Akár négy-öt évig is eltarthat, mire teljesen megszabadulunk a koronavírustól, mondta a WHO egyik fő vezetője, Soumya Swaminathan. A szaklrtő szerint az fogja meghatározni a járvány hosszát, hogy a vírus milyen irányba fog mutálódni, de sok múlik azon is, hogy egyes országok milyen intézkedéssel próbálják megfékezni a vírust, na meg azon is, hogy mikorra készül el az oltóanyag.
Swaminathan szerint a vakcina kifejlesztése a legjobb esélyünk arra, hogy végleg magunk mögött hagyjuk a járványt, de még sok mindenre választ kell találnunk ezzel kapcsolatban. A legjobban eddig az Egyesült Királyság áll az anyag kifejlesztésében, habár Boris Johnson szerint az is elképzelhető, hogy a vírus ellen sosem készül el oltóanyag.
A WHO háromhetente készít jelentést a vírus alakulásáról, Dr. Mike Ryan, az Egészségügyi Világszervezet egészségügyi szükséghelyzet részének vezetője szerint sem tudják még egyelőre megjósolni, hogy mikor tűnhet el végleg a vírus. Azt azonban elmondta, hogy az egyes kormányoknak nagyon óvatosan szabad csak feloldania a kijárási korlátozásokat, az elhamarkodott döntések ugyanis további halálesetekhez vezethetnek.
A világon eddig 4,3 millió fertőzöttről tudnak, Ryan szerint ez a szám viszonylag alacsony, még korántsem beszélhetünk a nyájimmunitás kifejlődéséről. Azt is kikátásba helyezte, hogy a koronavírus talán sosem tűnik el teljesen a társadalomból, ha ez tényleg így lesz, akkor a vírusra népbetegségként kell majd tekintenünk, ami itt-ott újra és újra felüti majd a fejét. Ryan szerint éppen ezért a vakcina kifejlesztése a legjobb megoldás a járvány kezelésére.
Ryan viszont azt is megemlítette, hogy mostanában egyre divatosabb néhány körben megtagadni a kötelező oltásokat. Ez odáig vezetett, hogy a modern társadalomban újból felüthette a fejét például a kanyaró, a szakértő éppen ezért szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy a teljes lakosságot le lehet majd feddni az oltóanyaggal.
Azt viszont még a WHO sem tudja megjósolni, hogy mikorra készülhet el a vakcina. Mindenesetre a tudósok versenyt futnak az idővel, hiszen minél előbb sikerül megtalálni az oltóanyagot, annál gyorsabban tud majd talpra állni a globális gazdaság.
Forrás: Metro