Donald Trump és a támogatói teljes mértékben azonosultak a fasiszta politikával, mondta az Independentnek Jason Stanley, a Yale egyetem filozófia professzora. Stanley fő kutatási területe a fasizmus, amelyről két éve egy hosszabb könyvet is kiadott. A professzor azt mondja, hogy Trump betegsége rámutatott arra, hogy az elnök és a republikánusok úgy kezelték az egészet, hogy közben Trumpot minél erősebbnek próbálták bemutatni. Stanley szerint erre azért volt szükség, mert a fasizmus elméi szerint a vezető és az állam egy és ugyanaz, ezért Trump gyengesége az USA gyengeségét is jelentené számukra.
Trump emellett már régóta megkérdőjelezte a vírus súlyosságát, annak ellenére, hogy az általa vezetett országban már több mint 200 ezer áldozatot szedett a járvány. Az amerikai elnök mégis azt tweetelte, amikor elhagyta a kórházat, hogy nem kell félni a Covidtól, amiért rengeteg kritikát is kapott, hiszen olyan kezeléseken esett át, amilyenre az átlag amerikaiaknak esélye sincs.
null
I will be leaving the great Walter Reed Medical Center today at 6:30 P.M. Feeling really good! Don't be afraid of Covid. Don't let it dominate your life. We have developed, under the Trump Administration, some really great drugs & knowledge. I feel better than I did 20 years ago!
Stanley szerint emögött is a fasizmusra hajazó elvek állnak, hiszen Trump úgy építi fel a saját megítélését, mint egy brandet. Emellett gyakran felszólal az intellektuális viták ellen, miközben azt szajkózza, hogy újból nagy országot farag majd az Egyesült Államokból. A professzor szerint viszont a járvány, ha csak egy kis időre is, kipukkasztotta ezt a buborékot, már Trump szavazói is kezdenek átlátni a hazugságokon. Trump egyébként minden problémába úgy ugrik fejest, mintha háborúba menne, a járvány elején is hasonló lépéseket tett. Stanley szerint viszont hiba volt a tények ellen háborút indítani, hiszen már a szavazók is láthatják, hogy sokszor légből kapott ötletekről beszél az elnök.
Trump az évek során viszont rengetegszer sikeresen csinált ellenséget az emberek néhány csoportjából, elég itt arra gondolni, amikor az illegális bevándorlókat erőszaktevőknek nevezte, vagy amikor nem volt hajlandó elítélni a szélsőséges jobboldaliakat. Eliah Bures, a kaliforniai egyetem egyik kutatója szerint az ilyesfajta viselkedés különösen veszélyes a demokratikus országokban, mert az elnök meghonosíthatja vele a szélsőséges csoportokat az Egyesült Államokon belül.
Bures viszont rámutat, hogy minden olyan kutatásra, vagy könyvre, amely a jobb oldalt veti össze a fasizmussal, olyan reakciók jönnek, amelyek pont az ellenkezőjét teszik. Bures emiatt attól tart, hogy a fasizmus elveszti majd a súlyát, így a jövőben nehezebb lesz felhívni a figyelmet a tényleg fasizmusra hajazó magatartásra.