Az ugye mindenkinek megvan, hogy ma van december 13-a, amit Luca-napnak is szoktunk becézni, Szent Luciára emlékezve.
Na de milyen népszokások és megfigyelések kötődnek a mai naphoz?
A legjobban ismert nyilván a Luca széke. Ilyenkor kezdik el készíteni a pentagramma formájú, kölönböző fákból készülő ülőalkalmatosságot. A december 24-i éjféli misén a templomba csempészve ráállva készítője megláthatja, ki a boszorkány. Azt nem tudjuk, hogy a boszorkányok járnak-e templomba, de ez nem része a népszokásnak.
Ilyenkor búzát is csíráztatnak, ami karácsonyra kizöldül, ezzel pedig megjósolják a jövő évi termést. A várható állatszaporulatra is jósoltak, ha Luca reggelén férfi jár nálunk, bika, ha nő, akkor űnő várható.
A tyúkok termékenységére is van egy népszokás: tilos ma a nőknek dolgozni. Ugyanis ha Luca-napján fonnának, vagy varrnának, akkor bevarrnák a tyúkok fenekét.
A lányok ezen a napon 12 gombócot főztek, mindegyikbe egy férfi nevét rejtve. Amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jött, megmondta ki lesz a férjük.
Érdekesség, de a népi megfigyelések szerint átlagosan olyan idő várható januárban, amilyen Luca napján van. Februárban olyan, amilyen a másnapján, és így tovább. Ha igaz, eszerint ilyen idő várható 2019 első hónapjában.
Magyar halloween
Luca reggelén a gyerekek körbejárják a házakat, majd lopott fán, vagy szalmán térdelve Luca-napi mondókákat és jóságszaporulatot ígértek ajándékokért cserébe, átkokat pedig, ha nem kapnak semmit. A Dunántúlon világító Luca-tököt is készítettek, szemeket és vigyorgó szájakat faragva bele, ezzel ijesztegették egymást, a leírások szerint ilyenkor az hagyomány volt a Luca-napi tréfálkozás.