Százával kerülnek elő Botswanában az elhunyt elefántok tetemei, írja a BBC. Az elefántok az elmúlt két hónapban kezdtek minden előjel nélkül elhullani, a botswanai kormány is csak a fejét vakargatja az események láttán. A tudósok labor-tesztekkel próbálnak rájönni a tömeges halálozás titkára, de ezeknek az eredményeit csak hetek múlva fogják megkapni. Az afrikai ország a világ harmadik legnagyobb elefánt-állományával büszkélkedhet, de a számuk az egész kontinensen csökkenőben van.
Dr Niall McCann egy brit állatvédő szervezet egyik vezetője a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a botswanai állatvédők májusban látták először bizonyítékát a négylábúak tömeges halálozásának, amikor az Okavango-delta felett repültek. A három órás repülés alatt összesen 169 tetemet számoltak, hónapokkal, és több kutatómunkával később már 350 felett van a halott ormányosok száma. A szakértők szerint ugyan szárazság idején előfordul, hogy az állatok tömegesen elpusztulnak, de jelenleg nincs vízhiány az országban.
Májusban a botswanai kormány azt nyilatkozta, hogy nem az orvvadászok műve az elefántok halála, hiszen az állatok holttestén még ott vannak az agyaraik. Azt azonban egyelőre nem tudják elmondani, hogy mérgezés, esetleg egy elefántokat támadó betegség állhat-e a rémisztő jelenség között, mindenesetre azt megfigyelték, hogy az ormányosok a haláluk előtt körbe-körbe sétálnak, McCann szerint ez arra utal, hogy bármi is támadta meg az elefántokat, az a idegrendszerüket veszi célba.
McCann azt mondja, hogy ha betegségről van szó, akkor az sem elképzelhetetlen, hogy az elefántokkal végző vírus bejusson a helyi talajvízbe, onnantól pedig már csak egy lépés, hogy az embereket is megfertőzze.
Forrás: BBC