A 65 éves Tóth József Tokorcson él, és 1996 február eleje óta motorfűrészeket gyűjt. Bármennyire is szokatlan hobbinak tűnik megvan rá a magyarázat, mivel bár József korábban a vasúton dolgozott, mellette favágással foglalkozott. Az első fűrészét 1979 nyarán vette meg. A gyűjtés egy 1958-as, német gyártmányú Solo Rex-szel kezdődött nála, amit rövid időn belül két Dolmar CF típusú fűrész követett. Ez tökéletes alap volt ahhoz, hogy a gyűjtemény az évek során elérje a 450 darabot.
Még rögtönzött idegenvezetésünk elején megtudtuk, hogy a harmincas évekig fadöntő gépeknek nevezték a fűrészeket, és ezek masszív, két emberes monstrumok voltak. A hely szűke miatt szép számmal láttunk ilyen gépeket felállítva. Három darab például nemzeti szalaggal van átkötve, amik igazi kuriózumnak számítanak, mivel magyar gyártmányúak. Az egyik gép egy 1944-ben készült, Csonka János-féle fűrész, amiből csak 400 darabot gyártottak a honvédség részére. De ezekből sajnos rengeteg eltűnt a keleti fronton.
A gyűjteményben egyedi gyártású darabok is megtalálhatóak, mi például egy Simson Star motorból átalakított láttunk. Ennél a fűrésznél a motor el lett vágva és nincs sebességváltója. Ami érdekesség, hogy működőképes, tehát semmi hiba nincs vele. De még olyan gépet is találhatunk, aminek ha leszereljük az elejéről a hajtóművet, akkor onnantól motorcsónakként is használható. De emellett láthatunk egy két emberes gépet is, aminek a két fogantyúja között 2 méter 90 centi a távolság, valamint egy 1943-as, amerikai fűrész is gyarapítja a gyűjteményt.
Bármennyire is furcsán hangzik, de József kisebbik fia egy soproni veterán fűrész kiállításon egy két emberes Prinz típusú fűrésszel még szépségversenyt is nyert. Itt az érdeklődők szavazhattak a kiállított darabokra. A győztes pedig egy fejsze szettel lett gazdagabb. A nem mindennapi hobbit többen is művelik az országban. Bár a régi motorfűrész gyűjtők fórumának 26 tagja van, de ez a 26 ember, az egyik facebookos csoportnak is tagja, ahol József információi szerint 14 000-en beszélgetnek a fűrészekről.
Látogatásunk zárásaként megtudjuk, hogy az 1950-es évek közepéig nem dőlt el, hogy az elektromos, vagy a motoros fűrészeké lesz a jövő. Az elektromost azért szerették mert náluk nem jelentkezett a vibrációs betegség. Ezt a motoros változatoknál csak a 70-es években küszöbölték ki. A gyűjteményt 2003-ban a tokorcsi falunapon mutatta meg József az érdeklődőknek.
Ekkor még csak 36 fűrésze volt. De járt már a Balaton felvidéken egy erdei iskola megnyitóján, Jákon és 2008-ban Sopronban az Erdészeti Múzeum egyik kiállításán. Akit bővebben érdekel ez a nem mindennapi hobbi, az a Fűrész Mánia 5 évvel ezelőtt készített filmjében megtekintheti Józsi bácsi kollekcióját.
FŰRÉSZ MÁNIA: 7.-ik film TÓTH JÓZSEF FŰRÉSZTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNYE
AVAGY A LÁNCFŰRÉSZ PARADICSOM Tokorcson,Tóth József gyűjtőnél jártunk ahol veterán láncfűrészekből nem lesz hiány, több kétemberes a 20-as évekből ,elektromo...
Szólj hozzá!
A híroldalak időről időre foglalkoznak azzal a kérdéskörrel, hogy milyen szakmát érdemes kitanulni, melyikkel mennyit lehet kezdőként vagy tapasztalt szakemberként keresni. Mivel manapság egyáltalán nem ritka az, hogy az emberek átképzik magukat, ezért mindenképpen érdemes figyelemmel követni ezeket a híreket.
Hétfőn Bing nyuszival is találkozhatnak a legkisebbek.
A divat világában villámgyorsan változnak a trendek, és ezen belül az ékszerek, különösen a gyűrűk terén is igazi forradalmat élhetünk meg. Hol egy újdonsült fazon kerül reflektorfénybe, hol pedig valami más ragadja meg a közönség figyelmét.
Nagy István agrárminiszter jelentett be a hírt.
Az állatorvosi vizsgálat eredményét várják.
A körfűrész a barkács- és szakipari világ egyik legfontosabb eszköze: szinte mindegy, milyen anyagról van szó, a megfelelő típussal megoldható a precíz és pontos vágás.
Így döntöttek a győriek.
A Győr+ rádió reggeli adásában tisztázott az alpolgármester.
Pedig nem volt az. 47 millió forintot csalt ki. 44 milliót aztán online el is játszott.
Napjainkban az USB töltők nélkülözhetetlen részeivé váltak otthonainknak és irodáinknak.
Lakossági fórumot tartottak Bábolnán. A helyiek a végsőkig el fognak menni, ha ismét marhatetemeket hoznának a településre.
Hamarosan tájékoztatják a testületet.
Családi okok állnak a háttérben.
Két egyetem és a Győri Balett innovatív együttműködését írták alá a szereplők.
Közel 3 millió forintot tartott otthon a házigazda.
A hírekben számtalanszor olvashatunk olyan munkahelyi balesetekről, amelyek könnyedén megelőzhetőek lettek volna, ha a munkavállaló a megfelelő munkaruházatot viseli, illetve ha a munkáltató valóban komolyan veszi a munkavédelmi előírásokat.