A koronavírus miatti leállás által okozott várható gazdasági válság enyhítésére mind önkormányzati, mind kormányzati szinten hoztak már intézkedéseket.
Győrben például múlt szerdán Dézsi Csaba András polgármester – még karanténba vonulása előtt – ötpontos intézkedéscsomagot jelentett be, mutatjuk:
- Az önkormányzati tulajdonú helyiségek albérletbe adása esetén az albérleti díj nem haladhatja meg a bérleti díjat.
- Az önkormányzati tulajdonú szociális bérlakások bérleti díját elengedik, 2020. április 1. – augusztus 31. között, illetve a veszélyhelyzet megszűnéséig.
- 50%-kal csökkentik az önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek bérleti díját 2020. április 1. – augusztus 31. között, illetve a veszélyhelyzet megszűnéséig. A rendelkezés alól kivételt képeznek az élelmiszerüzletek, drogériák, gyógyszertárak, dohányboltok, sorsolásos játék, fogadások, távszerencsejáték és lottójáték értékesítésével foglalkozó üzletek, bankok, biztosítók, pénzügyi szolgáltatók. A bérleti díj mérséklésének igényléséhez kérelmet szükséges benyújtani a Győr-Szol Zrt.-hez.
- Az idegenforgalmi adó mértéke 2020. április 1. – augusztus 31. között, illetve a veszélyhelyzet megszűnéséig személyenként és vendégéjszakánként 0,- Ft.
- Polgármesteri kérésre a Győr-Szol Zrt. 50%-kal csökkenti a bérleti díjakat a Herman Ottó utcai Vásárcsarnokban 2020. április 1. – augusztus 31-e között, illetve a veszélyhelyzet megszűnéséig.
Már ezeknek az intézkedéseknek a finanszírozása is fejfájást okozhat, főleg ha azt vesszük alapul, hogy az idei egyébként is egy olyan költségvetés volt, ahol a nadrágszíj meghúzását helyezte előtérbe a város új vezetése. Arról nem számolt be a polgármester aznap, hogy ezek az intézkedések mennyibe fognak kerülni pontosan a városnak, így csak becsülni lehet. (Megkérdeztük a Polgármesteri Hivatalt a pontos számokról, amint megkapjuk őket, frissítjük majd a cikket.)
Az idegenforgalmi adóből érkező bevétel egész évre 200 millióra rúg, ennek nagyobb része folyhatott volna be a kérdéses tavaszi-nyári időszak alatt. A bérleti díjakkal kapcsolatban a költségvetésben „Önkorm.i tulajdonú lakásokkal, nem lakáscélú bérleményekkel összefüggő bev.-kiad. beépítése (GYŐR-SZOL Zrt., technikai tétel)” címszó alatt 1,9 milliárd forint szerepel, nyilván ennek az összegnek egy jelentős része esik ki. Ugyanígy nem tudni egyelőre, hogy a várható gazdasági válsággal hogyan alakul majd az iparűzési adó összege.
Közben persze – ahogy azt a polgármester a nekünk adott interjúban is megjegyezte – a kiadások csökkennek valamelyest, hiszen egy sor rendezvény elmarad, vagy más formában valósul meg, de pontos számokat egyelőre erről az oldalról sem tudunk.
A kormány intézkedései egymilliárdot biztos elvonnak
Nem csak az önkormányzat, de a kormány is válságkezelő üzemmódban van, a sok döntés között pedig akad pár olyan, amely szintén negatívan érinti az önkormányzatok költségvetését. A kormány ugyanis a koronavírus elleni harc ellen létrehozott egyik alapot az önkormányzatokhoz befolyó gépjárműadóból finanszírozza, miközben a parkolás is ingyenessé tette az egész országban.
A gépjárműadó elvonása Győrben 550 millió forintos, parkolás ingyenessé tétele pedig közel 350-400 millió forintos kiesést jelent a városnak. Nagyságrendileg ez az összeg például a város bölcsődéinek egész éves működését fedezné.
(A parkolás esetében nyilván az év első három hónapjában fizetett parkolási díjakat le kell vonni a költségvetésben jelzett összegből.)
Kérdeztük a polgármestert arról, hogy mi a véleménye a kormány intézkedéseiről, mennyire okoz ez gondot a városnak, amint kapunk választ, jelentkezünk.
FRISSÍTÉS: A polgármester korábban egy kommentben már reagált erre a témára, miután valaki Facebookon az önkormányzatokat ért „újabb megszorításról” kérdezte. Ott azt írta: „Nem értem, hogy milyen megszorításról tetszik beszélni?! Mi is történt? Elengedték a súlyadót. Ezt elég furcsa megszorításnak mondani. Talán inkább adókedvezmény az embereknek. Eltörölték a felszíni parkolási díjat. Furcsa számomra, hogy ez ellen tiltakozik, hiszen ezzel is a lakosság pénzügyi terheit csökkentették. Tehát, megszorítás semmilyen formában nem történt. Önt félrevezette, aki ezt mondta.”