A vércukorszint-mérést eltérő gyakorisággal kell végezni a gyógyszeresen és az inzulinnal kezelt betegek esetében. Állapotuk egyensúlyban tartható, amennyiben betartják az előírt diétát és megfelelően alkalmazzák a javasolt terápiát.
A folyamatos monitorozás – ami naplóban van vezetve – hozzájárul a helyes gyógyszer- vagy inzulinmennyiség beállításához, és a dietetikus is pontosabban tudja meghatározni az étrendet. A Patikatt.hu által kínált gyógyászati termékek között találhatunk olyan orvostechnikai eszközöket, amelyek segítségére lehetnek a cukorbetegeknek. Tesztcsíkokat, vércukormérőt és steril ujjszúró tűt is beszerezhetünk weboldalukon keresztül. Hogyan kell ezeket az eszközöket használni? Nézzük meg lépésről lépésre!
A vércukorszint mérése otthon
Első lépésben mindig távolítsuk el kezeinkről az esetleges szennyeződéseket, azaz jó alaposan mossunk kezet meleg vízzel és szappannal. Ezt követően töröljük szárazra, és kezdhetjük is a mérést.
Készítsük elő a vércukormérő készüléket, helyezzük bele a tűt. Az ujjbegyünk érzékenységének függvényében állítsuk be a szúrás mélységét. Szerencsére ezek a modern eszközök kíméletes és heg nélküli szúrásra képesek, és stabil tűvezetéssel rendelkeznek. Így nem okozhat gondot senkinek a használatuk.
Helyezzük be a tesztcsíkot is, majd bekapcsolhatjuk a vércukormérőt. Van olyan készülék is, amelyik automatikusan bekapcsol, amint érzékeli a tesztcsík behelyezését. Következhet a szúrás, szúrjunk egy kis vércseppet az ujjbegyünkre, kicsit oldalról, mert ott kevésbé érzékeny a bőr.
Mit mutatnak az értékek?
Ezután érintsük a vércsepphez a tesztcsík végét, majd néhány másodpercen belül megjeleníti a vércukormérő az eredményt a kijelzőjén. Ezt mindenképpen jegyezzük fel egy külön erre a célra rendszeresített naplóba, illetve a mérés időpontját is, hogy az orvos és a dietetikus ezek alapján tudjon információkhoz jutni az állapotunkkal kapcsolatban.
Ha van rá módunk és lehetőségünk, érdemes felírni az aktuális étkezést és a testmozgást is, amit végeztünk.
Mikor kell mérni a vércukorszintet?
A mérés időzítése eltérő lehet az egyes emberek esetében, de ajánlott először éhgyomorra, közvetlenül a felkelés után. Étkezések előtt és után 1-2 órával is javasolt monitorozni az értékeket. Ha valamilyen fizikai aktivitást végzünk, ugyanígy előtte és utána is célszerű egy gyors mérést eszközölni, valamint lefekvés előtt is.
Ahogy azt a híradásokból is tudhatjuk, a cukorbetegség ma már szinte népbetegségnek számít. Jó, ha odafigyelünk az étkezésünkre, a testmozgásra is, mert sok esetben megelőzhető, de ha már kialakult, még fokozottabb figyelmet és az előírt terápia betartását igényli ez az állapot.
Szponzorált tartalmat olvastál!