Idén április végéig 24 alkalommal ért inzultus ellenőrt az egy évvel korábbi 33 esethez képest.
Bár csökkent a támadások száma, de még így is számos szóbeli inzultus és fizikai atrocitás éri a munkájukat végző jegyvizsgálókat, főleg a bliccelő vagy szabálysértő utasok részéről - tájékoztatott a MÁV.
Ebből 11-szer tettlegességig fajult, volt, hogy megütötték, meglökték a kallert, de karmolás és rúgás is előfordult. Egy esetben nyolc napon túli sérüléssel járt a bántalmazás.
Hétszer tettleges becsületsértés történt, hat alkalommal "csak" megfenyegették a jegyvizsgálókat. Bántalmazások legtöbbször Cegléd és Szolnok között történtek (5 alkalommal), de 3-3 eset történt a szobi, az újszászi és a Cegléd-Szeged közti vonalakon, a veresegyházi szakaszon 2, más szakaszokon egy-egy eset történt.
A MÁV vonalain évente 80 ezer vonatot vagyonőrök, 14 ezret pedig rendőrök kísérnek.
A MÁV tájékoztatása szerint pozitív eredményt hoztak, hogy a pályaudvarokon hangos figyelemfelhívások hangzanak el arról, hogy a jegyvizsgálók közfeladatot ellátó személyek, ezért az őket ért támadásokat a BTK szigorúan bünteti.
A vasúttársaság jegyvizsgálói védelmében a jegyellenőrző készülék segélykérő (S.O.S.) funkcióval bővült, aminek segítségével az adott vonaton szolgálatot teljesítő kollégák probléma esetén gyorsan tudják riasztani a fedélzeten utazó vagyonőrt, a többi jegyvizsgálót, a mozdonyvezetőt vagy az üzemirányítókat.
Sőt, március végétől testkamerát viselnek a Mátészalkát érintő vasútvonalakon szolgálatot teljesítő jegyvizsgálók, további testkamerák beszerzése pedig folyamatban van, melyeket várhatóan ősztől vehetnek használatba a jegyvizsgálók Budapest elővárosaiban és országszerte több vasútvonalon.