A Kőszeg régen és most Facebook-oldal tette fel azokat a kérdéseket, amik a város ismert helyeinek, ismert elnevezéseinek, kevésbé ismert eredetét kutatta.
A kőszegiek aztán nem is voltak restek, jónéhány elnevezés eredete meg is lett! Itt is van a nem mindennapi kisokos:
Mónika írta, hogy az Okmányos neve onnan ered, hogy a múlt rendszerben ott kérték el a határőrök a személyes okmányokat, annál tovább már csak engedéllyel lehetett menni. Még mindig láthatók és járhatók a régi "rendszer utak" is, melyeket a határőrök építettek.
Hogy miért lett az Arany Struccnak nem hivatalosan Rubi a beceneve, azt Gellért írta le: Ruby (Rubi) valójában egy személy volt. Az a személy akit hétköznap csak Keresztapának napi használatban Papának hívott mindenki. Ő vezette hosszú évtizedekig a Strucc vendéglátóipari egységet. Igazából nekem sem maradt meg a valódi neve (ez se lenne rossz meg tudni:) Ruby elnevezés pedig onnan jött, hogy a kőszegiek 63 novemberében az ORF1 jóvoltából képben voltak mi történt a USA-ben és sokukban megállt az ütő amikor látták Ruby fotóit a tévés hírekben. (aki lelőtte Lee Oswaldot aki meg lelőtte(?) Kennedyt)). De hát ez a Papa! és miután kiderült számukra miben utazott az USA béli Ruby nagyon sok hasonlóságot fedeztek fel a kettejük között:) Onnantól már nem a Struccba jártak, hanem a Rubyhoz:) Amúgy Papa egy intézmény volt. Nagyon sokaknak segített ezzel azzal (törvényességet bőven súrolva). Adott személyi kölcsönt visszafizethető kamattal. Kijárt engedélyeket helyi vállalkozóknak abban az időben a kommunista bácsiknál:). Sokszor a saját egzisztenciáját is veszélyeztetve áll ki valaki mellett ha azt vegzálni akarta igaztalanul az akkori kommunista beütésű hatóság.
Hogy a kőszegiek miért a Panciba járnak borozni a mai napig, azt József írta le: A Panci azért Panci mert a poncichter szóból ered ami babszedőt jelent mivel akkoriban a szőlőtőkék közé babot ültettek a gazdák, így maradt rajtuk az elnevezés. A Kenyér-hegyről több állítás is létezik, miszerint: kenyér formájú a hegy, a másik pedig az, hogy 2 kiló kenyérért cserélt gazdát anno a hegy, ezért Kenyér-hegy a neve.
A Király-völgy elnevezésének eredetére nem jött egyértelmű válasz. Talán Istvánnak lehet igaza, aki azt írta, hogy a királyvölgyi szőlőből készült bor a király asztalára került, innen a királyi jelző.
Kőszegfalvát, sokan Sobaknak hívják. Ennek az elnevezésnek az eredetére Edit adott magyarázatot. Kőszegfalvát 1711-13 között telepítették be sváb iparosokkal, jellemzően az építő iparban dolgozókkal. Mivel svábok - svóbok - sobak, így alakult a falu neve.