Nagykanizsán októberben kormánypárti polgármestert választottak, ám a képviselő-testületben többségbe került az ellenzék - írja cikkében az Index.
Most a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetben viszont jóval szélesebb jogkörük van a polgármestereknek, így számos olyan kérdésben egyedül dönthetnek, amelyek segítenek a hatékony védekezésben.
Balogh László, a város fideszes polgármestere a pártja frakcióvezetőjét, Bizzer Andrást javasolta anno alpolgármesternek, de az ellenzék többször is leszavazta a jelöltet.
Most viszont a polgármester - kihasználva a rendkívüli helyzetet - az ellenzék megkerülésével saját hatáskörben kinevezte Bizzert.
Mivel egy város veszélyhelyzetben nem maradhat döntéshozó vezető nélkül, és sajnos bármelyikünkkel, így velem is történhet nem várt esemény
- írta a döntés hátteréről a polgármester.
Törvénysértő lehet, hogy harmadszorra sem választott alpolgármestert Nagykanizsa közgyűlése
Nagy Donát Az ellenzéki többség jelezte, hogy szeretnének egyeztetni a kérdésben, de a fideszes polgármester nem kért belőle. Nem is szavazták meg az emberét. Harmadszorra sem sikerült alpolgármestert választania a nagykanizsai önkormányzati közgyűlésnek, holott a megyei kormányhivatal pert helyezett kilátásba, mert álláspontja szerint a testület mulasztásos törvénysértést követett el - írja az MTI.
Az ellenzék szerint szerint azzal nincs probléma, hogy a polgármester kinevezett egy alpolgármestert, ez ebben a helyzetben valóban egy szükséges lépés volt, de megítélésünk szerint ugyanakkor alkalmatlan az alpolgármester erre a feladatra, ezért is nem szavazták meg korábban.
Emellett viszont 5 tanácsnokot visszahívott a polgármester, amiről azt mondta,
rendkívüli helyzetben nincs lehetőség parttalan vitákra, most gyors, operatív, felelősségteljes munkára van szükség.
A lap megkereste Balogh Lászlót, hogy mi indokolta a tanácsnokok visszahívását, de a sok teendőjére hivatkozva nem kívánt nyilatkozni.
Balogh csökkentette ezen kívül a képviselői tiszteletdíjakat is, és átvette az önkormányzati cégek feletti tulajdonosi jogok gyakorlását.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint a különleges jogrend azért van, hogy hatékonyan lehessen védekezni a járvány ellen. Szerintük a tanácsnokok visszahívása nem szolgálja a járvány elleni védekezést.
Nem a korlátlan hatalom az orvosság
ugytudjuk.hu Ezért ne adjunk nyíltvégű, soha le nem járó felhatalmazást a kormánynak. Az Amnesty International Magyarország, az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság , és a Társaság a Szabadságjogokért közös közleménye, hogy ebben a válságos időben se csináljunk őrültséget. Az elmúlt évtizedben megtapasztalhattuk, hogy a kormány nem tűri a hatalomgyakorlás alkotmányos korlátait.
A TASZ egyébként pár napja kiadott egy útmutatót, hogy a katasztrófavédelmi törvény alapján mire van jogosultsága a polgármestereknek és mit nem csinálhatnak. Eszerint például csak azokban az esetekben alkothatnak egyedül jogot, amelyek nem tűrnek halasztást.
Ebben többek között azt is írják, hogy
a polgármestereknek mindig jóhiszeműen kell eljárniuk, veszélyhelyzetben különösen, és nem használhatják politikai leszámolásra a hirtelen kapott jogkört.