Dróntilalommal próbálják jelentéktelenné tenni a Nemzeti Menetet – Magyar Péter szerint retteg a hatalom

Dömötör Gábor 2025-10-22 09:27:29
A honvédelmi miniszter katonai műveletet tervez pont akkor és pont ott, amikor és amerre a tömeg halad majd csütörtökön. 

A kormány október 23-ára olyan korlátozást vezetett be, amely megakadályozza, hogy a Nemzeti Meneten vonuló tömegekről légifelvételek készüljenek — írta Magyar Péter, a Tisza párt elnöke bejegyzésében. A politikus szerint a döntés „a legsötétebb kommunista időket idéző módon” próbálja eltitkolni a nyilvánosság elől, hányan vonulnak majd a fővárosban a kormányellenes rendezvényen. A tiltás időzítése nem véletlen, a drónrepülés pont a menet idején válna lehetetlenné.

Korábban a hivatalos szervek — az Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint a Honvédelmi Minisztérium illetékes főosztályai — már engedélyezték a légtér használatát október 23-ára, egészen 8.00 és 24.00 óra között. Ezek az engedélyek az Andrássy út, a Bajcsy-Zsilinszky út és néhány közeli utca fölötti drónrepülést tették lehetővé, így a mostani döntés nem új korlátozást hozott, hanem a korábban kiadott engedélyeket módosította.

A Honvédelmi Minisztérium Állami Légügyi Főosztálya kedden délután változtatta meg a határozatot: magyar idő szerint 12.30 és 15.30 óra között tiltják meg a légtér használatát, vagyis a Nemzeti Menet idején nem készülhetnének drónfelvételek. Az indoklás szerint éppen erre az időpontra és helyszínre „katonai művelet végrehajtása érdekében” eseti légtér kérelmet nyújtottak be. A Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter nevében kiadott határozatban az is szerepel, hogy „fellebbezésnek helye nincs”.

A Tisza elnöke élesen reagált a lépésre. „Rettegnek attól, hogy a Nemzeti meneten mindenféle zsarolás, fenyegetés nélkül sokkal többen lesznek, mint a Békemeneten” — fogalmazott Magyar Péter. Hozzátette: „Mi akkor is fel fogunk szállni, ha kell én fogom megnyomni a joystickon a gombot, ami fölviszi a drónokat, és meg fogja mutatni a tömeget. Ha ez szabálysértés, akkor vállalom.”

A csütörtöki nemzeti ünnep így nemcsak politikai demonstráció, hanem a  mostanában már megszokott kommunikációs ütközet is lesz. A kormány hivatalosan katonai műveletekre hivatkozik, az ellenzék viszont szerintük a nyilvánosság korlátozásáról van szó. A határozatokat és a módosításokat bárki megtekintheti, a vita ezzel együtt aligha csitul majd el az ünnep napján. Az pedig továbbra is rejtély, hogy milyen katonai műveletre gondolt a honvédelmi miniszter. Lehet, hogy „műrepülő-megtekintés” lesz, mint a Csinibabában. 

Fotó: Nemzeti Filmarchívum

 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A Somogy megyei közgyűlés visszavonta korábbi határozatát és ezzel kimondta, hogy nem létezett a TISZA-adócsomagja

A testület egyhangú szavazással helyezte hatályon kívül a februári döntést.

Miért fontos átgondoltan redőnyt választani?

Volt már olyan, hogy redőnyödet próbáltad leengedni egy zord esős napon, de csütörtököt mondott a rendszer?

Tárolásra fel: az akkumulátorok gyorsabban alakíthatják át az energiarendszert, mint sokan gondolják

Ausztrál és európai példák is azt mutatják, hogy az akkumulátoros energiatárolás egyre nagyobb szerepet játszik az áramárak csökkentésében.

Íme a gyereknapi programdömping Győrben

Ha ezekből nem találsz a hétvégére kedvedre valót, a hiba nem a mi készülékünkben van. 

Megyei Jogú Városok polgármesterei: a kormány tárgyaljon az önkormányzatokkal a szolidaritási adóról, hatásköri reformokról, ahogy ígérte!

A városvezetők arra kérik a Magyar-kormányt, hogy vizsgálja felül és mérsékelje a szolidaritási adót, hogy a városok kiszámítható, a feladataikhoz igazodó finanszírozást kapjanak a közszolgáltatások működtetéséhez.

Megnyílik az uniós pénzcsap: 6000 milliárd forintnyi forrás érkezik Magyarországra

Az Európai Bizottsággal kötött megállapodás nyomán felszabadulnak a korábban befagyasztott támogatások, a kormány csatlakozik az Európai Ügyészséghez.

Június elsején indul a Hecsei úti felüljáró felújítása Győrben

Két és fél hónapos munkára készülhetnek az autósok, a szerkezet hibáit több mint 500 millió forintos állami támogatásból javítják ki.

A munkaviszony megszüntetésének buktatói a Kúria határozata alapján

A munkajogi konfliktusok gyakran elhúzódó és összetett ügyek.

Így készülj fel a grillezésre: hogyan lesz felejthetetlen élmény?

Van valami egészen sajátos atmoszférája annak, amikor előkerül a grill.

Az ergonómia új dimenziója: a konyhai praktikum

A kényelmet szolgáló ergonómia fogalmával már találkozhattál irodabútorok vagy autós ülések kapcsán.

Új kerékpárút épül a Pápai út mellett Győrben - 2027-ben indulhat a kivitelezés

Megkezdődik a beruházás előkészítése, amely a biztonságosabb és fenntarthatóbb közlekedést szolgálja.

Formáljuk együtt Győr jövőjét – kérdőívet tett közzé az önkormányzat

A győriek június végéig mondhatják el véleményüket a város fejlesztési irányairól és zöld infrastruktúrájáról.

Megnyílt az új Tourinform Pont a Dunakapu téren Győrben

Június 1-től modern, mobil információs központ várja a turistákat a város egyik legforgalmasabb helyszínén.

Visszaeső árbevétellel és veszteséggel zárta az első negyedévet a győri Rába

Csökkentek az értékesítési számok a járműipari vállalatnál, ugyanakkor a vezetés szerint egy tudatos építkezés zajlik a cégnél.

Amit mindenki kipróbál, de senki sem magyarázza el igazán

A táplálékkiegészítők világa tele van olyan megoldásokkal, amelyek gyorsan népszerűvé válnak, mégis ritkán beszélünk róluk igazán érthetően.

Szombathelyre gurulnak a street food gasztronómia mesterei: a városi gyereknappal együtt jön a Food Truck Show

Ezen a hétvégén a nemzetközi ízeké lesz Szombathely főtere: május 29. és 31. között érkezik a magyarok kedvenc gasztro-karavánja, a Food Truck Show.

Fekete Dávid nem tudta, hogy Kecskés Cordula a Győr+-nál is dolgozott

Kohán Mátyás szerződéséről szerinte Dézsit kellene kérdezni - nagyjából ennyi jutott eszébe a csődbe ment médiavállalatról. 

Nyomoz a NAV az NKA 17 milliárdos támogatási csomagja miatt

A hatóság már korábban megkezdte a tanúkihallgatásokat.