A napokban kezdték meg az első fűnyírásokat a városban, így a nemrégiben 1 milliárd 200 millió forintból felújított Sportligetben is. Az azonban lassan mindenkinek szemet szúrt, hogy a ligetben nem egységes a fű hossza, vagyis vannak olyan területek, ahol lassan égig ér a zöld. De mi ennek az oka?
Hogy ezt megtudjam, levelet írtam a terület felújításában konzorciumi partnerként részt vevő Prenor, parképítő cégnek, ahonnan a cég ügyvezetőjétől, Izer Gábortól rövid időn belül jött is a válasz.
Izer válaszában azt írja, hogy
a Sportliget területén természetközeli, vagy más szóval biodiverz park került kialakításra.
Ennek lényege röviden, hogy a természetes, vagy a természetest utánzó növénytársulásokat alkalmaz a parkban, különböző életformájú növényeket használ nagy faj és fajtagazdagságban. Ez a
Sportligetben 64 fajta, összesen 259 darab fa; 170 fajta, közel 14.000 darab cserje; 500 fajta, közel 65.000 darab évelő növény; 100 fajta, nagyjából 140.000 darab hagymás növény elültetését jelentette.
Ugyan ez az alapkoncepció érvényesül a füves területeken is, azaz nem egy folyamatosan rövidre nyírt, gyommentes pázsit létrehozása volt a cél, hanem egy fajgazdag gyep kialakítása. Így a pázsitfű félék mellett még 300 fajta mezei virág magja lett elvetve a területen, amihez több mint
18 kg virágmagot használtunk fel.
A tervező a gyepes területnek többféle funkciót szánt, így a Sportliget üzemeltetőjének, a Szombathelyi Sportiskola és Sportközpontnak, annak fenntartását is több féle módon kell végeznie, ezért van az egyes területeken különféle gyakorisággal nyírva a fű:
Intenzív gyepfelület: ilyen gyepfelület van a burkolatok mentén, illetve a ligetben körbe egy futóösvény került kialakításra, ezt is intenzív módon kell kezelni. Ezeken a részeken, időjárástól függően, a füvet heti-kétheti rendszerességgel kell nyírni.
Extenzív gyepfelület: ilyen gyepfelület van a sportpályák környékén, a parkoló melletti „nagyrét", illetve elszórva néhány kisebb területen. Ezeket a részeket tavasszal kétheti, később havi rendszerességgel kell nyírni.
Virágzó rét: ez gyakorlatilag a Kalandváros Déli kerítése és az Aranypatak közti részen, a Kalandváros és a görkorcsolya pálya közti területen, valamint a görkorcsolyapálya környékén helyezkedik el, de ebbe a részbe is vannak belenyírva intenzív és extenzív területek. Ezeket a területeket gyakorlatilag úgy kell kezelni mint egy kaszálót, azaz egy évben 2 alkalommal kell kaszálni, egyszer júniusban, egyszer novemberben. Hozzá tartozik még, hogy kaszálás után a levágott füvet nem szabad azonnal elhordani a területről hanem várni kell, amíg megszárad, hogy a magok kiperegjenek belőle. Ez egy nagyon látványos rész, mivel a ritka nyírás miatt rendkívül sok vadvirág nyílik benne, most például pipacs, búzavirág, margaréta stb., illetve különféle rovaroknak ad otthont.
A fű tehát nem hanyagságból nincs lenyírva a Sportliget egyes területein, hanem azért, hogy a biológiai sokféleséget minél inkább be tudja mutatni, illetve meg tudja őrizni a park.
A Sportligettel kapcsolatban most is folyik egy vizsgálat, a város ugyanis kifogásolta az átadott létesítmény egyes elemeit. A problémák a salakos focipályákkal kezdődtek, ahol egy nagyobb eső után bokáig állt a víz. Ezután a teniszpályákra is panasz érkezett, ahol az alapvonalak mellé közvetlenül kerültek kapcsolószekrények és kandeláberek, használhatatlanná téve így azokat. Sőt a kivitelező levonulása után még 25 tonna salakot kellett ráhordania az üzemeltetőnek a teniszpályákra. Mindezek ellenére két nappal a tavalyi önkormányzati választások előtt Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), több fideszes képviselő társaságában átadta a ligetet.
Az Éljen Szombathely! városvezetés azonban korábban azt mondta, hogy egyetlen közpénzen fizetett beruházás sem készülhet el silány minőségben, így vizsgálatot kezdeményeztek azért, hogy megállapítsák, kinek a felelőssége az, hogy liget ilyen hibákkal lett kivitelezve.