Még saját önkormányzatait is feláldozná a Fidesz, csakhogy szétterítse a felelősséget

Bazsó Bálint 2020-11-17 14:36:00
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a kormányzati szócsőben tett kijelentése az önkormányzati adók elvonásáról nem véletlen elszólás, hanem tudatos kommunikációs lépés a kormányzat részéről. Egyrészről jól illeszkedik az utóbbi évek, évtizedek önkormányzatiságot leépítő kormányzati narratívájába, másrészről kiválóan alkalmas a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos bénázás miatti felelősség szétterítésére.

Ez itt egy véleménycikk, ami nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját. Vitáznál velünk? Küldd el az írásod nekünk!

Parragh a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt mondta, hogy Orbán Viktornak azt tanácsolta, két évre engedjék el az iparűzési adót, illetve további, önkormányzati hatáskörbe tartozó adónemek mértékének befagyasztását, így például az ingatlanadót, az idegenforgalmi adót, az építményadót és a kommunális adót is.

Az iparkamara örök elnöke nem először bizonyította már, hogy szívesen vállalja a rá osztott szerepet és beszél égbekiáltóan nagy ostobaságokat - lásd gimnáziumbezárási terveit - de legújabb ötletével még eddigi színes tevékenységét is képes volt elhalványítani.

Természetesen Parragh László is tudja, hogy ez az ötlet a már most kivéreztetett önkormányzatok végét jelentené. 

Azt persze nem tudjuk, hogy Parragh Lászlót érdekli-e, de azért jegyezzük le: Ezekből az adókból olyan semmiségeket végeznek el az önkormányzatok, mint például az utak, közterületek fenntartása, a helyi tömegközlekedés és az óvodák, iskolák, közművelődési intézmények működtetése, de ebből gondoskodnak az alapfokú szociális és egészségügyi ellátásról, helyi közbiztonságról, és még egy sor olyan területről, ami az élet alapvető színtereit jelenti.

Önmagában persze a kereskedelmi és iparkamara elnökének véleménye és kirívó inkompetenciája legfeljebb megmosolyogtató közjáték lenne, ám az utóbbi idők önkormányzatokat sújtó intézkedései miatt kijelentései sajnálatos módon nagyon is beleillenek a kormányzati narratívába.

Egy olyan narratívába, ahol a mindent benyelő, központosító állam osztja szét az erőforrást, irányít, de legfőképp: jelen van. Ahol az önkormányzat már nem egyéb, mint falunapi pálinkázások és március 15-i rendezvények megszervezője, ám a valódi döntések már a mindenható államtól függnek. 

Az iskolai tanszertől kezdve a kátyúzásig, minden. 

Vagyis minden a túlterjeszkedő államnak köszönhető, és oda visszavezethető. Ahol a polgármesterek kellő tisztelettel és alázattal köszönik a képviselő úrnak és asszonynak a járdafelújításra és szociális étkeztetésre kapott állami támogatást, és ahol a legkisebb falusi kocsma és közért is a kormányzati üzenetektől hangos. Ez a világ már sok helyen működik, ám ha a fenti ötlet megvalósul, még inkább általános lesz.

Ugyanakkor Parragh kijelentésének időzítése és annak helye sem véletlen.

A kormányzat kezéből egyre jobban kicsúszó járványhelyzet ugyanis épp az elmúlt tíz év központosítása miatt rendkívüli mértékben ráéghet a Fideszre. Ezt a felelőséget pedig szét kell teríteni, ehhez pedig a már most sok helyen reménytelenül eszköztelen önkormányzatok - gondoljunk csak gépjárműadó elvételére vagy a nettó tébolyt jelentő ingyenes parkolás erőltetésére - a legjobb alanyok, azok, akik az iparkamara elnöke szerint az ingatlan-, idegenforgalmi, és az iparűzési adón csücsülnek.  Ebben a játékban pedig még a saját párttársaik által irányított, fideszes falvak, városok elbizonytalanítása, elidegenítés, sőt, feláldozása sem jelent túl nagy áldozatot a kormánypártok számára.

Magyarul a kormányzat úgy tudja gyengíteni a magyar közgondolkodásban még mindig rendkívül népszerű önkormányzatiságot és annak eszméjét, hogy saját felelősségét rátolja azokra, akiket korábban épp ő tett eszköztelenné. Ezzel pedig megágyazva egy újabb elvonásnak, vagyis újabb központosításnak.

A maga nemében mesteri terv.

Szólj hozzá!

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!

Indul az idei OviKori Győrben

A 2024 szeptemberében indult oktatási program keretében, eddig Győr és az agglomeráció 8 intézményének 256 óvodása tanult meg korcsolyázni a szezonban.