
- Gazdálkodásuk nem volt átlátható
- A hökök többségének még érvényes alapszabálya sem volt
Az ÁSZ által vizsgált 27 intézményből 19 érdemben reagált az ÁSZ felszólítására, hogy a jogellenes gyakorlatot felszámolják. Nyolc intézmény nem reagált érdemben az ÁSZ felszólítására (ez a megtett intézkedések hiányát jelenti), esetükben felfüggesztik a támogatás kifizetését:
Fontos megjegyezni, hogy mivel a hallgatói önkormányzatok nem önálló jogi személyiségek, illetve a törvény szerint az egyetem vezetésének feladata a hökök munkájának ellenőrzése, ezért nevezte meg az ÁSZ az egyetemeket, a probléma viszont főleg a hökök működésével van. Az egyetemek azért vannak nehéz helyzetben, mert ugyan ellenőrizhetik a hökök működését, de nincs nyomozati jogkörük, hogy ha azt látják, hogy valami nem stimmel, akkor utánajárjanak.
Az állam a hallgatói normatíva 1-6 százalékának kifizetését függeszti fel az érintett hököknél, ami több százmillió forint. Ezt az összeget a hallgatói önkormányzatok a működésükre, például a képviselők fizetésére fordíthatták, tehát:
Viszont az érintett egyetemek hallgatói valószínűleg nem tudnak majd annyi egyetemi bulin és egyéb rendezvényen részt venni, mert a hökök többnyire a most felfüggesztett pénzből fedezték ezeket a kiadásokat.
Az ÁSZ addig nem intézkedik a normatív állami támogatás kifizetéséről, amíg az érintettek nem igazolják, hogy helyre állt a törvényes működés. Ez hónapokba is telhet, ugyanis várhatóan új választásokat kell majd kiírni az egyetemeken.
Fotó: Török Márk EHÖK elnök beszédet tart a szegedi hallgatóknak (MTI / Kelemen Zoltán Gergely)