Vegyük szépen sorra: mi kell pontosan ahhoz, hogy elnöknek válasszanak Amerikában?

Székely Zoárd 2020-11-04 17:44:00
120 éve nem szavaztak ekkora tömegben az amerikaiak.

Szám szerint az 59. elnökválasztás zajlik éppen az Egyesült Államokban - kis túlzással kijelenthetjük, hogy az egész világ várja a végleges eredményt. Amíg a szavazatokat számolják, röviden összesítjük a jelenlegi állást, valamint elmagyarázzuk, hogyan is működik az elektori rendszer a tengerentúlon.

Az elektori kollégium jelenleg egy 538 elektorból álló testület, amely hivatalosan az USA elnökét választja meg. Valójában azonban az elektorok – nagyon ritka történelmi kivételektől eltekintve – valamennyi esetben az államukban megrendezett választásokon a választópolgárok leadott voksai alapján szavaznak az elnök személyéről, gyakorlatban döntési jogkörrel nem rendelkeznek.

A jelölteknek 270 elektori szavazatot kell megszerezniük, hogy elnyerjék az elnökséget. Az egyes államok által delegált elektorok száma megegyezik a kongresszusba delegált képviselők és szenátorok számának összegével.

Minden államnak két szenátora és az állam népességétől függő számú kongresszusi küldöttje van. Ehhez adódik még a törvényhozási képviselettel nem rendelkező főváros, Washington három elektora. Az elektori szavazatok számát egyébként a tízévenként megrendezett népszámlálási adatok alapján határozzák meg.

Michiganben átvette a vezetést Joe Biden

Egyre optimistábban nyilatkoznak Joe Biden stábjának tagjai, a kampány egyik vezetője már arról beszélt a CNN-nek, hogy győzelemre számítanak az elnökválasztáson. Ahogy mi is megírtuk, a demokrata jelölt átvette a vezetést Wisconsinban és Michiganben – ezt a két államot négy évvel ezelőtt Donald Trump nyerte, de a stábja szerint Biden győzhet Pennsylvaniában is, ahol jelenleg még több mint 10 százalék Trump előnye, ám a feldolgozottság mindössze 76 százalék, sok levélszavazatot nem számoltak még meg, és péntek előtt nem is várható végeredmény. Az állam legnagyobb városában, Philadelphiában pedig még csak a voksok alig több mint felét számolták meg, és azok alapján Biden 76 százalékon áll.

A CNN egyébként továbbra is 224 biztos elektori szavazattal számol Bidennek, míg a New York Times 227-tel, a különbség oka, hogy a napilap a Maine államban kiosztható négy elektori szavazatból hármat már beszámított a demokrata jelöltnek. Trump mindkét lapnál 213 szavazaton áll, de neki például nem adták még oda Alaszkát, ahol biztosan begyűjti a három elektori voksot. A győzelemhez, ahogy az elején írtuk, 270 elektor kell, és több államban olyan kicsi a különbség, hogy a teljes feldolgozottság előtt nem lehet biztosat mondani. Arizonában ugyanakkor már 98 százalékos a feldolgozottság, és Biden több mint 3 százalékponttal vezet, ott 11 elektor a tét.

A Guardian összerakott egy igen hasznos listát, amelyből kiderül, hogy azokban az államokban, ahol még nem hirdettek győztest, mennyi szavazatot kell még megszámolni és az is, hogy mekkora a különbség Trump és Biden között magyar idő szerint szerda délután. Ez azért fontos, mert elsősorban a demokrata párti szimpatizánsok választották idén a levélszavazást, így ezek a hiányzó voksok Bidennek jöhetnek jól.

  • Wisconsin – 173 ezer számolatlan szavazat – Biden vezet Trump előtt 20 748 szavazattal
  • Georgia – 301 ezer számolatlan szavazat – Trump vezet Biden előtt 102 212 szavazattal
  • Michigan – 325 ezer számolatlan szavazat – Biden vezet Trump előtt 9975 szavazattal
  • Észak-Karolina – 348 ezer számolatlan szavazat – Trump vezet Biden előtt 76 712 szavazattal
  • Nevada – 589 ezer számolatlan szavazat – Biden vezet Trump előtt 7647 ezer szavazattal
  • Pennsylvania – 3,123 millió számolatlan szavazat – Trump vezet Biden előtt 560 010 szavazattal
  • Alaszka – 210 ezer számolatlan szavazat – Trump vezet Biden előtt 51 382 szavazattal

A részvételi arány egyébként magasan a legkiugróbb, mint az elmúlt 120 évben. A Floridai Egyetemen tanító-kutató prof, Michael McDonald adatai szerint

160 millióan voksoltak az USA-ban, ez pedig 66,9 százalékos részvételt jelent.

Utoljára 1900-ban volt ilyen magas ez a szám, akkor 73,7 százaléknyian voksoltak. Michigenben például eddig több mint 5,1 millióan szavaztak. A legmagasabb szám, eddig 5 millió volt 2008-ban, amikor Barack Obama nyerte az államot.

 

Fotó: AFP

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!