Jó ideje magában árválkodik Szombathely és Vép között egy szélerőmű. Az erőművet 2005-ben, 3 évnyi előkészítő munka után állították fel. Szenzáció is volt a környéken, sokan direkt csak azért autóztak el akkor arra, hogy közelről is megcsodálják a turbinát.
Az idő aztán haladt, és a tervből, miszerint egy 16 szélerőműből álló park állna majd Vép határában, nem lett semmi.
De, hogy miért nem lett semmi, azt már a Szélerőmű Vép Nonprofit Kft. képviselőjétől, Piller Rudolftól kérdeztük.
2005 októberétől indult meg a szélerőművünk éles üzeme. Magát a parkot három ütemben szerettük volna megépíteni. Ennek volt az első üteme az az egyetlen erőmű, ami ma is áll. A második ütemben három darabbal bővültünk volna, a harmadik ütemben pedig megépült volna mind a tervezett 16 darab turbina.
Még mielőtt tovább megyünk, miért pont Vép?
2002-ben indult egy program, egy úgynevezett KÁT, vagyis Kötelező Átvételi Tarifa program, amiben mi is részt vettünk. Az Európai Unió Phare-CBC pályázatán 90% vissza nem térítendő támogatást nyertünk erőműépítésére és üzemeltetésére. A helyszín kiválasztásánál fontos volt hogy védett természeti érték, nemzeti park, látkép ne károsodjon, legyen szeles a vidék, és az is, hogy legyen csatlakozási pont.
Bocsánat a laikus kérdésért, de csatlakozás mihez?
Egy erőmű termelését valahova le is kell adni, vagyis hálózatba kell kapcsolni. Ezen a területen pedig az ÉDÁSZ hálózata alkalmas volt a villamosenergia fogadására. Na meg akkor még ott élt kollégám, Boldizsár Sándor, aki ismerte a helyi viszonyokat, szóval ezért terveztük a szélerőmű-parkot Vépre.
Csak a lokálpatriotizmus szülte a városi legendát, hogy ez a szélerőmű volt az első az országban, vagy tényleg ez volt az?
Sajnos ki kell hogy ábrándítsam, nem ez volt az első. Az első közcélú hálózatra kapcsolt szélerőművet – ami egyébként ugyanilyen tipusú – Kulcs településen állították fel 2001-ben.
Mit tud egy ilyen erőmű, és egyáltalán van, vagyis lenne létjogosultsága, hiszen jelenleg a magyar kormány a napenergiát részesíti előnyben olyannyira, hogy szélerőmű építésére még engedélyt sem ad ki?
Létjogosultsága van, vagyis ahogy Ön is fogalmazott lenne. Persze van a napenergiának is. Azt gondolom, hogy a kettő nem lehet meg egymás nélkül. A naperőmű akkor is termel, amikor borús az idő, hiszen valamennyi napsütés akkor is van. Éjszaka viszont már nem. A szél azonban fúj éjszaka is, amikor a Nap már nem süt. A napkollektor-park hátránya, hogy sokkal nagyobb termőterületet vesz el, mint egy szélturbina. A naperőművek termelése könnyebben tervezhető.
Mennyi energiát termel a vépi turbina?
Évente közel 1 000 000 (egymillió) kilowattórát, ami 4-500 közepes méretű családi ház villamosenergia-igényének felel meg
Miért fontos a kiszámíthatóság?
A villamosenergiát nem lehet tárolni. A termelést és a fogyasztást tehát össze kell hangolni. A nagy fogyasztók előre kötelezően ú.n. menetrendet kell, hogy készítsenek, hogy mennyi lesz a fogyasztásuk, ill. a termelőket is, menetrend adásra kötelezik. A termelés és a fogyasztás összehangolását a rendszerirányító végzi, ha szükséges, leszabályozza valamelyik erőművet, vagy hiány esetén kiegyenlítő energiát vásárol.
Most nem támogatja a kormány a szélerőműveket azt tudjuk, de miért állt le végül a vépi szélerőmű-park építése?
Ahogy korábban is mondtam, 2005-ben állítottuk üzembe a meglévő turbinát. Aztán megváltoztatták a villamosenergiatörvényt. 2006 előtt ugyanis a megújuló energiákat a lehető legmagasabb piaci áron kellett átvenni. Biztos volt a piac, biztos volt az árbevétel, ezt szüntették meg. Így a szabadpiacra kerültünk, ahol a nem menetrendezhető villamosenergia értéktelen. A csúcsidőben, gyorsan rendelkezésre álló villamosenergiának van csak igen magas ára. A szél viszont legtöbbször nem ilyenkor fúj, így nem volt értelme folytatni a beruházást, de a szélerőmű beruházások központi leállítása miatt nem is kaptunk rá engedélyt.
Meddig pörög még Vép mellett a szélkerék?
2030-ig szól az élettartama, hogy utána mi lesz vele, pillanatnyilag nem tudni. Valószínűleg ócskavasként végzi. Sok jót nem várok az elkövetkezendő évektől már, ami a zöld energia magyarországi térhódítását illeti.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.