Újságírói fórumot tartott ma délután Horváth Attila (Éljen Szombathely!) alpolgármester a szombathelyi városházán.
Az alpolgármester azzal kezdett, hogy 2019-ben 9,9 milliárd forint folyt be az iparűzési adóból. Hogy ez 2020-ban összességében mennyi nem lesz nem tudni. Azt viszont már most meg lehet mondani, hogy Szombathely 1,4 milliárd forint kvótapénz kap, viszont 2 - 2,5 milliárd forint elvonása lesz a városnak a szolidaritási adó miatt. Összességében úgy számolnak, hogy ez jövőre bevétel csökkenést fog okozni.
2019-ben 1,3 milliárd forint jutott a sportra, ez 2020-ban 800 millióra csökkent. 2021-ben pedig még szűkősebbek lesznek az önkormányzati lehetőségek, így továbbra is az utánpótlásnevelés és a tömegsport lesz a város számára a piroritás.
Horváth hangsúlyozta, hogy a Falco KC Szombathely - mivel 100%-ban önkormányzati tulajdonú sportklub - a remények szerint nem fog kevesebb pénzből gazdálkodni. A sárga-feketék költségvetéséhez idén 300 millió forinttal járult hozzá az önkormányzat.
Már 500 igazolt sportolónál jár a Szombathelyi Kézilabda Klub és Akadémia. Az SZKKA idén 60 millió forintot kapott, ez talán jövőre is tartható lesz.
Horváth kiemelte, hogy sikerült egy olyan jó megoldást találni, ami a HVSE, az SZKKA, és a szombathelyi önkormányzat számára is maradéktalan megelégedést hozott. A le nem kötött kapacitás terhére a HVSE termében tud edzeni az SZKKA utánpótlás.
Az alpolgármester kérdésünkre elmondta, hogy a felnőtt csapat továbbra sem tud a Sportkomplexumban edzeni.
A politikus kitért a HVSE bérleti szerződésére is. A témában ma írtunk cikket, a Haladás VSE ugyanis jelenleg bérleti szerződés nélkül használja a Sportkomplexumot. Horváth azt mondta, hogy a HVSE hivatalos dokumentumban nyilatkozott arról, hogy bármilyen sportsérülés esetén a klub vállalja a felelősséget.
Az alpolgármester arra a kérdésre, mi szerint a Szombathelyi Haladásnál tulajdonosváltás lehet, érdemben nem tudott válaszolni. A focicsapat és a város viszonya egyébként teljesen jó - szögezte le a politikus.
A Sportkomplexum fenntartása kapcsán számokkal szolgált az alpolgármester.
Idén a létesítmény fenntartása 381 millió forintba kerül.
2021-ben az amortizáció miatt nagyjából 450 millió forintot tesz majd ki az üzemeltetés. Horváth megjegyezte, hogy az előző városvezetés alatt végigvitt stadion beruházás egyik legnagyobb problémája, hogy már a kivitelezés ideje alatt nem volt üzemeltető, így sokszor teljesen életidegen megoldások születtek, ami most megnehezíti és drágává teszi az üzemeltetés.