A járvány terjedése, a kénytelen otthoni összezártság növeli a kapcsolati és családon belüli erőszak esélyét. Nem nehéz ezt megérteni, hiszen az otthonokban, a lakásokban lényegében hetekre összezárt párok, családok tartózkodnak. Ha a nő már eleve olyan kapcsolatban élt, hogy rendszeres volt a bántalmazás, minden bizonnyal most gyakoribbá válnak az ilyen esetek. Ezt erősíti meg Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat vezetője is, aki pénteken elmondta, hogy megugrott a telefonhívások száma az utóbbi hetekben.
Az otthon falai nem biztonságot adnak, hanem fokozzák a bántalmazó bátorságát. Egy bántalmazott nő a mostani helyzetben, még kiszolgáltatottabbá, tehetetlenné válik, hiszen kevés kilépési lehetősége van a jelenlegi karantén-szituációból.
A jelenség általános voltát bizonyítja, hogy egyre több országban jelzik, a segélyvonalak forgalmának rendkívüli növekedését. Tapasztalatok szerint az áldozatok már sms-ben és e-mailben vagy a Facebook segítségével is jelzik az eseteket a különböző segítő szervezetek felé.
Ilyen tapasztalatokról számolnak be pl. Spanyolországban, Franciaországban vagy Cipruson. Hazánkban a az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat igazgatója jelentette be, hogy a korábbiakhoz képest jelentősen emelkedett a központ felé érkező hívások száma, és ennek további növekedésére számítanak.
Szerencsére az innovatív, jó gyakorlatok száma is emelkedik: különböző információs kampányok indulnak, van, ahol az esetek online bejelentésének lehetőségét biztosítják, továbbá növekszik az online támogató pszichológiai és pszicho-szociális szolgáltatások köre is.
Spanyolországban például nem jár büntetés a kijárási szabályok megszegésért, ha egy nő bántalmazás bejelentése miatt hagyja el otthonát. Andalucia tartományában 680 patikát vonnak be abba a kezdeményezésbe, amelyben, ha egy nő, segélykérő kódként, a "maszk19"-et kéri a gyógyszertárban, akkor a személyzet tudja, hogy egy bántalmazott kér segítséget ilyen formában, és aktivizálni tudja a jelzőrendszert. Az olaszországi Trento egyik ügyésze úgy rendelkezett, hogy családon belüli erőszak esetén a bántalmazónak, és nem az áldozatnak kell elhagynia az otthonukat.
Németországban, a zöldpárti Katrin Göring-Eckhard szólította fel a kormányt, hogy a vírushelyzet miatti, lényegében otthoni csapdába esett nők megóvására biztosítson pénzt védett lakások vásárlására. A képviselőnő továbbá sürgeti a hatóságokat, hogy fontolják meg a jelenleg épp üres szállodák és vendégházak átalakítását, és tegyék lehetővé, hogy ezek a helyek is rendelkezésére álljanak a bántalmazott nők befogadására.
A szomszédos Ausztriában a kormány két nő tagja az igazságügyi miniszter és az integrációért felelős miniszter együtt hívták fel a figyelmet arra, hogy a mostani krízishelyzet növelheti a családon belüli erőszakos esetek számát. Az osztrák Igazságügyi Minisztérium a bejelentések és eljárások menetét tervezi hatékonyabbá tenni, továbbá tájékoztató kampányt indítanak a megelőzést segítve, például bevásárlóközpontokban.
Vannak tehát jó és innovatív példák, megoldási lehetőségek, amelyek hatékonyabbá tehetik a kapcsolati és családon belüli erőszak rejtett eseteinek feltárását, bejelentését. Ne felejtsük el: a karantén sem adhat lehetőséget a bántalmazóknak, most még hatványozottabban fel kell lépniük a hatóságoknak az előforduló esetekben.
Az erőszakos elkövetőket el kell távolítani, a nők és gyermekek védelmét a karantén sem áshatja lát. Fontos lenne, hogy a bejelentéseket elektronikus úton is meg lehessen tenni, meg kell növelni a segélyvonalaknál dolgozó munkatársak számát, online tanácsadást, chat-szolgáltatásokat kell biztosítani.
Pár napja már Novák Katalin is megszólalt az ügyben, ami örvendetes. Az viszont kevésbé örömteli, hogy az online elérhetőség biztosításán túl más intézkedéseket nem tett a kormány. Pedig, ahogyan a fenti példák is mutatják, bőven van tere a jogi és technikai jellegű innovációnak.
Mindent el kell követnünk azért, hogy ne legyenek újabb áldozatok!