Május elején adtunk róla hírt, hogy a szlovén RTV magyar nyelvű műsora szerint a közvetlenül a szlovén-magyar határ mellett fekvő Sal (Šalovci) község tanácsa úgy döntött, hogy támogatják a szlovén településen a szemétégető létesítését.
A település alig 10 kilométerre van a magyar határtól, Szentgotthárd pedig tőle 27 kilométerre található, így talán nem is véletlen, hogy a Jobbik szentgotthárdi politikusai, elsőként hallatták a hangjukat az építkezés ellen.
Most Ungár Péter az LMP parlamenti képviselője is rákérdezett, hogyan áll az égető ügye, egyáltalán a magyar kormány milyen véleménnyel van a tervezett beruházásról.
A feltett kérdésre Nagy István agrárminiszter választolt, aki azt írta, hogy Magyarország az országhatáron átterjedő környezeti hatások vizsgálatáról szóló 1991. február 26-án a finnországi Espooban aláírt egy egyezményt, amely szerint hatásviselő félnek tartja magát és a miniszter kérte az egyezmény szerinti hivatalos értesítést.
Az Espooi Egyezmény szerinti eljárás biztosít ugyanis nemzetközi jogi lehetőséget Magyarországnak, mint potenciális hatásviselő félnek arra, hogy a tervezett beruházás környezeti hatásvizsgálati eljárásba bekapcsolódjon. Ennek keretében:
- Szlovéniának rendelkezésére kell bocsátania a tervezett beruházás környezeti hatástanulmányát, mind a hazai nyilvánosság, mind a szakértők számára.
- Ezt követően az Agrárminisztérium - az érintett hazai települések bevonásával - nyilvános fórumot is szervez, ahol a magyar nyilvánosság (a helyi lakosság és a környezetvédelmi társadalmi szervezetek) képviselői közvetlenül tehetik fel a beruházással kapcsolatos kérdéseiket, illetve fogalmazhatják meg aggályaikat a beruházónak, illetve a szlovén engedélyező hatóságnak.
- Szakértői konzultációra is sor kerül, ahol az érintett szlovén és magyar hatóságok, szakértők személyesen vitathatják meg szakmai álláspontjukat.
Az Espooi Egyezmény rendelkezései szerint a beruházás környezetvédelmi engedélyezési eljárását a szlovén hatóság nem zárhatja le - így a beruházás építése sem kezdhető meg - a nemzetközi folyamat lezárása nélkül.