„Közösségi- és oktatási tér kialakítására keres helyszínt a Freeszfe Egyesület, miután a politikai fronttá vált hetedik kerületi épület bérleti jogáról, a szemeszter végével, lemondunk"
– szerepel az Egyesület keddi közleményében.
Mint írják, a továbbra is bázisdemokratikus keretek közt működő, autonóm, független közösség döntésének célja az SZFE 155 éves szellemiségéhez és hagyományaihoz méltó környezetet teremteni az alkotóműhelynek és a kezdetét vett munkának.
„Kiköltözésünk a zeneiskola ügyének megoldását ugyan nem biztosíthatja, de a vezetőségükkel közös reményeink szerint a növendékeket és mestereket övező támogatás kitartása eredményre vezet majd."
Az oktatás folyamatosságát garantálni hivatott Várkonyi Alapítvány a szemeszter végét tűzte ki az eredetileg határozatlan idejű szerződés felbontására.
„A Freeszfe Egyesület tagjai, oktatók és hallgatók, a Molnár Antal Zeneiskola vezetőségével folytatott egyeztetések alapján, velük közösen bíznak abban, hogy a politikai intermezzo, amelyről mindkét intézmény a sajtóból értesült, nem volt teljesen hiábavaló: kitartó társadalmi nyomás hatására a fenntartó tankerület és az önkormányzat az eddigieknél talán intenzívebben törekszik majd egy olyan konstrukció kialakítására, mely által a zeneiskola ügye rendeződhet"
– zárják a közleményt.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
De miért kell költözzön az Egyesület?
A 444 közölt egy részletes beszámolót a Damjanich utcai épület körüli állapotokról. Mint írják, a korábbi, fideszes vezetésű erzsébetvárosi önkormányzat a szóban forgó épületet 700 millióért újíttatta fel, melyet a kerületben népszerű Molnár Antal Zeneiskolának szántak. A 2019-ben megválasztott baloldali városvezetés viszont azt mondta, hogy ők nem adják át a Kliknek a kerületi lakosok pénzéből felújított házat, hanem nyilvános pályázatot írtak ki, amelyet a fedél nélkül maradt SZFE-sek nyertek meg.
Erre a hírre reagált az iskola egy múlt heti közleményben:
„A VII. kerületi Molnár Antal Zeneiskola vezetősége, tanári kara, szülői munkaközössége és mintegy 600 tanulója megdöbbenve és elkeseredve vettük tudomásul, hogy a tegnapi napon az Erzsébetvárosi Önkormányzat a tulajdonában álló Damjanich u. 4. szám alatti ingatlant előzetes értesítés nélkül a Várkonyi Zoltán Alapítvány részére adta át használatra”
– írták, hangsúlyozva a megdöbbenés okát, miszerint
„az épületet 2019-ben kimondottan a zeneiskola számára, zeneoktatási tevékenységre alkalmassá téve újíttatta fel az akkori önkormányzat.”
A Freeszfe Egyesület egyetlen pályázóként nyerte el a Damjanich utcai épület bérleti jogát, amelyért egyébként nem kevés pénzt,
havi 2 milliót kell fizetnie az adományokból gazdálkodó volt SZFE-seknek.
„Erzsébetváros önkormányzata büszke arra, hogy befogadhatja ezeket a fiatalokat, és ezzel hozzájárulhat ahhoz, hogy a magyar művészek következő generációját és alkotásaikat megismerje a világ"
– jelentette be akkor a VII. kerület önkormányzata.
Az ünnepélyes átadón Niedermüller Péter DK-s polgármester fogadta az SZFE-seket, aki egy korábbi közleményben hangsúlyozta, hogy
„sem a korábbi, sem a jelenlegi kerületvezetés működése alatt nem született olyan határozat, amely szerint az épületben a Molnár Antal Zeneiskola fog működni”,
ám a Közbeszerzési Értesítőben olvasható, hogy az önkormányzati cég által 2019. áprilisában kiírt közbeszerzés tárgya egyértelműen a „Damjanich u. 4. szám alatti épületben zeneiskola kialakítása”.
A Freeszfe Egyesület azonban nem tudott a zeneiskola háttértörténetéről, akik szolidaritásból, közös megegyezéssel lemondtak az épületről.