Január 22-én ült össze a rendkívüli közgyűlés Szombathelyen, hogy megtárgyalják a képviselők éljen e a város elővásárlási jogával a Nagyszállóra.
Ahogy korábban írtunk róla, a szálló 2005 óta van zárva. Az épületet az ING Zrt., mint felszámoló cég birtokolja. Legutóbb 2019 novemberében írtak ki nyilvános pályázatot az épület megvételére. A pályázati felhívás szerint az épület jelenleg nettó 420 millió forintot ér, az adásvételi minimálárat viszont csupán 355 millió forintban határozták meg.
És ekkor jött a Krosnow Property Kft., egy cég amelyik a szükségesnél drágábban szeretné megvenni az épületet, hiszen bruttó 597 millió 408 ezer forintot ajánlott érte.
A hirtelen jött vevő és a magas vételi ár mögött az lehet, hogy tavaly júliusban Nemény András, az Éljen Szombathely! - akkor még csak polgármesterjelöltje - a szálló előtt tartott egy sajtótájékoztatót, ahol elmondta, hogy megválasztása esetén komoly figyelmet fog fordítani az épület megmentésére. Az önkormányzatnak elővásárlási joga van a Nagyszállóra. Az elmúlt 15 évben ugyan többször is hirdettek licitet az épületre, de vevő eddig egyszer sem jelentkezett.
Nemény október 13-án megnyerte a választást, az alig egy hónapra rá megjelent újabb értékesítési pályázaton pedig kapásból jelentkezett egy vevő, név szerint a Krosnow Property Kft.
Az Opten adatai szerint a cég budapesti székhelyű, főtevékenysége az épületépítési projekt szervezése, a törzstőkéje 3 millió forint.
- 2018-ban például árbevétele sem volt, így 2 millió 954 ezer forint veszteséget termelt.
- 2017-ben ugyan volt 6 millió 300 ezer forint bevétele, de így is 5 millió 329 forint volt a vesztesége.
- 2016-ban 15 millió 963 ezer forint volt a mínusz.
- 2015-ben 5 millió 63 ezer forint volt a veszteség.
A cégnek két tulajdonosa van: Bencsik Pál és a BK-West Invest Kft. Ez utóbbi 2010-es megalapítása óta gyakorlatilag nem végez működést. Az Opten adatai szerint 2018-ban sem volt bevétele, 12 ezer forint mínusszal zárt.
Ezek után nem csoda, hogy az Éljen Szombathely! többségű közgyűlés nemet mondott az elővásárlási jog érvényesítésére. Szombathely esetében ugyanis 600 millió forint kiadást jelentett volna az adásvétel, hiszen mivel a város nem gazdasági társaság, így az ÁFÁ-t nem tudja visszaigényelni. Csak emlékeztetőül 355 millió forint volt az ingatlan kikiáltási ára.
A testület spekulációt sejtettek az ügy hátterében, így azt is határozatba foglalták, hogy amennyiben nem jön létre az adásvétel, akkor kezdeményezzék a felszámoló cég, Felszámolói Kamarai Névjegyzékéből történő törlését.
Két cég közötti pénzmozgásról van szó, és mivel nem érint közpénzt az ügy, így annak részletei nem nyilvánosak. Ha azonban meghiúsul az adásvétel a szombathelyi polgármesternek el kell járnia, így az önkormányzatnak mégiscsak kell, hogy információja legyen az adásvétel sikerességéről.
Két határidőt határozott meg a közgyűlés. Alapból 8 napot adtak arra, hogy a vevő kifizesse a vételárat, ha azonban ehhez szüksége lenne hitelre, akkor 60 napot adtak a fizetésre. Ez utóbbi február 16-án lejárt, ezért február 27-én levelet küldött a polgármester a feszámolónal, hogy a vevő kifizette e a vételárat. A cég május 11-én ugyan küldött levelet, de arra nem válaszolt, hogy most akkor kifizették e a szállót vételárát vagy sem.
Május 13-án már egy konkrét felszólítást küldött az önkormányzat azzal, hogy 30 napon belül tájékoztassák őket, az adásvételről.
A határidő lejárt, válasz nem érkezett, így most Nemény András polgármester azzal fordult a közgyűléshez, hogy hatalmazzák fel, hogy rendőrségi feljelentést tehessen az ügyben.
A testület csürtökön hoz döntést az ügyben.