Aki aggódott, hogy véget érhet a háborús veszélyhelyzet, most fél évre újra megnyugodhat - a békepárti kormány megint megszavazta

Dömötör Gábor 2025-10-21 11:17:00
De mi történik ha a budapesti csúcson végre békét kötnek a felek? 

Az Országgyűlés kormánypárti többsége 2026. május 13-ig meghosszabbította a háborús veszélyhelyzetet, így az országnak az áprilisi országgyűlési választás idején is rendkívüli jogrend alatt kell működnie. A javaslatot 127 képviselő támogatta, 56-an nemmel szavaztak. A döntés értelmében a járvány kezdetétől folyamatosan fenntartott állapot újabb fél évre érvényes, és ezzel együtt akár a választás utáni átmeneti időszakra is kiterjedhet. 

Fotó: unsplash.com

A veszélyhelyzet meghosszabbítása lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy rendeleti úton hozzon intézkedéseket a hatályos törvények megkerülésével. Ilyenek között szerepelhetnek akár a választókerületek újrarajzolása, valamint a gyülekezési és véleménynyilvánítási jogok korlátozása is. Ezt több civil jogvédő szervezet kifogásolja, akik azon a véleményen vannak, hogy a jogrend változásai nem állnak arányban a háborús helyzettel. t

A kormány álláspontja szerint a rendkívüli jogrend nem lesz hatással a választások lebonyolítására, és szerintük a választás az Alaptörvényben meghatározott időpontban zajlik majd le. Ugyanakkor a választási szabályok módosítása veszélyhelyzet alatt egyszerűbb lehet, rendeleti úton módosulhatnak a kampány -és gyülekezés szervezési szabályok, vagy akár a választópolgári jogok gyakorlása is. 

A választás után az új parlament megalakulásaval együtt is kihívás lesz az átmenet. Amennyiben az új összetétel nem biztosít kétharmados többséget, a veszélyhelyzet megszüntetéséhez elegendő lehet az egyszerű többség is. Mindeközben az is kérdéses, hogy az előttünk álló időszakban a jelenlegi kormány milyen módon él majd a hatalommal, ha élő rendeleti felhatalmazással rendelkezik.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Kedvezőbb megoldást kínál a GYHG az építési törmelék leadására Győrben

Országosan fizetőssé válik a hulladékudvari leadás, városunkban azonban továbbra is elérhető egy jóval olcsóbb lehetőség.

Tárlatvezetések és különleges kiállítások várják a látogatókat a győri Rómer Múzeumban, a kánikulában és utána is

A hétvégén is érdemes betérni az Esterházy-palotába, ahol az első kínai császár legendás agyagkatonái mellett több időszaki tárlat is várja az érdeklődőket.

A gyűlöletnek nincs helye a közéletben – a Védvonal lépett a Kovács Ákost gyalázó kommentek miatt

A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint elfogadhatatlanok azok a hozzászólások, amelyek az énekes súlyos betegségéről szóló hír alatt jelentek meg.

Átadták a 2026-os Szent László-érmeket Győr díszközgyűlésén

Négy, a város kulturális, sport- és közéleti életében kiemelkedő munkát végző személyiség vehette át az elismerést a Szent László Napok alkalmából.

Elhunyt Völler László, ismert szombathelyi vendéglátós

Jövő héten csütörtökön tartanak emlékező misét. 

Öntsünk tiszta vizet az azbesztes pohárba: szennyezett szerpentinitet találtak több győri útszakaszon, de a polgármester szerint nincs közvetlen egészségügyi veszély

A murvás utak tiszták, de több, 2020 előtt épült aszfaltos úton azonosították az osztrák eredetű kőzúzalékot, amely hosszú távon milliárdos beavatkozást tehet szükségessé.

Ha valami még hiányzott a nyárból: országjárásra indulnak Orbán digitális harcosai 

Miközben a Fidesz történeténelmi választási vereségét próbálja feldolgozni, a kampány csodafegyverének szánt Digitális Polgári Körök most épp közösségszervezésbe kezdenek.

Százezer forinttal tolja meg több százezer gyermek tanévkezdését a TISZA-kormány - éles váltás jon az iskolakezdési támogatásokban

A Fidesz-kormány éveken át az előrehozott családi pótlékot nevezte segítségnek, miközben a határon túli magyar családok ennél nagyságrendekkel nagyobb támogatást kaptak.

Az ELTE szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium is csatlakozott a chilei Vera C. Rubin Obszervatórium tízéves égboltfelmérő programjához

A program az égbolt eddigi legátfogóbb és legambiciózusabb felmérését ígéri az univerzum történetének jobb megértéséhez.

Egy hétre egyetemisták lehettek az általános iskolások - saját jövőjüket fedezhették fel a Győri Gyerekegyetem résztvevői

Robotok, mesterséges intelligencia, sárkányhajózás és saját ötletek a jövő felsőoktatásáról.

Mától drágább lesz a Temu-rendelés: életbe lépett az új uniós vám

Nem csomagonként, hanem termékkategóriánként kell megfizetni az új, 3 eurós díjat az EU-n kívülről érkező, 150 euró alatti küldemények esetében.

Kiszáradó Velencei-tó: nem vízhiány van, hanem alkalmazkodási válság

A vízpótlás önmagában nem oldja meg a problémát.

Természetvédelmi fejlesztésekkel védik a mocsári teknősök élőhelyét Gyirmótnál

Holtágrekonstrukció, új pallósor és természetbarát fejlesztések segítik a fokozottan védett faj megőrzését a Holt-Rába térségében.