A pártvezetés a '60-as években megtiltotta a fotózást Szentgotthárdon a kőkereszt miatt

ugytudjuk.hu 2020-01-03 16:00:00
Titkosrendőrök, történészek Mogersdorfban.

Az idő éppen úgy elmossa a kis dolgokat, mint a nagy ügyeket. Ma már csak kevesen emlékeznek arra, hogy évtizedekig működött egy olyan nemzetközi történész konferencia Ausztriában, amely szó szerint történelmet csinált. Igazi érdeme az volt, hogy előkészítette a vasfüggöny szellemi és fizikai lebontását.

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a nagyhatalmak közti enyhülés (détente) regionális előfutára volt. A fogalom a hetvenes években született, nyomában enyhült a feszültség Kelet és Nyugat között, elkezdődhettek az atomrakétákra vonatkozó leszerelési tárgyalások. Ebben a helyzetben vált rendkívül fontossá az ausztriai Mogersdorfban (Nagyfalva) 1970-ben elindult történész és levéltáros szimpózium. Osztrák, jugoszláv, magyar és olasz kutatók alapították, bizarr díszletek között. A Szentgotthárd melletti burgenlandi települést magyar oldalról aknazár, majd vasfüggöny övezte, Jugoszláviába sem lehetett csak úgy menni. És ott volt az 1964-ben felállított hatalmas kőkereszt, ami meghatározta a szentgotthárdi látképet.

A détente két meghatározója, Brezsnyev és Nixon

Ezt az akkori ateista magyar pártvezetés provokációnak vette és megtiltották a városban a fotózását. Az osztrákok hivatalosan a török feletti, győztes szentgotthárdi csata (1664) emlékére emelték, de a nyugati sajtó más jelzőket használt: „Nyugat kereszttel üzen a vörös Keletnek", „Reménység a két világrend határán"- hasonlók. Aztán 1970-től változott a helyzet, a kereszt a határ menti népek barátkozásának jelképévé lett.

A találkozókon a vasi kutatók és szakemberek képviselték az országot. Szombathelyi és kőszegi levéltárosok alkották a csapatot, de számos titkosrendőr is kísérte őket. Néhány év után kialakult a menterend. Fúvószene fogadta a delegációkat, neves osztrák politikusok mondtak köszöntőt, majd a városi kultúrteremben indult a konferencia. Változatos témákkal, kerülve a direkt politikát. Szó volt a Pannon térség múltjáról, az etnikai helyzetről, a gazdasági, egyházi kérdésekről. A magyar delegációt kioktatták arra, hogy ha megsértik a Magyar Népköztársaság érdekeit, akkor kötelesek elhagyni a helyszínt. 

Törökverés a szentgotthárdi csatában

A mogersdorfi konferencián egy időben az Életünk szerkesztősége vitte a prímet, majd a szombathelyi és a kőszegi levéltár. A rendszerváltás után csaknem véget ért az akkor már európai hírű eseménysor. Kirobbant a jugoszláv polgárháború, az ország szétesett, ilyen szintű, az államszerkezetet megváltoztató folyamatokra senki sem számított. Majd az ezredforduló után ismét lábra kapott a szimpózium, A magyarok ekkor nagyon aktívak voltak, hiszen az Orbán-kormány fő célja az uniós csatlakozás gyors elérése volt.

A jubileumi, 2006-os találkozón így foglalták össze Mogersdorf lényegét: 1970-től egy olyan szellemi kísérleti műhely alakult ki, amelyben a nagyhatalmak kipróbálhatták az együttműködés lehetőségeit, formáit. S bár egy időben a magyar elhárítás tagjai is történészkedtek itt, elhárítandó a fellazítást, de ez szerencsére ez már a múlt. A találkozók betöltötték szerepüket, jelentősen hozzájárultak az enyhüléshez, a Pannon térség szellemi, kulturális felemelkedéséhez. 

Az 1664-es szentgotthárdi csatára a schlössbergi kereszten kívül Nagyfalván kápolna és egy kisebb kőkereszt emlékeztet. A több évtizedes szimpóziumokra viszont semmi, ha csak a ma is álló, a konferenciáknak helyet adó építményeket nem említjük. Pedig itt tettek talán a legtöbbet a határok szellemi lebontásáért, amely feltétele volt a fizikainak. Már több mint tíz éve nincsenek szimpóziumok, az egykori szereplők az unió tagjai. De a barátság ápolására, a szellemi, kulturális kapcsolatok erősítésére, a tudományos szintű együttműködésre ma is nagy szükség lenne.

Szólj hozzá!

Mindjárt kiderül, hogy ki tanulhat tovább

Szerda este kihirdetik a ponthatárokat.

Nyári diákmunka kisokos

Tippek, hogyan legyen minden rendben. 

50 év feletti győriek, figyelem!

Kérdőív készül a lakosság életkörülményeiről.

54 millió forint kárt okozott a csaló házaspár GY-M-S megyében

Kamu asztalos vállalkozással csalták ki a pénzt a megrendelőktől. 

Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar

A pályaudvaron a 2019-es felújítást követő legnagyobb beruházást hajtják végre.

Kósa Lajos szerint rendben van az ország aranytartaléka

Úgy tűnik ez még nem veszítette el ‘köz’ jellegét.

Mit vigyél babalátogatóba?

Egy új családtag érkezése mindig izgalmas pillanatokat szül.

Pannonia Boost – Egy szombathelyi vállalkozás, ami új lendületet ad a cégeknek

A digitális jelenlét ma már nem csak egy opció – a sikeres vállalkozások egyik alapfeltétele.

Lemondott Haba Vilmos, a győri Jobbik elnöke

Facebook-oldalán jelentette be a hírt.

Weöres Sándor és Károlyi Amy beugrott egy feketére a szombathelyi Nagyszállóba

Különös alakok lepték el a bezárt hotel földszinti ablakait. Derkovits Gyula önarcképe is megjelenik.

Gyógygombák és kender: harmónia az egészség szolgálatában

Az idők folyamán a természet ajándékai mindig is fontos szerepet játszottak az egészség megőrzésében.

Megkezdődik a szombathelyi Liget utcai híd felújítása

Jövő héttől lehet forgalomkorlátozásra számítani a környéken.