Az Independent készített összeállítást abból, hogy mekkora volt a széndioxid-kibocsájtás visszaesésének a mértéke a koronavírus-járvány alatt. Mivel az elmúlt napokban és hetekben egyre több intézkedést vonnak vissza a kormányok, í]y a szakértők elérkezettnek látták a pillanatot, hogy felmérjék a károsanyag-kibocsájtás visszaesését, a kutatás elég megdöbbentő adatokkal zárult.
A kutatók kiderítették, hogy az emberiség több mint fele élt át április vége felé valamilyen kijárási korlátozást, ami miatt az autók és a repülők kibocsájtása földbe állt. De csökkent az emberek energiaigénye is, így még a nem megújuló tüzelőanyagokat felhasználó erőművek is visszavehettek az előállításból.
Az eredmények pedig magukért beszélnek, soha az emberiség történelmében nem esett akkorát a széndioxid-kibocsájtás, mint az elmúlt hónapokban.
Az Independent grafikonján jól látszik, hogy csak négy olyan esemény történt az emberi történelem során, amely miatt jelentősen esett volna a kibocsájtás. Ezek a nagy gazdasági világválság, a második világháború, a '80-as évek olajválsága, és a kétezres évek gazdasági világválsága. Ezeket mind maga mögé kényszerítette a jelenlegi világjárvány.
A Nemzetközi Energiaügynökség adatai alapján pedig már az is látszik, hogy egészen pontosan hatszor nagyobb a visszaesés, mint 2007-ben, a világválság kirobbanásakor.
A széndioxid mellett a nitrogén-dioxid kibocsájtása is visszaesett, amelyekért szinte közvetlenül az autók és a repülők feleltek eddig. A nitrogén-dioxid hozzájárul a szmog kialakulásához is, így az elmúlt időszakban láthatóan csökkent a légszennyezettség.
A tisztább levegő miatt pedig csak Európában 11 ezerrel kevesebben haltak meg valamilyen légzőszervi megbetegedések következtében.
A legjobban ezt Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, vagy éppen az Egyesült Királyságban érezhetik az emberek, ezekben az országokban a kijárási korlátozások miatt több mint 50 százalékkal esett vissza az autóhasználat.
A szakértők ugyan örülnek annak, hogy egy időre fellélegezhetett a Föld, de már arra figyelmeztetik az országok vezetőit, hogy a tilalom feloldása után hirtelen visszaállhat a kibocsájtás az eddig megszokott szintekre. Ha ezen pedig nem változtatunk, akkor újabb erőre kaphat a globális klímaváltozás.
Forrás: The Independent