Ahogyan arról beszámoltunk, a kormány engedve a nyomásnak, mégis visszahozza a kedvezményes öt százalékos lakásáfát. A döntés természetesen hatással van a piacra is.
Vincze Krisztán, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, bár a részletszabályok még nem ismertek, a lépéssel egészséges szintre hozható az újépítésű ingatlanok aránya a piacon. A szakértő arra számít, hogy a döntésnek köszönhetően a kínálat megnövekszik majd,
ám mivel a kereslet is jelentős - áresésre kevésbé lehet számítani.
„Ezzel kapcsolatban látni kell, hogy a kedvezményes lakásáfának köszönhetően a fejlesztőknek megérte építkezni, mert a kisebb adóteher mellett kellő hasznot tudhattak magukénak. Viszont ahogy megszűnt ez az intézkedés, drasztikusan bezuhant az építési engedélyek száma, mert a 27 százalékos áfával jóval drágább lett a végösszeg, és a beruházóknak már kevésbé érte meg belevágni ilyen projektekbe” – magyarázta a szakértő.
30 ezer lakás is épülhet majd évente
Vincze Krisztián felhívta rá a figyelmet, hogy Magyarországon jelenleg rossz az újépítésű ingatlanok aránya. Példával szemléltetve azt mondta, hazánkban négymillió ingatlan van és minden évben – tegyük fel - 40 ezer épül, akkor 100 évbe telik, mire teljesen megújul az állomány. Ehhez képest viszont sok-sok esztendőn át tízezer lakás sem épült itthon.
„Ahhoz, hogy egy egészséges szintet érjen el az újlakás-piac, évente körülbelül 30 ezer ingatlannak kellene elkészülnie. Erre minden esély meg is van, hiszen a kedvezményes lakásáfával kapcsolatban korábbról vannak jó tapasztalataink, bár mivel az intézkedés időkorlátos, kérdéses, hogy hosszú távú fejlesztéseket mennyire indukál”
– magyarázta, hozzátéve, a részletszabályokról egyelőre nem tudni, ezért a piaci szereplők üdvözölnék, ha a kormány minél előbb ismertetné azokat.
A GV Hitelközpont vezetője szót ejtett arról is, jellemzően a fővárosban, nagyvárosokban épülnek új társasházak, hiszen itt van rá fizetőképes kereslet, ez a tendencia pedig várhatóan nem fog megváltozni.