A beruházásról szóló, szeptember 21-én megjelent kormányhatározat szerint a kormány a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-n keresztül 2020-ban 4 milliárd 141 millió, 2021-ben pedig 5 milliárd 38 millió forint támogatást biztosít a térség fejlesztésére. Az összeg átcsoportosítása azt is jelentheti, hogy már idén megkezdődhet a jelentős tiltakozást kiváltó szállodaépítkezés.
Mészáros Lőrincék dolgozhatnak itt is
Augusztus közepén derült ki, hogy a - meglepő módon - Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Mészáros és Mészáros Kft. végezheti el a "Fertő-tavi vízitelep komplex fejlesztése II" nevű projektet. A tendert a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. írta ki, összesen 8.941.312.968 forint értékben, vagyis szinte pontosan annyiért amekkora összeget most elkülönített a magyar kormány, így feltételezhető, hogy Mészáros Lőrinc cége már idén megkezdheti a munkálatokat.
A projekt műszaki tartalma viszont nem világos, ezért megkerestük a Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-t, részletezzék számunkra, hogy pontosan mit is fognak építeni a partra, ugyanis a Miniszterelnökség alá tartozó állami cég még a koronavírus-válság előtt lemondott a partra tervezett százszobás szálloda, a huszonhat apartman, az ökocentrum, a madárles és a kilátó építéséről.
Amint válasz érkezik természetesen közzétesszük.
Óriásberuházás ellen tiltakoznak
Ahogyan arról lapunk is beszámolt, mintegy húsz ország harminc civil szervezete tiltakozott a Fertő tavat érintő gigaberuházás ellen. A korábbi hírek szerint az összesen 32 milliárd forintos óriásberuházás során állami tulajdonú szállodát, kempinget és motelt és építenének a partra, mindezt roppant 21. századi módszerrel: természetvédelmi területen, a part jelentős részének lebetonozásával, és persze egy 800 férőhelyes parkolóval. Hogy ez ne legyen elé, júniusban derült ki, hogy a vízitelep megépítése "nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű" ügy.
Húsz ország harminc civil szervezete közös levélben tiltakozik az UNESCO-nál a Fertő-tavi, kormányzati óriásberuházás ellen
Húsz ország harminc civil szervezete küldött levelet az UNESCO Világörökségi Központ igazgatójának Közép-Európa harmadik legnagyobb állóvize, a Fertő tó védelme értelmében, a tó magyar szakaszára tervezett kormányzati gigaberuházás miatt - írja a Magyar Hang.
A civilek az UNESCO Világörökségi Központ igazgatójának írt augusztusi levelükben azt írják:
Fel kívánjuk hívni a figyelmét a növekvő veszélyre az egyik határon átívelő UNESCO Világörökségi helyszínnel, a Fertő/Neusiedlersee Kultúrtájjal kapcsolatban. A magterületen (amely Ramsari és az EU Madár- és Élőhelyvédelmi direktíváinak keretén belül Natura 2000-es területként is nyilvántartott) belül tervezett, nem fenntartható turisztikai ingatlanfejlesztések veszélyeztetik a terület kiemelkedő egyetemes értékét. (…)
A helyi magyar és osztrák lakosok UNESCO Világörökségi központnak küldött figyelmeztetései ellenére nincs jele annak, hogy a magyar kormány a tó soproni partján tervezett idegenforgalmi infrastruktúra-fejlesztéseket újragondolná. A turizmus az egyik kiemelt veszélyforrás a terület természeti értékeire, és a tervezett beruházás éppen a turizmus fejlesztését javasolja az alábbi elemekkel: szálláskapacitások növelése a kultúrtáj magyar komponensének magterületén belül egy kemping, motel és 100 szobás 4 csillagos szálloda építésével; a gépjármű forgalom növelése 800 férőhelyes parkoló építésével; az idegenforgalmi használat növelése új teniszpálya építésével, és a meglévő vitorlás- és evezős kikötő férőhelyeinek növelésével. Ezek a fejlesztések nincsenek összhangban az UNESCO Világörökségi helyszínek számára kidolgozott működési útmutatóval. (…)
A Fertő-tó Barátai elnevezésű helyi civil mozgalom szerint nem vizsgáltak alternatív fejlesztési lehetőségeket és a helyi közösségek nem vettek részt átlátható módon a tervezési szakaszban. A kiadott építési engedély környezeti hatásvizsgálaton (KHV) alapul, amelyet jelenleg az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatósága vizsgál. (…)
A fentiekre hivatkozva kérjük az UNESCO Világörökségi Központot, hogy ösztönözze a Világörökségi Bizottságot a Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj felvételére a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára. Azonnali cselekvésre van szükség, hogy az említett világörökséget a jövő generációk számára megmentsük!
Végül a tiltakozások hatására - és mert az Unesco és az Európai Bizottság is vizsgálódni kezdett - a gigaterveket jócskán megkurtították, így az eredeti 32 milliárd forint helyett jelenleg 9 milliárd forintot szánnak a fejlesztésre.