„A szombathelyi Sportliget fejlesztése” című európai uniós finanszírozású projekt befejeződött - írja a városháza sajtóközleménye.
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata jóvoltából a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében megvalósuló projektben a szombathelyi lakosok által közkedvelt Sportligetben a rekreációs övezet zöldfelületi fejlesztése és a meglévő szabadidős célú létesítmények komplex megújítása valósult meg a Széchenyi 2020 program keretében.
A területen található sportpályák felújítása, bővítése a beruházás kiemelt eleme volt, továbbá megépítésre került egy új szolgáltató épület is. A meglévő salakos labdarúgó pályákat teljes körűen felújították és bővítették, valamint egy új pálya kialakítására is sor került nyugati irányban. Egy 4 méter magas és 22 méter széles labdafogó háló került a kapuk mögé, továbbá egy lelátó kivitelezésére is sor került. A futballpályáktól keletre egy 3500 m2-es területen piknikező zónát jelöltek ki. A megújult Sportliget teljes területén közel 260 fa és több mint 13 ezer cserje került kiültetésre. A teniszövezetet felújították, a meglévő épület bővítésével új öltöző, raktár és igazgatási funkcióval ellátott épületet létesítettek, melyhez karbantartó udvar és salaktároló került kialakításra. A bővített épület közelében 6 darab téli lefedésre alkalmas teniszpályát újítottak fel. Megújult a kosárlabdapálya, mely alkalmas streetball játékra is. Kosárlabda palánkokat, padokat és hulladékgyűjtőket helyeztek ki.
Egy központi dísztér is kialakításra került, amely kiindulópontja a rekreációs övezetnek. Itt épült a területet ellátó vendéglátó egység öltözési-tisztálkodási lehetőséggel, kölcsönzéssel. A dísztértől keletre pihenő-bemutatókert létesült a korábbi kihasználatlan, üres területen. Itt a felnőttek és az idősebbek pétanqueot, lengőtekét, pingpongot és sakkot játszhatnak. Új épület létesült esőbeálló és szabadtéri pihenőhely funkcióval. A szabadtéri fitneszpark a sétány és a patakpart mentén kialakított „kocogány” találkozásánál került kialakításra. A területen szabadtéri tornaeszközöket helyeztek el. Aszfaltozott, döntött felületű, szabványos méretű, 1300 m2-es és 200 méter hosszú görkorcsolyapálya létesült, amely a versenyszerű görkorcsolyázásra is alkalmas. A pályát a keleti irányban a társasházak felé 3 és fél méter magas, zajvédelmet is biztosító mászófal övezi 33,4 méter hosszan. A boulder mászófalat horizontális mászásra alkalmas felülettel és akadályokkal alakították ki.
A projekt megvalósítása során az akadálymentesség kiemelt szempont volt. A beruházás keretében akadálymentes gyalogos kapcsolat jött létre a Csónakázó-tó területével az Arany-patakon keresztülívelő gyalogoshíd megépítésével. A fogyatékkal élők által igénybe vehető tornaeszközök, játéklehetőségek kerültek elhelyezésre, melyek megközelítése a használó fizikai, érzékszervi és szellemi fogyatékosságának mértékétől függetlenül is kényelmesen, a parkoló zónától biztosított.
A rekreációs zóna várhatóan megnövekvő igénybevétele miatt a parkolási terület nagysága, a férőhelyek száma is növekedett, a meglévő parkolók felületét átépítették, autóbusz- és mozgássérült parkolóval is kiegészítették.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy a beruházással voltak azért gondok, és ezzel kapcsolatban szakértőt is ki kellett rendelnie az új városvezetésnek.